Czy A 35 AMG da się DRIFTOWAĆ? [Sprawdzam!]
16 kwietnia 2020Autophorie Meets Marek Drives – How To Start Reviewing Cars?
16 kwietnia 2020Istnieje wiele czynności, które możemy wykonać jedynie przy podniesionym samochodzie. Może to być wymiana opon, sprawdzenie klocków hamulcowych lub inspekcja stanu podwozia w poszukiwaniu uszkodzeń czy wycieków. Niezależnie od tego, co chcemy zrobić, należy posługiwać się odpowiednim sprzętem oraz postępować zgodnie z ogólnie przyjętą procedurą. Nawet najmniejsza pomyłka może spowodować poważny wypadek – w końcu będziemy pracować pod ciężką maszyną. Jak więc prawidłowo podnieść samochód?
Wydaje się to łatwe. Swego rodzaju przygotowanie pojazdu do naprawy lub przeglądu. Czynność tę należy jednakże wykonać przy użyciu odpowiedniego sprzętu i zachowaniu ostrożności.
Po co podnosić samochód?
Powodów może być kilka. Najczęściej jest to spowodowane koniecznością wymiany oleju silnikowego, przebitej opony lub całego koła. Niekiedy będziemy musieli dostać się bezpośrednio pod samochód, aby wykonać prace konserwacyjne podwozia.
Niektóre z warsztatów mogą niesłusznie zwiększać koszty napraw. Do najczęstszych praktyk należy dolanie oleju zamiast wymiany na nowy, wykorzystywanie produktów słabszej jakości lub zawyżanie cen niektórych części. Znając się nieco na mechanice i potrafiąc podnieść samochód, możemy zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.
Umiejętność posługiwania się lewarkiem może nas uratować w sytuacji, gdy pomoc osób trzecich jest niedostępna. Jednakże nigdy nie należy próbować wymieniać przebitej opony na autostradzie. Jest to niebezpieczne zarówno dla ciebie, jak i dla innych kierowców. W takiej sytuacji należy zadzwonić po lawetę. Jeżeli nie jesteśmy w stanie się z nikim połączyć, to powinniśmy spróbować przykuć uwagę przejeżdżających patroli – rozstawiając trójkąt w odpowiedniej odległości od naszego samochodu i wywieszając kawałek białego materiału przez okno kierowcy.
Nigdy nie należy wymieniać przebitej opony ani wykonywać innych czynności przy użyciu lewarka na pochyłym terenie. Jeżeli przejazd na płaski teren wiąże się ze zniszczeniem koła, należy zaparkować samochód w pobliżu krawężnika. Aby zapobiec stoczeniu się samochodu ustaw go kołami w kierunku krawężnika i zablokuj koła zwrócone ku spadkowi drogi.
Jak prawidłowo podnieść samochód: instrukcja krok po kroku
Podnoszenie pojazdu za pomocą lewarka jest proste, ale proces ten wymaga ostrożności – bezpieczeństwo to podstawa.
Niezbędne narzędzia
Wykonanie każdej naprawy lub konserwacji pojazdu wymaga odpowiednich narzędzi. Przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, że mamy je wszystkie pod ręką.
- Lewarek (podnośnik)
- Kobyłki (podpory z blokadą) – dla dodatkowego bezpieczeństwa i stabilności
- Kilka kawałków desek – które mogą do pewnego stopnia zastąpić podpory
- Pustaki lub kliny
- Źródło światła- np. latarka
- Rękawice ochronne
- Instrukcja obsługi
Jak podnieść samochód: instrukcja
Jeżeli chcesz, aby cały proces przebiegł bez najmniejszych problemów, to nie pomijaj żadnego z poniższych kroków. Nie próbuj improwizować, jeżeli nie jesteś pewny, że nie spowodujesz wypadku.
Zaparkuj samochód
Pierwszym krokiem jest zaparkowanie samochodu. Należy to zrobić na płaskiej, betonowej lub asfaltowej powierzchni. Nierówny teren może spowodować zachwianie się pojazdu po podniesieniu, które może doprowadzić do poważnego wypadku. Jednym z lepszych miejsc do wykonania tej czynności będzie przestronny wypoziomowany garaż.
Po zaparkowaniu zaciągnij hamulec ręczny. Jeżeli posiadasz manualną skrzynię biegów, wrzuć pierwszy bieg. Wyłącz silnik i wyciągnij klucze ze stacyjki.
PAMIĘTAJ! Samochód musi być zaparkowany na równym, twardym i suchym podłożu.
Ustaw kliny
Klin powinien być wykonany z wytrzymałego materiału. Jego jedynym zadaniem jest uniemożliwienie stoczenia się samochodu. Dolna część klina powinna być pokryta gumą, która zwiększy tarcie i przyczepność do podłoża.
Kliny należy umieścić przy kole po przeciwnej stronie do tej, gdzie umieścisz podnośnik. Przykład: jeżeli chcesz dokonać wymiany lewej tylnej opony, to klin powinieneś umieścić przy tylnej prawej oponie. Jeżeli podnosisz lewą stronę pojazdu, kliny powinny być umieszczone przy obu kołach po prawej stronie pojazdu.
