Fotowoltaika w firmie – komu się opłaca? (Przykład za 500 000 + bitwa Skoda Citigo e vs Tesla 3) – [Video]
8 kwietnia 2021Nowy Citroen C5, Ford Escort, Polestar 0 – #609 NaPoboczu – [Video]
8 kwietnia 2021Układ kierowniczy jest wbrew pozorom bardzo skomplikowaną grupą elementów twojego samochodu, której zadaniem jest utrzymanie prostoliniowego kierunku jazdy oraz umożliwienie zmiany toru według woli kierowcy. To między innymi ten układ zapewnia ci bezpieczną jazdę i ułatwia prowadzenie w różnych warunkach. Przeskakiwanie kierownicy lub też problemy z powrotem do jej neutralnej pozycji może oznaczać usterkę, której nie należy ignorować. Koła twojego samochodu, podczas najmniejszych nawet ruchów kierownicą, powinny od razu rozpoczynać skręt, jeżeli reagują z opóźnieniem, to niezwłocznie zabierz pojazd do mechanika.
Poniżej przedstawiamy kilka dodatkowych informacji na temat układów kierowniczych.
1. Przekładnia zębatkowa – najczęściej wykorzystywany typ układu kierowniczego
U podstawy kolumny kierowniczej znajduje się układ zębatkowy, zbudowany z listwy zębatej i zębatki – przez profesjonalistów nazywanej również zębnikiem wału kierowniczego. Układy kierownicze prawie wszystkich samochodów z napędem na przednie koła, które poruszają się w obecnych czasach po naszych drogach, są oparte o ten właśnie system. Producenci tych pojazdów doszli do wniosku, że jest to po prostu najbezpieczniejsza i najtańsza w eksploatacji opcja. Układ ten wykorzystuje się w samochodach każdej klasy.
Podczas obrotu kierownicą, zębnik i listwa zębata zamieniają siłę na ruch liniowy. Następnie listwa przesuwa się do odpowiedniej pozycji, przekazując ruch do ramienia kierowniczego, skąd zostaje on przekierowany do mechanizmu zwrotniczego. Zęby, zarówno na listwie zębatej układu kierowniczego, jak i koła zębatego, mogą ulec uszkodzeniu. Pamiętaj więc o regularnej konserwacji oraz sprawdzaniu stanu tych elementów – one również odpowiadają za twoje bezpieczeństwo na drodze. Starte zęby mogą powodować przeskakiwanie kierownicy w trakcie jazdy lub utrudnić odbijanie.
2. Przekładnia śrubowo-kulkowa
Jest to kolejny rodzaj układu kierowniczego. Skrzynka przekładni śrubowo-kulkowej znajduje się u dołu kolumny kierowniczej. Zasada działania jest bardzo prosta: wałek kolumny kierowniczej porusza nakrętką, która porusza kulkami łożyskowymi, wprawiając tym samym w ruch pozostałe elementy układu. Przekładnie te mogą się różnić w zależności od modeli poszczególnych producentów, jednakże zasada działania śruby i kulek pozostaje taka sama.
Niektóre firmy wykorzystują twardsze kulki, dzięki czemu proces rotacji przebiega płynniej. Przekładnia śrubowo-kulkowa jest połączona z ramieniem przekładni kierowniczej oraz ramieniem pośredniczącym przedniej osi. Obrót kierownicy wprawia w ruch przekładnię, która następnie przekazuje siłę skrętu do kół. Oba koła są połączone za pomocą drążka kierowniczego poprzecznego, zwanego również układem osi przedniej. Przekładnie śrubowo-kulkowe są wykorzystywane rzadziej niż przekładnie zębatkowe. Głównym powodem są wykorzystywane przez nie małe elementy, które wymagają częstszej konserwacji i napraw.
3. Układy wspomagania
W dzisiejszych czasach wspomaganie układu kierowniczego znajduje się praktycznie w każdym samochodzie. Możemy je podzielić na trzy typy: pneumatyczne (stosowane głównie w samochodach ciężarowych), hydrauliczne oraz elektryczne. Wspomaganie hydrauliczne oparte jest o działanie pompy hydraulicznej, która jest połączona z silnikiem za pomocą paska klinowego. Obecnie większość producentów samochodowych instaluje elektryczne układy wspomagania kierownicy, znane również jako systemy automatycznego kierowania. Elektryczne układy wspomagania kierownicy redukują zużycie paliwa i potrzebują mniej mocy do wykonania swoich zadań.
4. Układy sterownicze dostępne na rynku
Istnieją dwa główne typy układów kierowniczych – przekładnia kierownicza z recyrkulacją kulek (patrz punkt 2) oraz układ kierowniczy z zębatką i listwą zębatą (patrz punkt 1). Producenci poczynili z nimi największe postępy, od wspomagania kierownicy aż po dodanie nowych elementów, pozwalających na płynniejszy obrót kół. Istnieje jednak o wiele więcej układów kierowniczych, na przykład ślimakowy, na cztery koła, tylne koła, układ działający inaczej w zależności od prędkości obrotu kół i wiele innych. Jednak we wszystkich tych układach zastosowano te same techniki mechanizmu zębatkowego lub przekładni śrubowo-kulkowej.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/how-does-a-car-steering-system-work/