- Reflektory
System reflektorów jest przymocowany do przedniej części pojazdu w celu oświetlenia drogi w nocy. W przypadku ich zepsucia nie będziesz po prostu widział dokąd jedziesz. Według przepisów reflektory muszą posiadać dwie długości świateł: światła mijania oraz światła drogowe. Światła mijania oświetlają krótki odcinek drogi — to właśnie z nich należy korzystać w czasie jazdy po mieście. Natomiast światła drogowe są zwykle używane na autostradach lub obszarach wiejskich bez większego ruchu, ponieważ dają jasne i dalekosiężne oświetlenie, które mogłoby oślepić kierowców jadących w przeciwnym kierunku.
- Światła dzienne
Korzystanie ze świateł dziennych staje się coraz to bardziej popularne. Pomaga zwiększyć widoczność pojazdów w ruchu w ciągu dnia. W wielu krajach istnieją przepisy nakazujące jazdę na światłach dziennych. Większość nowoczesnych pojazdów produkowanych jest obecnie z diodowym światłem dziennym, które nie tylko poprawia bezpieczeństwo na drodze oraz walory estetyczne pojazdów, ale także zwiększa ich widoczność.
- Światła sygnalizacyjne
Światła sygnalizacyjne to migające lampki zamontowane z lewej i prawej strony pojazdu — zazwyczaj po 3 z obu stron. Pomagają kierowcom „odczytać zamiary” innych uczestników ruchu i komunikować się z pozostałymi użytkownikami drogi, którzy zamierzają skręcić w lewo lub w prawo.
- Tylne światła pozycyjne
Tylne światła pozycyjne muszą wytwarzać tylko czerwone światło, którym ostrzegają innych użytkowników drogi o hamowaniu. W niektórych pojazdach klasy premium im mocniej naciskasz na hamulec, tym światła pozycyjne stają się jaśniejsze.
- Światła przeciwmgielne
Większość samochodów posiada światła przeciwmgielne. Są to światła drogowe używane głównie w warunkach ograniczonej widoczności. Świetnie nadają się również do jazdy na ciemnych wietrznych drogach w środku nocy. Światła przeciwmgielne są dostępne w dwóch wariantach, mogą być żółte lub białe.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/industry-knowledge/the-lighting-system-of-a-motor-vehicle-you-might-not-know/