Ford Mondeo – tata miał rację…
25 sierpnia 2019BMW 745Le 3.0 Hybrid 394 KM (AT) – pomiar zużycia paliwa
25 sierpnia 2019Jazda autem z manualną skrzynią biegów wymaga więcej umiejętności niż prowadzenie automatu. Nauka jazdy w samochodzie z ręczną skrzynią biegów jest korzystna dla każdego kierowcy z wielu powodów. Jednym z nich jest umiejętność prowadzenia każdego pojazdu w różnorodnym terenie. Większość samochodów z napędem 4×4, tzw. klasyków, oraz aut sportowych posiada manualną skrzynię biegów.
Podstawy
Zawsze pamiętaj o podstawach, które tyczą się prowadzenia wszystkich pojazdów — zapnij pasy, ustaw lusterka, włącz światła i przypomnij sobie techniki manewrowania pojazdem. Fundamentalne umiejętności kierowania samochodami obowiązują wszystkie rodzaje aut, niezależnie od tego, czy posiadają ręczne skrzynie biegów, czy też automatyczne. Pierwszą wskazówką, przy nauce prowadzenia samochodu z ręczną skrzynią biegów, jest opuszczenie szyby. Dzięki temu będziesz mógł lepiej słyszeć dźwięki dobiegające z silnika. W ten sposób zaznajomisz się z dźwiękiem wydawanym przez silnik podczas zmiany biegów.
Trzy pedały: sprzęgło, hamulec, gaz
Samochód z manualną skrzynią biegów posiada trzy pedały. Ten znajdujący się najdalej na lewo to sprzęgło, środkowy to hamulec, a ten po prawej to pedał przyspieszenia. Ze sprzęgła korzystasz wtedy, gdy zmieniasz biegi. Naciśnięcie pedału sprzęgła odłącza obracające się koła od silnika, co pozwala na przełączanie biegów bez szlifowania kół zębatych — charakterystyczny dźwięk, świadczący o ścieraniu kół zębatych, można usłyszeć, jeśli nie wciśniemy prawidłowo sprzęgła podczas zmiany biegów. Aby zmienić biegi, na wyższy bądź niższy, musimy wcisnąć sprzęgło.
Drążek zmiany biegów
Następny w kolejce jest drążek zmiany biegów. To za jego pomocą przełączasz się pomiędzy kolejnymi biegami. Neutralna pozycja drążka znajduje się na środku. Pierwszy bieg znajduje się w lewym, górnym rogu. Pamiętaj, aby nie przeskakiwać biegów (np. zmieniać z pierwszego na trzeci). Biegi powinny być odpowiednio oznaczone — z czasem będziesz w stanie zmieniać je bez patrzenia.
Technika
Podczas zmiany biegu dociśnij sprzęgło do podłogi, następnie za pomocą drążka wybierz odpowiedni bieg. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojazd znacznie zwolni podczas twojej pierwszej próby zmiany biegów. Dla większości początkujących najwięcej problemu sprawia płynne przechodzenie pomiędzy nimi. Jeśli zwolnisz pedał sprzęgła zbyt szybko, może to spowodować rozwarcie biegów. Nie panikuj. Popełnianie błędów to część procesu nauki. Z czasem wyrobisz sobie czułość na dźwięk, który wydaje silnik podczas połączenia z kołami. Gdy pojazd jest już na odpowiednim biegu, powoli podnieś stopę z pedału sprzęgła, aż obroty lekko spadną, a następnie — również powoli — wciśnij pedał gazu. Jeśli wykonasz wszystkie te czynności dobrze, to zaczniesz jechać do przodu.
Pamiętaj, aby podczas zatrzymywania pojazdu ustawić neutralny bieg. Jest to jedyny sposób na utrzymanie włączonego silnika samochodu podczas postoju bez ciągłego trzymania pedału sprzęgła. Ważne jest, aby po zakończonej jeździe, postoju, lub przed rozpoczęciem jazdy drążek zmiany biegu był w pozycji neutralnej.
Pamiętaj również, aby korzystać z pomocy dobrego nauczyciela lub szkoły jazdy. Samochody szkół nauki jazdy są zazwyczaj wyposażone w dwa zestawy pedałów, dzięki którym instruktor może ci pomóc, przez co nauka staje się bezpieczniejsza niż w zwykłym samochodzie ze znajomym lub członkiem rodziny.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/industry-knowledge/stop-things-not-want-destroy-manual-car/