Samochód elektryczny na co dzień – przewidywania kontra rzeczywistość
9 grudnia 2018Porsche 911 GT3 RS, crossover Alfy Romeo, nowy GT-R – #115 NaPoboczu
10 grudnia 2018BMW (początkowo skrót od Bayerische Motoren Werke w języku niemieckim lub Bavarian Motor Works w języku angielskim) to międzynarodowa firma niemiecka, która obecnie produkuje luksusowe samochody i motocykle — w przeszłości koncern produkował również silniki lotnicze (do 1945 roku).
Firma została założona w 1916 roku i ma swoją siedzibę w Monachium, w Bawarii. BMW produkuje pojazdy mechaniczne w Niemczech, Brazylii, Chinach, Indiach, RPA, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W 2015 roku BMW było dwunastym największym producentem w branży motoryzacyjnej na świecie — tamtego roku firma wyprodukowała 2 279 503 pojazdów. Rodzina Quandt jest wieloletnim udziałowcem spółki, pozostałe akcje koncernu są własnością publiczną.
Sprzedawane przez firmę marki to BMW (z markami zależnymi: BMW M dla modeli wydajnościowych i BMW i dla samochodów elektrycznych), Mini i Rolls-Royce. Motocykle sprzedawane są pod marką BMW Motorrad.
Firma posiada bogatą historię osiągnięć w sportach motorowych, szczególnie w wyścigach samochodów turystycznych, Formuły 1, samochodów sportowych i Isle of Man TT.
1.1 Historia
1.1.1 1916–1923: produkcja silników lotniczych
BMW miało swoje początki jako trzy odrębne niemieckie firmy: Rapp Motorenwerke, Bayerische Flugzeugwerke i Automobilwerk Eisenach. Historia samej nazwy zaczyna się od Rapp Motorenwerke, producenta silników lotniczych. W kwietniu 1917 roku, po odejściu założyciela firmy, Karla Friedricha Rappa, jej nazwa została zmieniona na Bayerische Motoren Werke (BMW). Pierwszym produktem BMW był silnik lotniczy o nazwie BMW IIIa. Silnik ten znany był z dobrej ekonomiki zużycia paliwa i dobrej wydajności na dużej wysokości. Zamówienia od niemieckiego wojska spowodowały szybki rozwój firmy.
Po zakończeniu I Wojny Światowej w 1918 roku BMW zostało zmuszone do zaprzestania produkcji silników lotniczych z powodu warunków Traktatu Wersalskiego. Aby utrzymać swoją działalność, firma produkowała sprzęt rolniczy, artykuły gospodarstwa domowego i hamulce kolejowe. W 1922 roku były główny udziałowiec, Camillo Castiglioni, nabył prawa do nazwy BMW, co spowodowało, że firma wywodząca się z Rapp Motorenwerke zmieniła nazwę na Süddeutsche Bremse AG (dzisiaj znaną jako Knorr-Bremse). Castiglioni był również inwestorem w innej firmie lotniczej, o nazwie „Bayerische Flugzeugwerke”, którą przemianował na BMW.
Nieczynna fabryka Bayerische Flugzeugwerke została ponownie otwarta w celu produkcji silników do autobusów, ciężarówek, sprzętu rolniczego i pomp pod marką BMW. Historia korporacyjna BMW uznaje datę założenia Bayerische Flugzeugwerke (7 marca 1916 roku) za datę narodzin firmy.
1.1.2 1923–1939: produkcja samochodów i motocykli
Z biegiem czasu zawarte w traktacie ograniczenia dotyczące zawieszenia broni zaczęły być znoszone, a BMW rozpoczęło produkcję motocykli w 1923 roku (model R32).
Produkcja samochodów BMW rozpoczęła się w 1928 roku, kiedy to firma zakupiła firmę samochodową Automobilwerk Eisenach. Produkowanym ówcześnie modelem Automobilwerk Eisenach był Dixi 3/15, licencjonowana kopia Austina 7, którego produkcję rozpoczęto w 1927 roku. Po przejęciu Dixi 3/15 stał się BMW 3/15, pierwszym produkowanym samochodem BMW.
