FIAT Talento L2H1 MEGA TEST PL muzyk jeździ – [Video]
11 lutego 2021LPG do Giulii Veloce? – sesja Q&A – [Video]
11 lutego 2021Każda usterka związana z silnikiem twojego samochodu powinna zostać jak najszybciej rozwiązana. Wszelkie uszkodzenia mogą z czasem spowodować nieodwracalne zniszczenie niektórych części, jak i spowodować dodatkowe problemy takie jak na przykład przegrzewanie się silnika.
Większość samochodów ulegających przegrzaniu to modele starszej daty, które nie znoszą zbyt dobrze wysokich temperatur. Nowsze pojazdy rzadziej ulegają przegrzaniu – nie oznacza to jednak, że są na nie całkowicie odporne. Utknięcie w korku w upalny dzień lub nadmierne obciążenie samochodu podczas jazdy pod górę również może doprowadzić do jego przegrzania, jeżeli system chłodniczy nie będzie działał poprawnie.
Przegrzewający się silnik to poważna sprawa niezależnie od wieku samochodu. W tym artykule poznasz przyczyny i oznaki przegrzania oraz kroki, które należy podjąć, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Dlaczego silniki się przegrzewają?
Obecnie produkowane samochody mają dobrze rozbudowane układy chłodzenia. Są one wyposażone w wiele czujników temperatury i sterowane komputerowo wentylatory, które zapewniają stabilną pracę silnika przy niemalże każdej pogodzie. To właśnie dzięki starannym projektom i wykonaniu są one mniej podatne na przegrzanie niż starsze modele. Nie są one jednak na nie całkowicie odporne. Wiele usterek może doprowadzić do przegrzania silnika. Do najczęstszych przyczyn należą problemy z układem chłodzenia pojazdu spowodowane wyciekiem płynu lub zablokowaniem przepływu powietrza.
Przetarcia lub pęknięcia w takich elementach jak gumowe węże, uszczelki i pompy, może doprowadzić do wycieku płynu chłodzącego. Ponadto warunki na drodze, takie jak ruch uliczny w godzinach szczytu w upalny dzień, mogą powodować znaczne obciążenie układu chłodzenia, doprowadzając do jego awarii.
Jak w przypadku większości uszkodzeń naszego pojazdu, regularne wizyty u mechanika oraz konserwacja pojazdu to klucz do zwiększenia naszego bezpieczeństwa. Sprawdzaj regularnie poziomy płynu chłodzącego i oleju w samochodzie. Nie zapominaj też o przeglądzie stanu węży, wentylatorów, termostatu i innych części układu chłodzenia.
Co powinieneś jednak zrobić, gdy już za późno na konserwację, a twoja deska rozdzielcza informuje cię o wysokiej temperaturze silnika?
Przegrzewający się silnik
Pierwszym sygnałem oznaczającym problem z silnikiem jest wskaźnik jego temperatury znajdujący się na desce rozdzielczej. Niekiedy można również zaobserwować dym wydobywający się spod maski samochodu lub wyczuć zapach czegoś spalonego z klimatyzacji. Wyciekający płyn chłodzący ma często słodki zapach, natomiast wyciekom oleju zazwyczaj towarzyszy zapach spalenizny.
Jak sobie radzić: niezbędne narzędzia
Najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze skorzystanie z pomocy mechanika, jednakże będąc w trasie, rzadko będziemy w stanie to zrobić, dlatego też należy być przygotowanym. Być może od najbliższego warsztatu samochodowego będzie cię dzieliło wiele kilometrów. Wiedza o tym, co zrobić, gdy samochód się przegrzeje, pozwoli ci zachować bezpieczeństwo.
Oto lista rzeczy, które należy mieć pod ręką w pojeździe:
- płyn chłodzący
- olej silnikowy
- wytrzymałe rękawice i okulary ochronne
- ręcznik
- podstawowy zestaw narzędzi samochodowych
- działającą latarkę
Plan działania
Jeżeli twój samochód uległ przegrzaniu, to nie powinieneś próbować przejechać więcej niż 500 metrów. Najlepiej jest poprosić kogoś o odholowanie – pozwoli ci to uniknąć dalszych uszkodzeń silnika. Bez względu na źródło problemu przegrzanie silnika nie jest czymś, co możesz zignorować. Co więc robić, gdy twój samochód się przegrzewa, a ty jesteś z dala od cywilizacji?
1. Wyłącz klimatyzację i otwórz okna
Jest to pierwsza czynność, którą powinieneś wykonać. Odciąży to nieco silnik i obniży jego temperaturę. Otwarcie okien pozwoli ci przyspieszyć ten proces.
2. Włącz ogrzewanie i dmuchawy
Jeśli wyłączenie klimatyzacji nie pomaga, włącz ogrzewanie i dmuchawę. Brzmi to sprzecznie z tym, co podpowiada intuicja, ale włączenie ogrzewania powoduje odprowadzanie ciepła z silnika do kabiny pasażerskiej. Dzięki temu świeże powietrze zostanie zassane z zewnątrz, odciążając tym samym układ chłodzenia twojego samochodu. Możesz poczuć się jak na pustyni, ale ulżysz nieco na cierpieniu twojego silnika.
