BMW E36 323ti – ekskluzywny „kompot” – [Video]
26 listopada 2020Mistrzyni lewego pasa na A4 zablokowana przez szeryfa #537 Wasze Filmy – [Video]
26 listopada 2020Paliwa mają różny wpływ na działanie silnika oraz całego układu paliwowego samochodu. Weźmy za przykład Diesla i zwykłą benzynę. Obie substancje stosuje się jako paliwo, jednakże Diesel działa również jako środek smarny, podczas gdy benzyna ma właściwości rozpuszczalnika. Jazda z niewłaściwym paliwem może doprowadzić do poważnego uszkodzenia pojazdu. Silnik benzynowy nie będzie w stanie doprowadzić do podpalenia oleju napędowego z powodu różnicy temperatur spalania, zaś benzyna nie będzie w stanie odpowiednio nasmarować silnika Diesla.
Co należy zrobić, jeśli wlaliśmy już złe paliwo?
Wiele osób popełnia błąd wlania złego paliwa do baku swojego pojazdu częściej, niż mogłoby się wydawać. Najczęstszym powodem jest zmiana samochodu z takiego, który posiada silnik benzynowy na Diesla i odwrotnie. Im szybciej zauważysz swój błąd, tym lepiej. Najlepszym co można zrobić w przypadku wlania złego paliwa to nie uruchamianie silnika. Rozruch spowoduje rozprowadzenie niewłaściwego paliwa do układu paliwowego, zwiększając stopień uszkodzenia.
Jak poważne mogą być uszkodzenia, jeśli uruchomię silnik?
Benzyna w silniku Diesla zwiększy tarcie komponentów. W pierwszej kolejności uszkodzeniu ulegną przewody paliwowe i pompa. Możesz wyczuć drżenia pojazdu podczas jazdy. Olej napędowy w silniku benzynowym spowoduje mniejsze uszkodzenia, ponieważ silnik po prostu zgaśnie lub też w ogóle się nie uruchomi. Problemem będzie powstanie sadzy na świecach zapłonowych oraz zassane paliwo.
Co dalej?
Jeżeli jesteś w miejscu, gdzie nie wolno się zatrzymywać, zwolnij hamulec postojowy i poproś kogoś o pomoc w pchaniu samochodu. Gdy będzie w bezpiecznym miejscu, zaciągnij hamulec postojowy i wezwij pomoc drogową.
Niektóre warsztaty oferują opróżnianie zbiornika na miejscu. Możesz wtedy oczekiwać samochodu, który posiada dodatkowy zbiornik paliwa i potężną pompę, której zadaniem jest zassanie całego paliwa z twojego baku. Usługa ta nie obejmuje wymiany pompy i filtrów, ale oczyszcza przewody paliwowe. Firmy dodają również do układu specjalny rozpuszczalnik, który ma za zadanie usunięcie pozostałości po niewłaściwym paliwie.
Jeśli nie możesz skorzystać z przydrożnej naprawy, umów odholowanie samochodu do warsztatu w celu spuszczenia paliwa. Jest to bardziej odpowiednie, jeśli uruchomiłeś silnik i niewłaściwe paliwo zostało już zassane do układu paliwowego.
Plusem naprawy w warsztacie jest dostęp do narzędzi oraz profesjonalistów, którzy dokładnie ocenią poziom uszkodzeń i przeprowadzą ewentualną wymianę zepsutych części. Wyssanie paliwa na poboczu jest nieco ryzykowne w tym sensie, że w układzie mogą pozostać resztki niewłaściwego paliwa, którego rozpuszczalnik nie będzie w stanie usunąć.
Samodzielna naprawa
Problem można rozwiązać też samodzielnie, przy pomocy samochodowej pompy syfonowej. Wystarczy zlać niewłaściwe paliwo z samochodu do pojemnika i bezpiecznie je zutylizować. Niektóre samochody posiadają korki spustowe. W takim przypadku twoje zadanie będzie jeszcze prostsze – odkręć korek i spuść paliwo do pojemnika.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/wrong-fuel-in-car/