W 1932 roku BMW 3/20 stało się pierwszym samochodem marki w całości przez nią zaprojektowanym. Był napędzany czterocylindrowym silnikiem, który firma zaprojektowała w oparciu o silnik Austina 7.
Pierwszy sześciocylindrowy silnik samochodowy (R6) BMW został wypuszczony w 1933 roku w BMW 303. W latach 30. ubiegłego wieku BMW rozszerzyło swoją ofertę o limuzyny, coupe’y, kabriolety i samochody sportowe.
1.1.3 1939–1945: II Wojna Światowa
Wraz z niemieckim zbrojeniem w latach 30., firma ponownie zaczęła produkować silniki lotnicze dla Luftwaffe. Fabryka w Monachium stosowała pracę przymusową: zagraniczna ludność cywilna, jeńcy wojenni i więźniowie obozu koncentracyjnego w Dachau. Wśród udanych projektów z okresu II Wojny Światowej znalazły się chłodzone powietrzem silniki tłokowe BMW 132 i BMW 801 oraz pionierskie osiowe silniki turboodrzutowe BMW 003, które zasilały maleńki „myśliwiec” odrzutowy z lat 1944-1945, Heinkel He 162 Spatz. Silnik odrzutowy BMW 003 został po raz pierwszy przetestowany jako pierwszorzędna jednostka napędowa w pierwszym prototypie Messerschmitt Me 262, Me 262 V1. Jednakże w 1942 roku prototypowe silniki BMW zawiodły już przy starcie — rezerwowe silniki tłokowe Junkers Jumo 210 zamontowane z przodu samolotów zapewniły bezpieczne lądowanie.
W kilku testach Me 262 A-1b użyto bardziej rozwiniętej wersji samolotu 003. Zarejestrowano wtedy oficjalną prędkość maksymalną 800 km/h (497 mph). Pierwszymi w historii (latającymi) czterosilnikowymi samolotami odrzutowymi były szósty i ósmy prototyp Arado Ar 234 jet-renaissance-bomber, które do napędu wykorzystały dysze BMW 003. W roku 1944 poprawiono solidność modelu 003, dzięki czemu była to odpowiednia jednostka napędowa pasująca do konstrukcji ram samolotów starających się o kontrakt Jägernotprogramm na produkcję lekkich myśliwców. Otrzymał go projekt Heinkel He 162 Spatz. Samolot BMW 003 został również uznany za punkt startowy w rozwoju pionierskiego silnika turboodrzutowego dla niemieckich pojazdów opancerzonych w latach 1944-45 (GT 101). Pod koniec istnienia III Rzeszy BMW opracowało kilka projektów wojskowych samolotów dla Luftwaffe, BMW Strahlbomber, BMW Schnellbomber i BMW Strahljäger, ale żaden z nich nie został zrealizowany.
1.1.4 1945–1959: odbudowa powojenna
Podczas II Wojny Światowej wiele fabryk BMW było często bombardowanych. Obiekty BMW w NRD zostały przejęte przez Związek Radziecki, a w pozostałych Alianci zakazali produkcji motocykli i samochodów. Podczas tej blokady BMW używało starych maszyn do produkcji garnków i patelni, a następnie rozszerzyło ofertę na inne artykuły kuchenne i rowery.
W 1947 roku firma uzyskała pozwolenie na wznowienie produkcji motocykli, a pierwszy powojenny motocykl (R24) został wyprodukowany w 1948 roku. BMW wciąż nie mogło produkować samochodów, jednak Bristol Airplane Company (BAC) produkowało samochody w Anglii w oparciu o przedwojenne modele BMW, wykorzystując plany, które BAC przejął z niemieckich biur BMW.
Produkcję samochodów wznowiono w 1952 roku przez wprowadzenie dużego sedana BMW 501. W latach 50. BMW poszerzyło swoją ofertę o modele sedanów, coupe’ów, kabrioletów i samochodów sportowych. W 1954 roku BMW 502 było pierwszym samochodem marki, który użył silnika V8. W 1955 roku, aby wprowadzić niedrogi model BMW, rozpoczęto produkcję mikrosamochodu Isetta (na mocy licencji od Iso). Dwa lata później czteroosobowe BMW 600 wyprodukowano w oparciu o wydłużoną wersję konstrukcji Isetta. W 1959 roku wyżej wymieniony samochód został zastąpiony przez większe BMW 700 coupe/sedan.
