Dlaczego Porsche mają stacyjkę z lewej strony? – [Video]
9 grudnia 2021FIAT TIPO 1.6 MultiJet 2 Test PL muzyk jeździ – [Video]
9 grudnia 2021Żaden układ hamulcowy nie byłby w stanie poprawnie funkcjonować bez pompy. Jej głównym zdaniem jest zamiana ciśnienia mechanicznego na hydrauliczne. To dzięki tej funkcji jesteśmy w stanie zmniejszyć prędkość kierowanego przez nas pojazdu. Z czasem, pompa hamulcowa może ulec uszkodzeniu, przez co nie będzie działać poprawnie. W tym artykule doradzimy ci, na co powinieneś zwracać uwagę i jak sprawdzić sprawność pompy hamulcowej. Na samym początku należy przeprowadzić kilka testów.
Oznaki świadczące o uszkodzeniu pompy hamulcowej
Jeżeli zaobserwujesz wystąpienie któregokolwiek z tych objawów, jak najszybciej przeprowadź testy!
Zapalenie się kontrolki ostrzegawczej systemu hamulcowego
Jest to najczęściej występująca oznaka potencjalnych problemów z układem hamulcowym. Jej główną funkcją jest informowanie kierowcy o niskim poziomie ciśnienia płynu hamulcowego. Nie jest to jednak jedyny powód, przez który może się ona zapalić.
Wyciek płynu hamulcowego
Pompa hamulcowa znajduje się pod zbiornikiem płynu hamulcowego, musisz więc przeprowadzić inspekcję podwozia. Jeżeli zauważysz plamy, udaj się do mechanika.
Słaby opór podczas naciskania pedału hamulca
Pedał hamulca stawia opór podczas hamowania, o ile nie doszło do rozszczelnienia układu. Jeżeli wolno wraca do pozycji wyjściowej, to warto sprawdzić stan uszczelki pompy hamulcowej.
Brudny płyn hamulcowy
Zanieczyszczenie płynu hamulcowego znacząco wpływa na pracę całego układu. Cząsteczki kurzu lub grudki przypalonego płynu zmniejszają poziom ciśnienia hydraulicznego utrudniając zatrzymanie pojazdu i wydłużając drogę hamowania, co w rezultacie może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.
Opadający pedał hamulca
Jest to kolejna oznaka problemów z układem hamulcowym. Pedał hamulca powinien powrócić do pozycji wyjściowej zaraz po zdjęciu z niego nogi. Jego opadanie lub zatrzymanie się nieco ponad podłogą może świadczyć o niskim poziomie płynu hamulcowego.
Jak sprawdzić sprawność pompy hamulcowej?
Pierwszym i najważniejszym krokiem, jest sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego. Jego niższa niż wymagana ilość znacznie wydłuży drogę hamowania.
Otwórz zbiornik płynu hamulcowego
W przypadku plastikowego zbiornika wystarczy odkręcić korek. Jeżeli posiadasz metalowy zbiornik, będziesz musiał odkręcić zacisk śrubokrętem.
Sprawdź stan nakrętki/pokrywy
Podczas hamowania, płyn hamulcowy zostaje wypompowany z cylindra do przewodów hamulcowych, skąd trafia do zacisku hamulcowego, ciśnienie powoduje wysunięcie tłoczka hamulcowego, który dociska klocki hamulcowe do tarczy. Jedynie szczelna pokrywa jest w stanie zapewnić poprawny przebieg tego procesu. Jej zadaniem jest również uniemożliwienie wyparowania płynu oraz jego zanieczyszczenia. Po powrocie płynu do cylindra zacisk hamulcowy wraca do pozycji wyjściowej.
Sprawdź poziom płynu
Zaglądając do zbiornika, będziesz w stanie dostrzec linię wyznaczającą zalecaną ilość płynu. Nie przekraczaj jej o więcej niż 1 centymetr i uzupełnij niedobory.
Zamknij pokrywę pompy
Gdy płyn osiągnie wymagany poziom w obu komorach pompy hamulcowej, szczelnie ją zamknij. Cylindry są wyposażone w hermetyczne nakładki, które zabezpieczają płyn przed wyciekiem i zanieczyszczeniem.
Sprawdź, czy pod samochodem nie ma plam po wycieku
Wszelkie ślady wilgoci, czarnego szlamu lub plam mogą być oznaką problemu ze szczelnością układu hamulcowego.
Jak naprawić zepsutą pompę hamulcową?
Każdy wyciek płynu hamulcowego może spowodować niebezpieczną sytuację na drodze, dlatego każda usterka pompy hamulcowej wymaga natychmiastowej naprawy. Niektóre cylindry mogą wymagać przeniesienia zbiorników ze starszych modeli samochodów.
Jeżeli pompa wymaga wymiany, na samym początku należy odpowietrzyć pompę główną, aby sprawdzić, czy nie ma przecieków wewnętrznych i zewnętrznych. Po instalacji dokonaj odpowietrzenia układu hamulcowego, a następnie uzupełnij niedobory płynu.
Jeśli pojazd jest wyposażony w elektryczne hamulce postojowe, system ABS lub elektroniczną kontrolę stabilności, należy skontaktować się z profesjonalnym mechanikiem – w takim przypadku wymiana pompy hamulcowej będzie wymagała specjalnych procedur.
Podsumowanie
Każdy problem z pompą hamulcową powinien być traktowany jako poważny. Pamiętaj, że wadliwe działanie układu hamulcowego może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/how-do-you-test-a-brake-master-cylinder/