Narwaniec w Oplu popisuje się przed dziewczyną?! #1475 Wasze Filmy
30 kwietnia 2024Ducati Multistrada 1100S – Włoski turysta
30 kwietnia 2024Motocyklowa Multipla – Ducati Multistrada 1100S
#motobanda #ducati #multistrada
Sponsorem odcinka jest Seca
Motckl do nagrań udostępnił Krzystof @foxbox_art https://www.instagram.com/foxbox_art?igsh=b2liM3Zod2RwZmJt
Ach, Multistrada. Fascynująca jest ewolucja tej serii. Ducati Multistrada V4 to dziś prawdopodobnie najładniejsze i najbardziej emocjonujące motocykle w swojej klasie. Ale co to właściwie za klasa?
Multistrada to hybryda motocykla sportowego, turystyka i dual. Za projekt pierwszej Multi odpowiadał projektant Pierre Terblanche, jedno z najgłośniejszych nazwisk w tej branży. Przez niemal dekadę był dyrektorem Design Center w Bolonii (od 1998 do 2007). Stworzył kilka najbardziej znanych i casami kontrowersyjnych projektów Ducati: Ducati Supermono, 999, Paul Smart GT, Sport 1000GT. W tym gronie znajduje się również pierwsza Multistrada.
Multistrada była rozwinięciem idei Cagiva Gran Canyon przy tworzeniu której Tierblanche brał udział. Po rozwodzie Cagivy z Ducati Pierre kontynuował przygodę z Ducati. Inspiracją do stworzenia modelu były przejażdżki Tierblanche po krętych, górskich drogach na Ducati Monsterze. Zauważył, że jazda w trasie byłaby dużo przyjemniejsza gdyby dokonać w Monsterze kilku kluczowych zmian: wyprostowana pozycja, dzielona kanapa, większy skok zawieszenia, wysoka owiewka przednia. Tak powstała Multistrada 1000DS, a rok później ten sam zabieg zastosowano w mniejszym Monsterze 620 tworząc Multistrada 620.
W dyskusjach o Multistradzie dominuje kwestia estetyki. Już w chwili premiery motocykl wzbudzał mieszane uczucia i pod względem wizualnym ustępował innym motocyklom z tego samego okresu. Zastrzeżenia budziła przednia owiewka – piętrowa, złożona z trzech elementów. Pojedyncza lampa prezentuje się mało harmonijnie i wygląda jak poprzednia epoka nawet w 2004 roku. Cała reszta to typowe Ducati: silnik Twin w układzie L, rozrząd desmodromiczny, chłodzony powietrzem, kratownicowa rama, hamulce Brembo, zawieszenie upside-down.
Jak przystało na Ducati ten model ma swoich wyznawców i swoich przeciwników. Przeciwnicy zarzucą awaryjność, częste interwały serwisowe (rozrząd!), drogie części zamienne i chochliki w elektryce. Zwolennicy przymkną na to oko. Bo obok komentarzy na temat designu najważniejsze było coś innego: motocykl nie był kredensem i nie jeździł jak kredens. Multistrada skutecznie zrywała z utrwalonym wyobrażeniem o sportowej turystyce.
W 2005 roku pojawiła się wersja S z regulowanym zawieszeniem Öhlins, a w 2007 silnik powiększony został do 1100 cm³. Multistrada 1100 była produkowana do 2009. Wtedy to pierwsza Multistrada niczym brzydkie kaczątko zamieniła się w jeden z najładniejszych motocykli turystycznych – Multistrada 1200. Seria Multistrada to obecnie rdzeń oferty Ducati. Prezentują się świetnie i świetnie się sprzedają. W pewnym sensie Multistrada jako dual-sport lub ADV wyprzedziła swoją epokę, albo też wyznaczył kierunek rozwoju segmentu Adventure.
► Sklep Motobanda: https://motobanda.pl/sklep
► Drugi kanał: https://www.youtube.com/@MotobandaLOOKUp
Bądź na bieżąco – koniecznie daj SUBA i włącz 🔔!
►Biker: Petit (wzrost 172 cm, masa: 75 kg)
Odzież w video:
– Kask: Schuberth C5
– Kurtka: Seca Discovery
– Spodnie: Seca Badlands
– Rękawice: Seca Compass HTX
– Buty: Seca Comet Clima HDRY
Gadżety Motobanda znajdziesz TUTAJ: https://motobanda.pl/sklep/gadzety-motobandy
Dołącz do grona Motobandy!
SOCIAL MEDIA:
https://www.facebook.com/motobandatv
https://www.facebook.com/sklepmotobandapl
https://instagram.com/motobandatv
https://www.instagram.com/sklep.motobanda.pl/
W ścieżce muzycznej wykorzystano utwory z bazy YouTube, oraz utwory copyright free autorstwa Karl Casey @ White Bat Audio. ( https://open.spotify.com/artist/4oGlqi5TaK8r8K50fQhUbe#, https://youtube.com/whitebataudio)
3 Comments
fajny
włoska modelka z downem,
a tak na serio to nie jest taka brzydka jak ją malują
Mojej nie 1000DS nie chcieliście, nawet odzewu nie było, ale od swojego ziomka to i owszem. Trudno.