1.1.5 1959-1968: firma była blisko bankructwa i „Nowa Klasa”
W 1959 roku BMW zadłużało się i traciło pieniądze. Model Isetta sprzedawał się dobrze, jednakże przynosił niewielkie zyski. Luksusowe sedany firmy, oparte na modelu 501, nie sprzedawały się na tyle dobrze, by przynosić zyski i stawały się coraz bardziej przestarzałe. Coupé 503 i roadster 507 były zbyt drogie, aby przynosić zyski. Oparty o samochód Isetta czterosiedzeniowy model 600 sprzedawał się kiepsko. Rynek motocyklowy załamał się w połowie lat 50. XX w. Wzrastający wskaźnik zamożności Niemców sprawił, że woleli oni kupować samochody. BMW sprzedało fabrykę Allach firmie MAN w 1954 roku. Koncerny American Motors i grupa Rootes próbowały przejąć BMW.
Na corocznym walnym zgromadzeniu BMW 9 grudnia 1959 roku dr Hans Feith, przewodniczący rady nadzorczej BMW, zaproponował połączenie z Daimler-Benz. Dealerzy marki i drobni udziałowcy sprzeciwili się tej sugestii i wyszli z kontrpropozycją stworzoną przez dr. Friedricha Matherna, który uzyskał wystarczające wsparcie, aby zatrzymać fuzję. W tym czasie grupa Quandt kierowana przez braci przyrodnich, Herberta i Haralda Quandt, zwiększyła swoje wpływy w BMW, stając się największym udziałowcem firmy. W 1960 roku rozpoczęto program rozwoju nowej serii modeli, zwanych projektem „Neue Klasse” (Nowa klasa). Powstałym w ten sposób czterodrzwiowym sedanom Neue Klasse, wprowadzonym w 1962 roku, przypisano zasługi za uratowanie firmy z kryzysu finansowego oraz za stworzenie nowego wizerunku firmy jako producenta przodujących sportowych sedanów.
W 1965 roku oferta Neue Klasse została rozszerzona o luksusowe coupe’y 2000 C i 2000 CS. W 1966 roku oferta została poszerzona o kultowe kompaktowe coupe’y BMW 02 Series.
BMW nabyło firmę Hans Glas z siedzibą w Dingolfing, Niemcy, w 1966 roku. Samochody Glas przez krótki czas sprzedawano jako modele BMW aż do momentu pełnego przejęcia firmy. Uważano, że przejęcie miało na celu uzyskanie dostępu do technologi firmy Glas (rozwoju paska rozrządu z górnym wałkiem rozrządu w zastosowaniach motoryzacyjnych), chociaż niektórzy twierdzili, że głównym powodem zakupu firmy było przejęcie zakładu w Dingolfing. Fabryka ta była jednak przestarzała, a największym natychmiastowym zyskiem BMW było, według firmy, zapas wysoko wykwalifikowanych inżynierów i innych pracowników. Zakłady Glas nadal budowały ograniczoną liczbę swoich modeli, dodatkowo produkując przednie i tylne osi BMW, aż do momentu pełnego wchłonięcia firmy.
1.1.6 1968–1978: Modele New Six, 3 Series, 5 Series, 7 Series
W 1968 roku BMW rozpoczęło produkcję pierwszego silnika R6 od czasu II Wojny Światowej. Zbiegło się to w czasie z wprowadzeniem na rynek nowych dużych sedanów „New Six” (poprzednik 7 Series) i dużych coupe’ów „New Six CS” (poprzednika 6 Series).
Pierwsze sedany średniej wielkości 5 Series zostały wprowadzone w 1972 roku — miały one zastąpić sedany New Class. Platformę 5 Series wykorzystano także w coupe’ach 6 Series, które zostały wprowadzone w 1976 roku. W 1975 roku wprowadzono pierwszy model gamy kompaktowych sedanów/coupe’ów 3 Series. Duże sedany 7 Series wprowadzono w 1978 roku.