Przygotuj podnośnik podłogowy (lewarek)
W tej części dowiesz się jak korzystać z najpopularniejszego rodzaju lewarka. Zawór wypuszczający ciśnienie z lewarka powinien być zamknięty. Jeśli jest otwarty, musisz go zamknąć, obracając dźwignię podnośnika zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Sprawdź także, czy nie ma wycieku płynu lub żadnej uszkodzonej części. Nigdy nie należy używać podnośnika, który wydaje nam się zniszczony.
Hydrauliczny podnośnik podłogowy jest najlepszym narzędziem do podnoszenia pojazdu. Niektórzy ludzie mogą ulec pokusie skorzystania z awaryjnego podnośnika zamiast wydawania pieniędzy na inny podnośnik. Nie jest to dobry pomysł. Z tego urządzenia możemy skorzystać, gdy musimy wymienić przebitą oponę i nie mamy innych narzędzi. Podnośnik podłogowy jest bardziej wytrzymały, stabilny oraz może utrzymać większe obciążenie.
Wyznacz punkty, w którym umieścisz lewarek
Lewarek powinien znaleźć się możliwie jak najbliżej miejsca, do którego chcesz się dostać. Większość pojazdów będzie posiadać z góry wyznaczone obszary do umieszczenia lewarka. Ustawienie podnośnika w danej pozycji daje nam pewność, że jest ono w stanie utrzymać całą wagę pojazdu bez jego zniszczenia.
W niektórych punktach nie należy umieszczać podnośnika pod żadnym pozorem – jak np. pod poszyciem nadwozia. Ustawienie go w nieodpowiednim miejscu może doprowadzić do wypadku lub uszkodzenia pojazdu.
Umieść podnośnik pod samochodem
Odpowiednia pozycja do danego zadania to podstawa. Niektóre elementy podwozia samochodu mogą nie być w stanie utrzymać całej jego wagi przez dłuższy czas. Aby podnieść przednie lub tylne koło należy umieścić lewarek odpowiednio tuż przed lub za danym kołem. W celu podniesienia całej przedniej lub tylnej części samochodu umieść podnośnik mniej więcej w połowie odległości pomiędzy kołami.
Niektóre z pojazdów posiadają wyznaczone z góry miejsca na lewarek. Obok każdego z kół powinien być przynajmniej jeden taki punkt. Aby je znaleźć, najlepiej odwołać się do instrukcji obsługi otrzymanej przy zakupie auta. Punkty te będą najpewniej oznaczone małą strzałką.
Jeżeli nadal nie możesz znaleźć odpowiedniego miejsca, postaraj się ustawić podnośnik mniej więcej na środku danego boku.
*Nigdy nie umieszczaj podnośnika pod zębatką, chłodnicą czy miską olejową!
Obszar, w którym znajduje się tylny mechanizm różnicowy, jest w niektórych pojazdach wystarczająco silny, aby można go było wykorzystać jako punkt przyłożenia. Pamiętaj jednak o tym, aby to potwierdzić, sprawdzając instrukcję obsługi samochodu.
Ustaw lewarek w odpowiedniej pozycji
Po ustawieniu podnośnika we właściwym miejscu, następnym krokiem jest dostosowanie jego położenia – kąt samochodu może się zmienić po podniesieniu. Ponowna regulacja pozycji zapewni, że auto nie ześlizgnie się z lewarka.
Podnieś pojazd
Po przygotowaniach w końcu nadeszła chwila podniesienia samochodu. Aby tego dokonać, należy docisnąć dźwignię podnośnika w dół, a następnie szybko powrócić nią do góry.
Czynność tę należy powtarzać, aż pojazd znajdzie się na preferowanej przez nas wysokości. Następnie upewnij się, że samochód w dalszym ciągu jest stabilny. Podnośnik powinien cały czas znajdować się w pozycji startowej. Jeżeli uległ on przesunięciu, opuść samochód, dostosuj położenie lewarka, a następnie ponownie podnieś pojazd.
Ustaw kobyłkę
Następnym etapem jest ustawienie kobyłek pod samochodem – jednej lub więcej w zależności od zapotrzebowania. Ustaw podpory jak najbliżej podnośnika, aby pojazd zachował stabilność. Najlepiej ustawić ją w jednym z wyznaczonych do tego miejsc. Po podniesieniu jednej ze stron pojazdu kobyłki powinny trafić pod jego przeciwległe boki.
Kolejnym krokiem jest opuszczenie podnośnika tak, aby samochód spoczął na podporach. W tym celu wystarczy otworzyć zawór upustowy. Możesz również zostawić lewarek w miejscu, w którym się znajduje, jeśli nie jest ci on niezbędny do wykonania innego zadania.
Usuń lewarek
Ostatnim krokiem po wykonaniu napraw i konserwacji jest opuszczenie samochodu i usunięcie kobyłek lub lewarka. Aby usunąć podpory, należy umieścić lewarek obok jednej z nich, podnieść nieco samochód, a następnie zwolnić zabezpieczenie w kobyłce i ją wyjąć. Następnie otwórz zawór upustowy lewarka. Gdy samochód będzie już stał na podłożu, wysuń ostrożnie podnośnik.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/how-to-jack-up-a-car/