Silniki się grzeją, nie ma w tym stwierdzeniu nic odkrywczego. Za każdym razem, gdy uruchamiasz samochód, paliwo jest wtłaczane do silnika, gdzie ulega spalaniu, generując przy tym ciepło, które go podgrzewa. To właśnie z tego powodu niezbędne było stworzenie systemu, który chłodziłby silnik, regulując tym samym jego temperaturę i zapewniając płynną pracę poszczególnych komponentów.
W niniejszym artykule znajdziesz listę elementów systemu chłodzenia oraz instrukcje jak o nie dbać, aby pojazd mógł służyć ci przez wiele lat.
Układ chłodzenia – działanie
Głównym zadaniem układu jest regulowanie temperatury elementów silnika. W samochodzie znajduje się kilka komponentów, dzięki którym sam układ chłodniczy jest w stanie poprawnie funkcjonować. Każdy kierowca powinien znać kilka sposobów konserwacji samochodu lub uczyć się ich od ekspertów – kiedyś może zajść potrzeba wykorzystania nabytych umiejętności.
Nagrzewnica
Silnik wypompowuje nagrzany płyn, który następnie płynie przez nagrzewnicę, a później z powrotem do układu chłodniczego. W czasie tego procesu nagrzewnica, jak sama nazwa wskazuje, generuje ciepło, które sprawia, że twój samochód nagrzewa się jeszcze bardziej. Podobna sytuacja ma miejsce po włączeniu odmgławiacza szyb.
Płyn chłodzący i chłodnica
Większość z nas zdaje sobie sprawę z istnienia przynajmniej jednego z elementów układu chłodniczego – chłodnicy. Należy upewnić się, że poziom płynu chłodzącego jest zgodny z tym, co podano w instrukcji pojazdu. Chłodnicę należy regularnie sprawdzać w poszukiwaniu przecieków. Jeżeli jakieś się pojawią, to należy je jak najszybciej naprawić. Płyn powinien mieć zielony lub żółty kolor, jeżeli wydaje ci się, że jego odcień jest ciemniejszy, niż powinien i wygląda, jakby był spalony, to powinieneś jak najszybciej udać się do mechanika.
Pompa wodna
Płyn chłodzący wychodzący z chłodnicy trafia do pompy wodnej, z której następnie zostaje przekierowany do komory silnikowej. Głównym celem jest regulacja temperatury w pojeździe. Pompy wodne zazwyczaj nie ulegają uszkodzeniom. Jeżeli jednak odkryjesz, że nie działa ona poprawnie, to powinieneś ją wymienić lub zlecić naprawę specjaliście.
Płyn chłodniczy przechodzi przez radiator, a następnie trafia do pompy
Wentylator chłodnicy i przewody układu chłodzenia
Każdy samochód posiada paski, przewody oraz wentylatory. To właśnie te elementy można znaleźć między innymi w układ chłodniczy. Aby twój samochód był w pełni sprawny, należy utrzymywać je w jak najlepszym stanie. Ich poprawne działanie pomoże w zapewnieniu odpowiedniej temperatury w układzie napędowym twojego samochodu. Aby uniknąć problemów, najlepiej jest zlecać ich przegląd ekspertom.
Termostat
Jest to niezbędna część układu chłodzenia każdego pojazdu. Zadaniem termostatu jest regulacja oraz sprawdzanie temperatury silnika. Przeprowadzaj regularne inspekcje, aby uniknąć przegrzania elementów całego układu.
Termostat (zawór temperaturowy)
Co powinieneś zapamiętać?
Układ chłodniczy twojego samochodu może się przegrzewać, co może mieć bardzo niekorzystny wpływ na działanie pojazdu oraz poważne konsekwencje, jeśli zignorujesz ten problem. Najlepszym rozwiązaniem są wizyty u sprawdzonych i zaufanych mechaników, którzy będą w stanie przeprowadzić poprawną inspekcję oraz konserwację elementów układu.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/car-cooling-system/