1.1.7 1978–1989: dział M (Motorsport)
BMW M1 z 1978 roku było pierwszym samochodem sportowym, który powstał we współpracy z Lamborghini. Był to także pierwszy samochód wyprodukowany przez BMW Motorsport Division, BMW M. W 1980 roku dział Motorsport wyprodukował swój pierwszy model oparty na samochodzie seryjnym — E12 M535i. Model ten to poprzednik BMW M5, który został wprowadzony w 1985 roku w oparciu o platformę E28.
W 1983 roku BMW wprowadził na rynek swój pierwszy silnik wysokoprężny M21. Produkcja pierwszego modelu BMW z napędem na wszystkie koła — E30 325iX — rozpoczęła się w 1985 roku, a w 1987 roku E30 był pierwszym modelem marki wyprodukowanym w stylu nadwozia kombi.
E32 750i z 1986 roku był pierwszym modelem BMW z silnikiem V12. E32 był również pierwszym sedanem, który był dostępny w wersji z długim rozstawem osi (oznaczony jako „iL” lub „Li”).
BMW M3 zostało wprowadzone w 1985 roku — na podstawie platformy E30.
1.1.8 1989–1994: 8 Series, modele hatchback
Duże coupe’y 8 Series zostały wprowadzone w 1989 roku. W 1992 roku, w BMW M60, po raz pierwszy od 25 lat użyto silnika V8. Było to także pierwsze BMW, w którym zastosowano tylne zawieszenie typu multi-link, które zostało wprowadzone do produkcji seryjnej w modelu E36 3 Series z 1990 roku.
E34 5 Series, wprowadzona w 1988 roku, była pierwszą 5 Series, której samochody były produkowane z napędem na wszystkie koła lub nadwoziem kombi.
W 1989 roku limitowana produkcja Z1 zapoczątkowała linię dwumiejscowych kabrioletów BMW serii Z.
W 1993 roku BMW 3 Series Compact był pierwszym modelem hatchbacka BMW (z wyjątkiem limitowanych produkcji modeli 02 Series „Touring”). Samochody te stworzyły nową klasę modeli, zajmując miejsce pod pojazdami 3 Series.
W 1992 roku BMW nabył duży udział w kalifornijskim studiu projektowania przemysłowego DesignworksUSA, które koncern w pełni przejął 1995 roku.
McLaren F1 z 1993 roku napędzany był silnikiem BMW V12.
1.1.9 1994–1999: Rover, Z3
W 1994 roku BMW kupiło brytyjską firmę Rover Group (która w tamtym czasie składała się z marek Rover, Land Rover, Mini i MG, a także praw do nieistniejących marek, w tym Austin i Morris) i przez sześć lat było jego właścicielem. Do roku 2000 Rover ponosił ogromne straty, a BMW zdecydowało się sprzedać kilka marek w posiadaniu firmy. Marki MG i Rover zostały sprzedane Phoenix Consortium, by utworzyć MG Rover, a Land Rovera przejął Ford. BMW zachowało prawa do budowy nowego modelu Mini, którego produkcja została uruchomiona w 2001 roku.
W 1995 roku seria E38 725tds z 7 Series była pierwszą, w której zastosowano silnik wysokoprężny. E39 5 Series również została wprowadzona w 1995 roku i była pierwszą 5 Series, w której zastosowano zębatkową przekładnię sterowniczą i dużą liczbą elementów zawieszenia wykonanych z lekkiego aluminium.
Dwumiejscowe modele kabrioletów i coupe BMW Z3 zostały wprowadzone w 1995 roku. Były to pierwsze seryjnie produkowane modele spoza serii 1, 3 i 5, oraz pierwsze modele, które wyprodukowano wyłącznie poza granicami Niemiec (w tym przypadku w Stanach Zjednoczonych).
W 1998 roku wprowadzono serię E46 3, z modelem M3, wyposażonym w najpotężniejszy silnik wolnossący BMW.
1.1.10 1999–2006: modele SUV-ów; Rolls-Royce
Pierwszy SUV BMW, BMW X5 (E53), został wyprodukowany w 1999 roku. X5 było dużą zmianą wizerunku BMW — producenta sportowych samochodów. Była ona jednak bardzo udana i zaowocowała wprowadzeniem innych modeli BMW X Series. Mniejszy BMW X3 został wyprodukowany w 2003 roku.
E65 serii 7 z 2001 roku był pierwszym modelem BMW wykorzystującym sześciobiegową automatyczną skrzynię biegów.