3. Zwiększ obroty silnika na biegu neutralnym
Kolejny dziwny pomysł, prawda? Nie do końca! Jeśli zauważysz wzrost temperatury, zwiększ nieco obroty silnika po wrzuceniu luzu. Ta czynność przyspiesza działanie pompy wodnej i radiatora, zwiększając w ten sposób chłodzenie silnika. Staraj się nie zatrzymywać, jeśli poruszasz się w korku – lepiej jest się powoli toczyć niż za każdym razem rozpędzać samochód od zera. Hamowanie generuje duże tarcie, które tylko pogarsza sytuację przegrzania silnika.
4. Zjedź na pobocze i poczekaj na pomoc
Jeśli Twój samochód nadal się przegrzewa po kilku minutach jazdy z włączonym ogrzewaniem, wyłączoną klimatyzacją i otwartymi szybami, zatrzymaj się i wyłącz silnik. Jest to najbezpieczniejsza metoda schłodzenia silnika, jednakże na efekty trzeba będzie poczekać od 15 do 30 minut. W międzyczasie nie próbuj otwierać maski, zwłaszcza jeśli zauważysz, że wydobywa się spod niej para – nie chcesz się chyba oparzyć, prawda? Nie próbuj również zmniejszać ciśnienia poprzez otwarcie korka chłodnicy. Jeżeli chcesz dolać wody, poczekaj, aż silnik się ochłodzi, w przeciwnym razie możesz poparzyć sobie dłoń.
5. Dolej płynu chłodzącego
Silniki przegrzewają się najczęściej z powodu niskiego poziomu płynu chłodzącego. Jego uzupełnienie zwykle rozwiązuje problem. Nie zapomnij odczekać przynajmniej 15 minut przed otworzeniem maski i odkręceniem korka! Pamiętaj, że jest to tylko tymczasowe rozwiązanie. Dodanie płynu chłodzącego nie rozwiąże ostatecznie twojego problemu, jednakże dzięki tej czynności zyskasz czas, w którym będziesz mógł dojechać do mechanika.
Załóż rękawiczki, otwórz maskę, a następnie odkręć korek chłodnicy. Jeśli nie masz pewności, gdzie znajduje się zbiornik płynu chłodzącego, możesz sięgnąć po instrukcję obsługi. Zwykle jest to przezroczysty plastikowy zbiornik w pobliżu chłodnicy.
Wyciek płynu chłodzącego
Jeżeli zbiornik na płyn jest pusty, to najprawdopodobniej masz gdzieś wyciek. Najszybciej możesz to sprawdzić, dolewając płynu, odczekując kilka minut, a następnie sprawdzając pod samochodem czy doszło do wycieku. W takim przypadku należy dolać płynu chłodzącego. Upewnij się, że korek chłodnicy nie jest gorący. Pamiętaj, że płyn chłodzący pod wpływem temperatury może zacząć parować, co z kolei prowadzi do zwiększenia ciśnienia w zbiorniku. Aby bezpiecznie zdjąć korek chłodnicy, ważne jest, aby zakryć korek ręcznikiem, lekko go docisnąć, a następnie poluzować o ćwierć obrotu, aby powoli uwolnić resztki ciśnienia.
Następnie całkowicie odkręć korek chłodnicy i powoli dolewaj płyn chłodzący. Należy go również dolać do małego, przezroczystego plastikowego zbiornika przelewowego zamontowanego z boku chłodnicy. Upewnij się również, że żaden z węży nie jest pęknięty, odłączony lub zapchany. Załóż korek i włącz silnik.
Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie
- Nie wlewaj zimniej wody do chłodnicy. Mogłoby to spowodować zapchanie lub pęknięcie w silniku z powodu nagłej zmiany temperatury. Jeśli koniecznie musisz dolać zimnej wody, gdy silnik jest jeszcze ciepły, to wlewaj ją bardzo powoli i ostrożnie, gdy silnik pracuje na biegu neutralnym.
- Ponadto pamiętaj, że większość samochodów wymaga mieszanki płynu chłodzącego z wodą w proporcji 50/50, aby zapobiec przegrzaniu, więc nie będziesz w stanie jeździć w nieskończoność dodając tylko wodę do zbiornika płynu chłodzącego.
Brak wycieku płynu chłodzącego
Pełny zbiornik płynu może oznaczać, że przegrzewanie się silnika jest spowodowane problemami z elektryką lub którąś z części mechanicznych silnika. Przyczyną może być nieszczelny wąż, zużyty lub pęknięty pasek wentylatora, zła pompa wodna lub wadliwy termostat. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie o odholowanie do najbliższego warsztatu. Jeśli wskaźnik temperatury wróci do normy lub czerwona lampka ostrzegawcza zgaśnie, możesz kontynuować jazdę, ale zachowaj ostrożność.
Nie zapomnij udać się do mechanika!
Przegrzany silnik to problem, którego nie możesz lekceważyć. Jak najszybciej powinieneś zlecić profesjonalną kontrolę układu chłodzenia twojego samochodu, w celu usunięcia pierwotnej przyczyny problemu.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/what-to-do-when-your-car-overheats/