Brytyjski Morgan, czyli kontra dla nowoczesnych!
8 lipca 2021Nasza Asterka stała się GRUZEM – Bitwa Gruzów #4 – [Video]
8 lipca 2021Felgi to drugi po oponie element koła, który najczęściej ulega uszkodzeniu. Niewiele osób zwraca uwagę na to, że felgi powinny nie tylko dobrze wyglądać, ale także nie przeszkadzać w poprawnej pracy koła.
Czym tak właściwie jest felga?
Obecnie produkowane felgi są również odpowiedzialne za wentylację klocków hamulcowych, jednakże główną funkcją felgi jest podtrzymywanie opony i bezpieczne łączenie całego koła z podwoziem. Każdy producent opon określa szerokość felgi, na której można je montować. Niezastosowanie się do tych zaleceń może doprowadzić do zmniejszenia wydajności pojazdu lub spowodować poważną awarię koła i/lub opony. Przed dokonaniem zakupu należy upewnić się, że wybrane przez nas felgi spełniają wytyczne producenta pojazdu.
Skąd mam wiedzieć jakie felgi wybrać?
Odpowiedzi można szukać w kilku miejscach.
- Zapytaj o radę sprzedawcy opon
Zakup opon może być sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla młodych i niedoświadczonych kierowców. Najprostszym wyjściem z sytuacji jest zapytanie o radę sprzedawcy, u którego nabywamy opony. W większości przypadków wystarczy podać im model pojazdu, a od razu otrzymamy odpowiedź. Jeżeli jednak planujesz zakup felg z niestandardową specyfikacją online, to przejdź do kolejnego punktu!
- Sprawdź wymiar kół
Krok 1: sprawdź sposób, w jaki rozmieszczone są śruby
Określenie rozstawu śrub to pierwszy ważny krok, który pozwoli ci określić jakie felgi będziesz mógł zamontować w swoim samochodzie. Sprawdź liczbę otworów montażowych. Następnie zmierz odległość pomiędzy przeciwległymi otworami. Przedstawmy to na przykładzie. Typowy wzór rozmieszczenia śrub VW to 4×100, co oznacza, że są 4 otwory na śruby, a przeciwległe otwory dzieli 100 mm odległości.
Krok 2: Sprawdź wymiary koła
Na tym etapie powinieneś przygotować taśmę mierniczą, aby dokładnie sprawdzić wymiary twojego koła. Do wymiarów kół zaliczamy ich średnicę i szerokość. Wymiana kół na takie same pod względem wymiarów fabrycznych nie powinna spowodować żadnych problemów. Koła o większej średnicy i szerokości mogą spowodować problem z prześwitem, a co za tym idzie spowodować tarcie.
Pamiętaj, że podczas montażu kół z o większej średnicy niż obecne, należy wykorzystać opony z niższym profilem, dzięki czemu końcowe wymiary koła będą takie same.
Krok 3: Określ głębokość osadzenia felgi (offset)
Głębokość osadzenia felgi to nic innego niż wymiary opisujące jak głęboko/płytko felga będzie umieszczona w nadkolu. Ten parametr montażowy opisuje miejsce, w którym felga zostanie przykręcona do piasty koła. Istnieją dwa rodzaje offsetu (dodatni i ujemny) Podkładka montażowa koła z ujemnym offsetem znajduje się na zewnątrz linii środkowej i jest najczęściej stosowana w pojazdach z napędem na tylne koła. Podkładka montażowa felgi z dodatnim offsetem znajduje się wewnątrz osi felgi i umieszcza koło bliżej nadwozia.
Użycie felgi ze złym offsetem może doprowadzić do uszkodzenia kół. Jeżeli koło zostanie umieszczone zbyt daleko od zawieszenia, może zacząć trzeć o fragmenty karoserii. Umieszczenie kół zbyt blisko zawieszenia spowoduje natomiast tarcie o elementy podwozia.
- Sprawdź specyfikację swojego samochodu w Internecie
Jest to najłatwiejsza i zarazem najbezpieczniejsza z metod. Niektóre strony internetowe dają ci możliwość poznania rozmiarów felg twojego samochodu po wpisaniu jego modelu. Czasami będziesz dodatkowo poproszony o podanie kilku dodatkowych informacji – ich znalezienie nie powinno sprawić ci problemu. To naprawdę tak proste.
Felgi i opony – dodatkowe informacje
Jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę jeszcze zanim zdecydujemy się na wymianę felg. Poniżej przedstawiamy listę 9 z nich:
- Średnica koła podziałowego
Jest to średnica koła, na którym są rozmieszczone śruby mocujące koło jezdne.
- Głębokość osadzenia felgi
Określa jak głęboko/płytko w nadkolu będzie znajdowała się felga po przykręceniu do piasty koła.
- Rozmiar opon
Każdy samochód wychodzi z fabryki ze standardowym rozmiarem kół przewidzianym dla danego modelu. Przy zmianie rozmiaru felg na większe powinieneś szukać opon o niższym profilu, dzięki czemu ogólna wysokość koła nie ulegnie zmianie.
- Średnica koła
Pamiętaj, aby uwzględnić średnicę całego koła (łącznie z oponą) dokonując pomiaru.
- Szerokość tylnych i przednich kół.
Niektóre koła mogą być zbyt szerokie dla części modeli samochodów, natomiast inne pojazdy mogą wymagać szerszych kół z tyłu.
- Indeks obciążenia opony
Jest to oznaczenie informujące o nacisku (wyrażonym w kilogramach), który opona jest w stanie unieść – znajduje się na ścianie opony.
- Dopuszczalne obciążenie koła.
Każde wyprodukowane koło jest w stanie wytrzymać określony ciężar mierzony w kilogramach. Przekroczenie dopuszczalnej wagi może spowodować powstanie pęknięć lub wyboczenie – dodatkowo, twoje ubezpieczenie może zostać z tego powodu unieważnione. Zgodnie z prawem nacisk na oś pojazdu powinien być mniejszy lub równy nośności koła.
- Otwór centrujący felgi
Jest to otwór wywiercony w tylnej środkowej części koła. Zwykle jest większy niż średnica wargi piasty, na której będzie montowany. Niektóre koła posiadają elementy, które pozwalają na ich bezpośrednie dopasowanie i nie wymagają pierścieni czopowych.
- Zestaw montażowy (śruby/nakrętki kół i pierścienie czopowe)
Ważną częścią zamawianego pakietu jest zestaw montażowy. Obejmuje to odpowiednie pierścienie czopowe, jeśli są potrzebne konieczne, aby zapewnić idealne dopasowanie bez wibracji, oraz odpowiednie nakrętki lub śruby, w zależności od tego, co jest wymagane, aby koła były prawidłowo dopasowane do Twojego samochodu.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/what-size-rims-fit-my-car/