W 2002 roku dwumiejscowy coupe/kabriolet Z4 zastąpił model Z3. W 2004 roku Hatchbacki z serii 1 zastąpiły modele Compact serii 3 jako podstawowe modele BMW.
Rolls-Royce Phantom z 2003 roku był pierwszym pojazdem Rolls-Royce’a wyprodukowanym pod kierownictwem BMW. Był to rezultat skomplikowanych negocjacji kontraktowych, które rozpoczęły się w 1998 roku, kiedy Rolls-Royce plc udzielił BMW licencji na nazwę i logo Rolls-Royce’a. Jednakże Vickers sprzedał Volkswagenowi pozostałe elementy Rolls-Royce Motor Cars. Ponadto, firma BMW dostarczała Rolls-Royce’owi silniki od 1998 roku, których używano w Rolls-Royce Silver Seraph.
W 2005 roku pierwszy silnik BMW V10 został użyty w E60 M5. Platforma E60 jest również używana w modelach E63/E64, które ponownie wprowadziły na rynek modele serii 6 — po przerwie trwającej 14 lat.
1.1.11 2006-2013: Przejście na silniki z turbodoładowaniem
Pierwszym seryjnie produkowanym silnikiem benzynowym z turbodoładowaniem BMW był sześciocylindrowy N54, którego po raz pierwszy użyto w model E92 335i w 2006 roku. W 2011 roku wyprodukowano F30 3 Series z silnikami z turbodoładowaniem stosowanymi we wszystkich modelach. To przejście na turbodoładowanie i mniejsze silniki odzwierciedlają ogólne trendy w branży motoryzacyjnej. Model M3 oparty na platformie F30 jest pierwszym modelem M3 wykorzystującym silnik z turbodoładowaniem.
Pierwszy BMW turbodoładowany silnik V8, BMW N63, został wyprodukowany w 2008 roku. Pomimo tendencji do redukcji rozmiarów, w 2008 roku BMW rozpoczęło produkcję swojego pierwszego turbodoładowanego silnika V12, BMW N74. W 2011 roku model F10 M5 stał się pierwszym modelem M5, który zastosował turbodoładowany silnik.
W 2007 roku BMW zakupiło prawa do Husqvarna Motorcycles za 93 miliony euro.
W 2008 roku wyprodukowano BMW X6 SUV. X6 wzbudził kontrowersje związane z niezwykłym połączeniem stylistyki coupe’a i SUV-a.
W 2009 roku wyprodukowano BMW X1 — kompaktowy SUV. Styl nadwozia BMW 5 Series Gran Turismo fastback został również wprowadzony w 2009 roku, na podstawie platformy 5 Series.
Kontrowersyjny projektant Chris Bangle ogłosił, że odszedł z BMW w lutym 2009 roku, po przepracowaniu w zespole projektowym prawie siedemnastu lat.
Pierwszy samochód hybrydowy BMW, F01 ActiveHybrid 7, został wyprodukowany w 2010 roku.
1.1.12 2013-obecnie: napęd elektryczny/hybrydowy
BMW wypuściło swój pierwszy samochód elektryczny, BMW i3, w 2013 roku. Model ten to także pierwszy samochód w produkcji seryjnej, który ma konstrukcję w dużej mierze wykonaną z włókna węglowego. Pierwszy samochód hybrydowy BMW (i pierwszy samochód z silnikiem od M1) nazywa się BMW i8 i został wprowadzony w 2014 roku. I8 to także pierwszy samochód wykorzystujący pierwszy silnik BMW typu R3 — BMW B38.
W 2013 roku BMW serii 4 zastąpiły coupe’y i kabriolety z serii 3. Wiele elementów z serii 4 zostało przeniesionych do niektórych pojazdów serii 3. W podobny sposób BMW serii 2 zastąpiły coupe’y i kabriolety serii 1 w 2013 roku. Seria 2 została wyprodukowana w wersjach nadwozia coupe (F22), pięcioosobowego MPV (F45) i siedmioosobowego MPV (F46). Dwa ostatnie style nadwozia zostały użyte w pierwszych samochodach z napędem na przednie koła wyprodukowanych przez BMW. F48 X1 również zawiera modele z napędem na przednie koła.
