Renault Clio kontra Opel Corsa – Starcie mieszczuchów
14 maja 2020Renault Talisman kombi 2020 – TEST PL (1.8 TCe 225 KM Initiale Paris)
14 maja 2020Popularność konstrukcji typu unibody zdecydowanie wzrosła na przestrzeni ostatnich 10 lat, zwłaszcza wśród producentów SUV-ów klasy średniej – z wyłączeniem takich modeli jak Toyota 4Runner czy Jeep Wrangler, których nadwozie jest oddzielną częścią pojazdu. SUV-y większych rozmiarów oraz pikapy nadal wykorzystują konstrukcję opartą na ramie. Czym różnią się od siebie te dwa podejścia do produkcji samochodów? Czy któreś z nich jest lepsze w jakimś aspekcie?
Nadwozie na ramie pojazdu kontra konstrukcja typu unibody: definicje
Aby zrozumieć różnice pomiędzy tymi dwoma układami, należy najpierw poznać ich definicje. Od początku wynalezienia aut, to właśnie te dwie konstrukcje dominowały na rynku producentów samochodowych w Stanach Zjednoczonych.
Nadwozie oparte na ramie pojazdu to tradycyjne podejście do składania aut. Polega ona na zamontowaniu nadwozia pojazdu na ramie leżącej pod spodem, która w rzeczywistości jest podwoziem mieszczącym zespół napędowy. Podczas montażu, nadwozie zostaje opuszczone na podwozie. W większości przypadków wystarczy spojrzeć na samochód od boku, aby móc stwierdzić czy jest to model z konstrukcją nadwozia na ramie, czy też typu unibody.
Konstrukcja jednoczęściowa, znana również jako unibody, oznacza wytworzenie nadwozia i ramy pojazdu w jednym kawałku. Unibody wbrew pozorom nie jest jedną spójną częścią, jest to szkielet zbudowany z kilku oddzielnych elementów. Cadillac CT6 korzysta z konstrukcji unibody, która składa się z 13 różnych materiałów, które zostały ze sobą zespawane. Zastosowanie kleju konstrukcyjnego do uszczelnienia kilku punktów również nie jest rzadkością.
Podstawowe różnice pomiędzy konstrukcją na ramie pojazdu a jednoczęściową
Samochody ze szkieletem unibody są teraz coraz bardziej popularne. Jednakże pojazdy osadzone na osobnej ramie nie znikną z rynku. Dlaczego?
Wydajność na drodze
Biorąc pod uwagę osiągi w terenie, nadwozie na ramie jest zdecydowanie lepsze niż jego konkurent. Ze względu na wyższą pozycję montażu w pojazdach rama lepiej radzi sobie z siłami, które na nią działają podczas skrętów i jest bardziej odporna na elementy zewnętrzne, takie jak żwir, błoto, śnieg i brud. Podniesienie pojazdu chroni je również przed kontaktem z wodą na drodze, co jest główną przyczyną powstawania rdzy.
Te same cechy, które czynią nadwozie w pojazdach ramowych lepszym w terenie, sprawiają, że auta te mają większe trudności na drogach utwardzonych. Ich słabym punktem jest również przyczepność oraz trudność prowadzenia. Pojazdy z konstrukcją unibody radzą sobie znacznie lepiej na ulicach miast i autostradach. Mają nisko osadzony środek ciężkości, co poprawia przyczepność na drodze i zapewnia płynniejszą jazdę.
Holowanie
Nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem: pojazdy zbudowane na ramie podwozia znacznie bardziej nadają się do holowania. Są one o wiele bardziej wytrzymałe dzięki solidnej, mocnej platformie, która jest bardziej elastyczna podczas skręcania.
Konstrukcja jednoczęściowa nie jest zbyt giętka. Pojazdy z ramą typu unibody nie nadają się do jazdy terenowej, przez co również nie nadają się do holowania ani przewożenia cięższych materiałów.
Koszty produkcji i naprawy
Porównując konstrukcję opartą na ramie z unibody, wydawać by się mogło, że ta pierwsza wygrywa tę konkurencję.
Pojazdy te są raczej tanie zarówno w produkcji, jak i naprawie. Jako że cała konstrukcja składa się z pojedynczych części, w przypadku uszkodzenia jednej z nich można ją po prostu wymienić bez zmiany całej jednostki. Samochody oparte na konstrukcji jednoczęściowej są znacznie droższe w naprawie, ponieważ wymiana jednego elementu wiąże się często z wymianą innych, otaczających ten element części.
Produkcja ram jednoczęściowych jest łatwiejsza ze względu na dostępność komputerowego oprogramowania do projektowania. Konstrukcje unibody wymagają spawania kilkunastu elementów, jednakże skomputeryzowany proces produkcji sprawia, że jest ona szybsza i bezbłędna.
Kolejnym atutem jest dostępność szkieletów. Ponieważ pojazdy zbudowane na szkielecie unibody cieszą się większą popularnością, można łatwo znaleźć części i mechaników do wykonywania prac naprawczych.
Oszczędność paliwa
Pojazdy zbudowane w oparciu o konstrukcję jednoczęściową są z reguły lżejsze od swoich konkurentów. Ponadto ich nisko zawieszony środek ciężkości ułatwia jazdę po miejskich drogach. Te dwa aspekty znacznie wpływają na większą oszczędność paliwa.
Cięższa struktura nadwozia na pojazdach ramowych, większy prześwit i wysoko zawieszony środek ciężkości zdecydowanie nie pomagają w zmniejszeniu zużycia paliwa.
Bezpieczeństwo
Brak stref zgniotu sprawia, że nadwozie w pojazdach ramowych jest znacznie mniej bezpieczne niż konstrukcja unibody. Więcej stref zgniotu oznacza, że więcej obszarów pochłonie siłę uderzenia podczas wypadku, zwiększając szanse przeżycia pasażerów. Pojazdy unibody posiadają więcej strefy zgniotu i inne specjalne dodatki, których jedynym zadaniem jest ochrona życia osób w kabinie. Znacznie większa ilość osób przeżywa wypadki w samochodach opartych o konstrukcję unibody niż pojazdach ramowych.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/body-on-frame-vs-unibody-construction/