Maserati Ghibli 2019 GranSport 430 test PL Pertyn Ględzi
20 lutego 2019Peugeot 2008 1.2 PureTech 130 KM Signature (2019) – TEST PL
20 lutego 2019Hamulce są najważniejszą częścią samochodu. Nie ma możliwości bezpiecznej jazdy bez nich. W przypadku złego działania hamulców istnieje duże ryzyko wypadku. Właśnie dlatego wszyscy kierowcy powinni wiedzieć jak o nie dbać. W tym artykule omówimy najczęstsze przyczyny problemów z hamulcami oraz przedstawimy konkretne czynności dotyczące ich konserwacji, które można wykonać na własną rękę.
Elementy środowiska mające zły wpływ na poprawne działanie hamulców
Podczas jazdy w czasie opadów, hamulce są podatne na różne czynniki, takie jak wytwarzane ciepło, brud i kurz. Deszcz ma również zły wpływ na poprawne działanie klocków hamulcowych. Jeśli podczas hamowania słyszymy pisk lub zacięcie hamulca, to istnieje możliwość, że klocki hamulcowe będą się szybciej zużywać.
Podobnie jest w przypadku hamulców bębnowych tylnych — gdy podczas hamowania słyszymy dziwny dźwięk lub gdy hamulec się zacina, to oznacza to wyschnięcie oleju hamulcowego lub zużyte hamulce. Poniżej znajduje się lista czynności, które należy wykonać podczas konserwacji hamulców.
Uwagi dotyczące sprawdzania i konserwacji układu hamulcowego w samochodzie
1. Zachowaj czujność podczas jazdy.
Podczas jazdy pamiętaj o sprawdzaniu poprawności działania układu hamulcowego.
- Dodatkowe testy należy przeprowadzić, gdy pedał hamulca nie jest stabilny lub gdy po jego wciśnięciu zaczyna się „przyklejać”. Powyższe problemy mogą być spowodowane wyciekiem płynu hamulcowego lub jego brakiem.
- Jeśli pedał hamulca lub kierownica wibruje, jest to znak, że tarcza hamulcowa jest zużyta i należy ją wymienić.
- W zdiagnozowaniu problemu pomocne są również dźwięki wydawane przez układ hamulcowy. Na przykład syczenie lub odgłos tarcia metalu o metal wskazuje na to, że hamulec jest zużyty. Odkładanie konserwacji i napraw na później może doprowadzić do poważnych problemów.
2. Sprawdź elementy komory silnika
Podczas postoju odkręć nakrętkę zbiornika płynu hamulcowego i sprawdź jego poziom. Jest to bardzo prosta czynność, którą należy wykonywać przynajmniej raz w miesiącu.
Płyn hamulcowy należy dolać, jeśli jego poziom jest niski. Regularny spadek w poziomie płynu hamulcowego może być spowodowany jego wyciekiem z układu hamulcowego.
3. Sprawdź przewody hamulcowe znajdujące się pod samochodem.
Podczas wykonywania tej czynności samochód powinien znajdować się możliwie jak najwyżej. Upewnij się, że zarówno przewody elastyczne, jak i te metalowe nie mają żadnych nieszczelności.
Sprawdź całe metalowe orurowanie, które biegnie wzdłuż samochodu. Jednocześnie ważne jest sprawdzenie gumowych przewodów, które dostarczają olej do zacisków hamulcowych. Nie pozwól, aby miękkie przewody dotykały ruchomych części samochodu lub elementów wytwarzających ciepło.
4. „Spuść powietrze” z układu hamulcowego
Po wymianie tarcz hamulcowych, klocków hamulcowych lub płynu, często można zauważyć komunikat układu hamulcowego „brake discharge”. Czynność ta ma na celu zwiększenie wydajności układu hamulcowego.
Konserwacja hamulców. Lista czynności możliwych do wykonania na własną rękę:
1. Przygotowanie narzędzi
- Zestawy naprawcze
- Sprzęt do podnoszenia samochodu
- Środki czyszczące
2. Lista czynności
- Na samym początku należy wkręcić przednie koła pojazdu, zwolnić hamulce i poluzować nakrętki tylnego koła.
- Podnieś tylną część samochodu, a następnie zdejmij oba koła z tylnej osi pojazdu.
- Następnie wyjmij zewnętrzną część bębna hamulcowego, później jego drugą część — teraz możesz zacząć czyścić tarczę hamulcową.
- Używaj czystej wody i płynu do mycia naczyń lub roztworu czyszczącego, aby oczyścić układ hamulcowy z brudu, w tym klocki hamulcowe, sprężyny i tłoki.
- Po wyczyszczeniu hamulców bębnowych z pyłu i błota sprawdź elementy znajdujące się w ich otoczeniu, takie jak sprężyny, klocki hamulcowe, które można wymienić oraz kable hamulca ręcznego.
- Na koniec, po sprawdzeniu i wyregulowaniu szczegółów, należy sprawdzić pedał hamulca. Bęben hamulcowy można ponownie założyć, jeśli pedał hamulca działa poprawnie. Jeśli pedał hamulca zapada się za głęboko lub gdy stawia za duży opór, wyreguluj klocek hamulcowy, aby klocek hamulcowy był względnie blisko powierzchni bębna hamulcowego. Następnie ponownie zamocuj bęben hamulcowy i koło aby dokończyć konserwację i czyszczenie hamulców.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/how-to-take-care-of-a-car-brake/