BMW X4 (kompaktowy SUV) został wyprodukowany w 2014 roku.
Modele G11 740e i F30/F31 330e z 2016 roku to pierwsze hybrydowe wersje plug-in należące odpowiednio do serii 7 i 3.
1.2 Nazwa firmy i logo
Nazwa BMW jest skrótem od Bayerische Motoren Werke (niemiecka wymowa: [baɪ̯ʁɪʃə mɔtʰɔʁn vɛɐ̯kə]). Niemiecka nazwa nie jest poprawna gramatycznie, ponieważ motorenwerke to jedno słowo w języku niemieckim. Termin Bayerische Motorenwerke (który był używany w kilku niemieckich publikacjach i reklamach w przeszłości) tłumaczy się na angielski jako „Bavarian Motor Works” — tłumaczenie to było używane przez BMW w celach marketingowych w krajach anglojęzycznych. Przyrostek AG, skrót od Aktiengesellschaft, oznacza jednostkę, która jest własnością akcjonariuszy.
Pojęcia Beemer, Bimmer i Bee-em są powszechnie stosowane w języku angielskim (w slangu), a czasem używa się ich zamiennie dla samochodów i motocykli marki.
W Stanach Zjednoczonych niektórzy ludzie uważają, że słowa „beemer” należy używać, kiedy mówimy o motocyklach marki, natomiast „bimmer”, kiedy o samochodach. Ludzie ci twierdzą, że „prawdziwi miłośnicy” BMW stosują to rozróżnienie, a ci, którzy tego nie robią, są „niewtajemniczeni”. Terminy te są różnie używane w mediach północnoamerykańskich, na przykład kanadyjski Globe i Mail preferują „Bimmer”, a słowo „Beemer” wzbudza u nich wstręt. Tacoma News Tribune natomiast, uważa, że jedynie „snoby” stosują rozróżnienia samochodów i motocykli.
Okrągłe niebiesko-białe logo BMW lub krążek powstało z połączenia okrągłego loga firmy Rapp Motorenwerke (która przekształciła się w BMW) i niebiesko-białych kolorów flagi Bawarii. Używane do dziś logo marki zostało stworzone w 1917 roku — wprowadzono jednak niewielkie zmiany w jego stylizacji.
Wiele osób uważa, że przedstawia ono obraz ruchu białego śmigła samolotu, które obraca się na tle błękitnego nieba. Jednakże taki obraz został po raz pierwszy wykorzystany w reklamie BMW w 1929 roku — dwanaście lat po stworzeniu krążka — więc początki tworzenia logo musiały wyglądać inaczej.
1.3 Motocykle
BMW rozpoczęło produkcję silników motocyklowych, a następnie motocykli, po I Wojnie Światowej. Marka motocykli firmy nosi teraz nazwę BMW Motorrad. Ich pierwszym udanym motocyklem — po słabo sprzedających się pojazdach Helios i Flink — był model „R32” z 1923 roku, chociaż jego produkcja rozpoczęła się w 1921 roku. Miał on silnik bliźniaczy typu „boxer”, w którym cylinder otoczony jest przez strumień powietrza z każdej strony maszyny. Oprócz jednocylindrowych modeli marki (w zasadzie do tego samego wzoru) wszystkie motocykle wykorzystywały ten charakterystyczny układ aż do wczesnych lat 80. ubiegłego wieku. Wiele motocykli BMW jest wciąż produkowanych w tym układzie (oznaczonym jako seria R).
Cała produkcja BMW Motorcycle od 1969 roku mieści się w fabryce marki w Spandau, Berlin.
Podczas II Wojny Światowej firma produkowała motocykle BMW R75 z przyczepą motocyklową. Dzięki unikalnemu projektowi, skopiowanemu z Zündapp KS750, silnik napędzał także boczne koło pojazdu. W połączeniu z blokowanym mechanizmem różnicowym sprawiło to, że motocykl ten był bardzo sprawny w terenie — pod wieloma względami przypominał on Jeepa.
W 1982 roku pojawiła się seria K z napędem wału. Motocykle były chłodzone wodą i posiadały silniki z trzema lub czterema cylindrami zamontowanymi w linii prostej od przodu do tyłu. Krótko po tym BMW zaczęło również produkować napędzane łańcuchem serie F i G z pojedynczym i równoległym silnikiem bliźniaczym Rotax.
