Jeep Wrangler Sahara – To nadal Wrangler! – [Video]
6 sierpnia 2020Jedź bezpiecznie odc. 805 (Na przejściach – niestety…) – [Video]
6 sierpnia 2020Zadaniem świecy zapłonowej jest spowodowanie zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej w komorze spalania, poprzez wytworzenie iskry elektrycznej. Jest to jeden z niezbędnych elementów silnika do jego poprawnego funkcjonowania. Niektórym mogłoby się wydawać, że wszystkie świece są takie same, w końcu każda z nich wykonuje takie samo zadanie. Prawda wygląda nieco inaczej. Istnieje wiele rodzajów świec zapłonowych, które różnią się między sobą np. materiałem, z którego są wykonane. Ich zadanie jest nadal takie samo, za to wydajność różni się pomiędzy modelami.
Krótkie omówienie rodzajów świec zapłonowych
Gdy weźmiesz do ręki świecę zapłonową, zauważysz, że każda z nich posiada centralną i masową elektrodę. Przez bardzo długi czasy były one wykonywane z miedzi. Obecnie, wielu producentów korzysta z innych materiałów, jak np. platyna, iryd, a nawet srebro. Dodatkowo niektóre świece posiadają mniejszą elektrodę centralną, która pozwala na generowanie iskry przy mniejszym napięciu.
Obecnie na rynku istnieje sześć rodzajów świec zapłonowych dostępnych do zakupu. Każdy rodzaj posiada zarówno zalety, jak i wady.
1# Miedziane świece zapłonowe
Dawniej świece zapłonowe były wykonywane tylko i wyłącznie z miedzi. Do wykonania ich centralnych elektrod wykorzystuje się stop niklu. Stop ten jest niestety bardzo miękki i delikatny, co skutkuje krótkim cyklem życia świecy – świeca wytrzymuje przejechanie około 16 000 – 32 000 kilometrów.
Tradycyjne miedziane świece zapłonowe
Elektroda centralna miedzianej świecy zapłonowej posiada największą wśród wszystkich typów świec średnicę, przez co wymaga większego napięcia do wytworzenia iskry. Świece te są najbardziej kompatybilne ze starszymi modelami samochodów, zwłaszcza tymi wyprodukowanymi przez 1990 rokiem, ponieważ nie zużywają zbyt dużych ilości prądu. Dodatkowym atutem, jest ich wysoka wydajność w silnikach o podwyższonym stopniu sprężania oraz z turbodoładowaniem.
Zalety
- sprawdzają się lepiej w starszych samochodach
- dobre do silników z turbodoładowaniem
- cena
Wady
- krótki cykl życia
- wymagają większego napięcia
2# Platynowe świece zapłonowe
Są podobne do miedzianych świec zapłonowych, z tą różnicą, że przy czubku centralnej elektrody posiadają przylutowany platynowy dysk. Tak niewielka zmiana, pozwoliła na przedłużenie cyklu życia świecy aż do około 96 000 kilometrów.
Platynowe świece generują więcej ciepła niż miedziane, co ogranicza gromadzenie się zanieczyszczeń. Najbardziej nadają się do nowoczesnych pojazdów wyposażonych w elektroniczny układ zapłonowy.
Platynowe świece zapłonowe nie są jednakże znacznie lepszym wyborem od miedzianych, ponieważ są zdecydowanie droższe – nawet biorąc pod uwagę ich dłuższy cykl życia.
Zalety
- dłuższy cykl życia niż w przypadku miedzianych świec
- zmniejszają gromadzenie się zanieczyszczeń
Wady
- nie są najwytrzymalszym rodzajem świec
- niekorzystny stosunek wartości do ceny
3# Świece zapłonowe Double Platinium
Świece zapłonowe Double Platinium to najlepszy wybór dla samochodów korzystających z metody traconej iskry. Ten rodzaj świec produkuje iskrę dwa razy podczas jednego cyklu spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Jest to ich najbardziej przydatna cecha w samochodach korzystających z tej metody. Druga iskra nie przynosi żadnego efektu w pojazdach z innym rodzajem układu zapłonowego.
Zalety
- najlepsze do pojazdów korzystających z metodą traconej iskry
- wysoce skuteczne
Wady
- nie nadają się do układów zapłonowych nie posiadających rozdzielaczy
- cena
4# Irydowe świece zapłonowe
Posiadają najdłuższą żywotność spośród wszystkich rodzajów świec zapłonowych. Są mocniejsze i twardsze niż świece platynowe. Mogą wytrzymać przejechanie nawet 160 000 kilometrów. Posiadają krótszą elektrodę centralną, dzięki czemu wymagają mniej napięcia do produkcji iskry. Dodatkowo zapewniają niemalże idealny zapłon mieszanki powietrzno-paliwowej. Ich cena jest zdecydowanie rozsądna, zwłaszcza biorąc pod uwagę wszystkie zalety.
Jeżeli posiadasz już irydowe świece zapłonowe w swoim samochodzie, to nie wymieniaj ich na miedziane lub platynowe, jako że może to mieć zły wpływ na działanie pojazdu.
Zalety
- najtwardszy typ świec zapłonowych
- posiadają najdłuższy cykl życia
- zużywają mniej prądu
- lepszy zapłon
Wady
- najdroższe
5# Świece zapłonowe Double Iridium
Podobnie jak w przypadku Double Platinium, świece zapłonowe Double Iridium posiadają dwa dyski z irydu, które zapewniają jeszcze większą twardość, trwałość oraz wydajność. Są w stanie wytworzyć iskrę niezależnie od warunków drogowych, a ich żywotność czterokrotnie przekracza żywotność miedzianych świec zapłonowych.
Zalety
- zwiększona wydajność
- pracują w każdych warunkach
- długi cykl życia
Wady
- cena
6# Srebrne świece zapłonowe
Spośród wszystkich rodzajów świec zapłonowych, srebrne są najmniej popularne. Czubki ich elektrod są pokryte warstwą srebra. Świece te są najczęściej używane w starszych europejskich motocyklach oraz pojazdach wyczynowych.
Są odporne na deformację oraz rdzewienie przez cały cykl życia dzięki warstwie srebra, które dodatkowo jest świetnym przewodnikiem ciepła. Ich cykl życia jest trzykrotnie dłuższy od cyklu życia tradycyjnych miedzianych świec, a są od nich tylko trochę droższe. Nie są lepsze od platynowych ani irydowych świec zapłonowych, jednakże oferują pewnego rodzaju kompromis, pomiędzy tanimi miedzianymi i drogimi irydowymi świecami.
Zalety
- świetnie przewodzą ciepło
- odporne na rdzę
- długi cykl życia
Wady
- droższe niż miedziane świece zapłonowe
- ograniczona ilość zastosowań
Jakiego rodzaju świec potrzebuję? Nad tym pytaniem należy się zastanowić po poznaniu ich rodzajów. Jak zawsze, najlepszą wskazówką są zalecenia producenta samochodu. W innym przypadku irydowe świece zapłonowe są najlepszym wyborem, pod warunkiem, że masz nowy samochód i odpowiedni budżet. Platynowe świece są również dobre, jednakże dla starszych pojazdów jedynym rozwiązaniem są świece miedziane.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/types-of-spark-plugs/