Kontrola prędkości i ostre hamowanie na dwupasmówce #629 Wasze Filmy – [Video]
10 czerwca 2021Skoda Superb Scout 2021 – TEST PL (2.0 TSI 280 KM) Mocne kombi, lekko uterenowione – [Video]
10 czerwca 2021Tarcza hamulcowa to element pojazdu, który ulega eksploatacji za każdym razem, gdy wciśniemy pedał hamulca. Szybkość zużycia zależy od wielu czynników, w tym rodzaju klocków hamulcowych (organiczne, półmetaliczne, ceramiczne), jakości wykorzystanych materiałów, kontaktu z wilgocią lub solą drogową, stylu jazdy itd. Nie zmienia to jednak faktu, że wielu kierowców spotyka się w końcu z dylematem: zlecić regenerację czy wymianę tarcz hamulcowych?
Czym są tarcze hamulcowe?
Tarcza hamulcowa jest częścią układu hamulcowego twojego pojazdu. Ten ciężki metalowy dysk, który łączy koło z piastą, kręci się wraz z nim, a kiedy kierowca naciska pedał hamulca, zacisk dociska klocki do powierzchni tarczy. Zwiększenie siły tarcia powoduje zmniejszenie prędkości.
Tarcie z czasem zdziera klocki hamulcowe. Rodzaj materiału, z którego są wykonane, nie ma tutaj żadnego znaczenia. Tarcze hamulcowe z biegiem czasu również stają się cienkie i ulegają zużyciu. Ostre hamowanie przy dużych prędkościach wytwarza większe ilości ciepła, przez co może dojść do wygięcia powierzchni dysku. Agresywna jazda może więc przyspieszyć proces zdzierania zarówno klocków hamulcowych, jak i tarcz.
Na czym polega regeneracja tarcz hamulcowych?
Podczas montażu nowych klocków hamulcowych mechanik mierzy również grubość tarcz, aby sprawdzić, czy jest ona zgodna z zaleceniami producenta. Jeżeli mają one odpowiednią grubość, to zaproponuje ci on ich wygładzenie w celu ujednolicenia powierzchni.
Dawniej, tarcze hamulcowe były o wiele grubsze, przez co były w stanie przejść kilka sesji wygładzania powierzchni. Jednakże w obecnie produkowanych pojazdach tarcze te są o wiele lżejsze i cieńsze, przez co regeneracja powierzchni nie jest już tak częstą praktyką. Pomimo tego, przy odpowiedniej grubości tarcz można tego dokonać, a dzięki maszynom, takim jak tokarka, odnawianie powierzchni stało się bardziej precyzyjne.
Kiedy powinienem odnawiać tarcze hamulcowe?
Przy każdej wymianie klocków hamulcowych należy ocenić, czy tarcze hamulcowe wymagają wymiany, czy też odnowienia. Zadanie to najlepiej zlecić specjaliście z warsztatu samochodowego. Zarówno producenci, jak i technicy zalecają przynajmniej odnowienie tarcz za każdym razem, gdy właściciele samochodów wymieniają klocki hamulcowe. Czynność ta zapewnia płynne i bezpieczne hamowanie pojazdu.
Kiedy powinienem wymienić tarcze hamulcowe?
Wielu producentów wytwarza obecnie znacznie cieńsze tarcze hamulcowe, dzięki czemu są one lżejsze i tańsze. Jednakże to właśnie te cechy sprawiają, że słabiej rozpraszają one ciepło powstałe w skutek hamowania oraz o wiele łatwiej ulegają wygięciu. Niektórzy producenci odradzają nawet próby odnawiania tarcz. Zamiast tego zalecają ograniczenie się jedynie do wymiany klocków hamulcowych – o ile stan techniczny tarcz nie budzi zastrzeżeń. Wymiany należy dokonać, gdy grubość tarczy jest mniejsza lub równa wartości podanej przez producenta.
Wymiana tarcz na nowe, nawet jeśli nigdy nie przeszły one wyrównywania powierzchni, będzie prawdopodobnie najlepszą opcją. Spora liczba z obecnie produkowanych tarcz jest dostępna w bardzo niskich cenach, a sama wymiana jest o wiele łatwiejsza niż wygładzanie powierzchni. Pamiętaj, że w przypadku wymiany należy zastąpić dwie tarcze, nie jedną. Różnice powierzchni nowej i starej tarczy mogłyby doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, gdzie jedno koło hamowałoby skuteczniej od drugiego.
Podsumowanie
Za każdym razem, gdy musisz dokonać napraw w obrębie układu hamulcowego, poproś mechanika o dokładne sprawdzenie tarcz i klocków, dzięki temu będziesz wiedział, czy należy je wymienić. Jeśli tarcze są wystarczająco grube i nie wykazują żadnych objawów pęknięcia lub poważnego uszkodzenia, poproś o ich odnowienie. W przypadku mocno uszkodzonych i nadmiernie przetartych tarcz zleć wymianę.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/resurface-or-replace-rotors/