Na początku lat 90. XX wieku BMW zaktualizowało silnik typu Boxer. Nowopowstały silnik stał się znany jako Oilhead. W 2002 roku silnik Oilhead miał dwie świece zapłonowe na cylinder. W 2004 roku w modelu R1200GS dodano wbudowany wałek wyrównujący, zwiększono pojemność do 1 170 cm3 i osiągi do 100 KM (75 kW) — poprzednik (model R1150GS) miał 85 KM (63 kW). Mocniejsze warianty silników Oilhead są dostępne w modelach R1100S i R1200S, wytwarzając odpowiednio 98 i 122 KM (73 i 91 kW).
W 2004 roku BMW wprowadziło nowy K1200S Sports Bike. Posiadał on silnik o mocy 167 KM (125 kW), stworzony we współpracy firmy z zespołem Williams F1, który był lżejszy od poprzedników serii K. Innowacje obejmowały elektronicznie regulowane przednie i tylne zawieszenie oraz przedni widelec typu Hossack, które BMW nazywa Duolever.
BMW wprowadziło ABS w produkcji motocykli pod koniec lat 80. Generacja motocykli z ABS BMW produkowanych od 2006 otworzyła drogę do wprowadzenia elektronicznej kontroli stabilności, czyli technologii przeciwpoślizgowej, w roku modelowym 2007.
Marka została innowatorem w konstrukcji zawieszenia motocykli, zajmując się przednim zawieszeniem teleskopowym na długo przed większością innych producentów. Następnie firma zaczęła używać widelcy Earles (1955-1969). Większość nowoczesnych BMW ma tylny wahacz jednostronny. Niektóre pojazdy marki zaczęły używać na początku lat 90. jeszcze innej, charakterystycznej dla modeli BMW, konstrukcji zawieszenia przedniego — Telelever. Podobnie jak widelec Earles, Telelever znacznie redukuje obniżenie kierownicy motocykla podczas hamowania.
Grupa BMW, w dniu 31 stycznia 2013 roku, ogłosiła, że Pierer Industrie AG kupił Husqvarnę za nieujawnioną kwotę, która nie zostanie podana do wiadomości publicznej przez żadną ze stron w przyszłości. Firmą tą kieruje Stephan Pierer (CEO KTM-u). Pierer Industrie AG posiada 51% udziałów KTM-u i 100% udziałów Husqvarny.
1.4 Samochody
1.4.1 Zwykłe modele
Obecne linie modeli samochodów BMW to:
Seria 1 (F20/F21) to klasa średnia samochodów z oferty BMW. Pojazdy produkowane są wersjach z trzydrzwiowym i pięciodrzwiowym nadwoziem typu hatchback. W Chinach sprzedawany jest również czterodrzwiowy wariant sedan (F52).
Seria 2 (F22/F23) to klasa średnia samochodów w wersji coupe i kabriolet z oferty BMW. Gama produktów z serii 2 obejmuje również „Active Tourer” (F45) i „Gran Tourer” (F46), odpowiednio pięciomiejscowe i siedmiomiejscowe MPV.
Seria 3 (F30/F31/F34) to czterodrzwiowe pojazdy w stylu nadwozia sedan lub kombi oraz pięciodrzwiowe fastbacki („Gran Turismo”). W Chinach sprzedawany jest również wariant sedan o długim rozstawie osi (F35).
Seria 4 (F32/F33/F36) to dwudrzwiowe pojazdy w stylu nadwozia coupe lub kabriolet oraz pięciodrzwiowe fastbacki („Gran Coupe”).
Seria 5 (G30/G31) to pojazdy w stylu nadwozia sedan i kombi. W Chinach sprzedawany jest również wariant sedan o długim rozstawie osi (G38).
Seria 6 (F06/F12/F13) to dwudrzwiowe pojazdy w stylu nadwozia coupe lub kabriolet oraz czterodrzwiowe fastbacki („Gran Coupe”).
Seria 7 (G11/G12) to czterodrzwiowy pojazd w stylu nadwozia sedan oraz sedan o długim rozstawie osi.
Modele z serii X: X1 (F48), X2 (F39), X3 G01, X4 (G02), X5 (X5 (G05)) i X6 (F16).
1.4.2 Modele i
BMW i to podlegająca BMW marka założona w 2011 roku w celu projektowania i produkcji pojazdów elektrycznych typu plug-in. Początkowe plany zakładały wyprodukowanie dwóch pojazdów; seryjna produkcja całkowicie elektrycznego samochodu BMW i3 rozpoczęła się we wrześniu 2013 roku, a jego wprowadzenie na rynek miało miejsce w listopadzie tego samego roku — pierwsze dostawy detaliczne odbyły się w Niemczech. Samochód hybrydowy BMW i8 typu plug-in został wprowadzony na rynek niemiecki w czerwcu 2014 roku.
W 2014 roku BMW opracowało prototyp świateł ulicznych wyposażonych w gniazda elektryczne do ładowania samochodów elektrycznych, o nazwie „Light and Charge”. Dwie takie stacje ładowania zostały zainstalowane w centrali BMW w Monachium. W 2015 roku BMW, we współpracy z Grupą SCHERM, rozpoczęło sprzedaż elektrycznych samochodów ciężarowych na drogi europejskie — jako pierwsza w historii firma, która tego dokonała. Sama ciężarówka jest produkowana przez grupę Terberg, jednego z największych na świecie niezależnych dostawców pojazdów specjalistycznych.
Łączna sprzedaż modeli BMW i wynosiła 50 000 sztuk w styczniu 2016 roku. BMW i3, dwa lata po wprowadzeniu na rynek, uplasowało się jako trzeci na świecie najlepiej sprzedający się samochód elektryczny w historii. Światowa sprzedaż BMW i3 osiągnęła poziom 50 000 jednostek w lipcu 2016 roku.
W lutym 2016 roku BMW ogłosiło wprowadzenie oznaczenia modeli „iPerformance”, które będzie nadawane wszystkim hybrydowym pojazdom typu plug-in BMW od lipca 2016 roku. Celem jest zapewnienie widocznego wskaźnika przeniesienia technologii z BMW i na główną markę BMW. Nowa nazwa zostanie po raz pierwszy użyta w hybrydowych wersjach plug-in najnowszej serii 7 BMW. Światowa sprzedaż wszystkich zelektryfikowanych modeli plug-in BMW osiągnęła poziom 100 000 sztuk na początku listopada 2016 roku. W skład sprzedawanych modeli wchodziło ponad 60 000 BMW i3, 10 000 BMW i8 i około 30 000 pojazdów z łącznej sprzedaży wszystkich BMW modeli hybrydowych plug-in iPerformance.
Od listopada 2016 roku wypuszczono cztery zelektryfikowane modele BMW: BMW X5 xDrive40e iPerformance, BMW 225xe iPerformance Active Tourer, BMW 330e iPerformance i BMW 740e iPerformance. BMW 530e iPerformance ma zostać wydane w Europie w marcu 2017 roku w ramach nadchodzącej, siódmej generacji BMW serii 5. Łączna światowa sprzedaż modeli zelektryfikowanych BMW wyniosła w 2016 roku ponad 62 000 sztuk, a w roku 2017 roku 103 080, w tym pojazdy zelektryfikowane marki MINI. Łączna globalna sprzedaż pojazdów elektrycznych BMW Group przekroczyła 250 000 sztuk w kwietniu 2018 roku.
1.4.3 Modele M
BMW produkuje wiele wysokowydajnych pochodnych swoich samochodów opracowanych przez spółkę zależną BMW M GmbH (wcześniej BMW Motorsport GmbH).
Do obecnie sprzedawanych modeli serii M należą:
- M2 – F87 Coupé (2015-obecnie)
- M3 – F80 Sedan (2013-obecnie)
- M4 – F82 Coupé/F83 Convertible (2014-obecnie)
- M5 – F90 Saloon (2017-obecnie)
- M6 – F06 Gran Coupé/F12 Convertible/F13 Coupé (2012-obecnie)
- X5 M – F15 SAV (2014-obecnie)
- X6 M – F16 SAV (2014-obecnie)
1.4.4 Sposób nazewnictwa modeli
Czasami seria modeli jest określana ich niemiecką wymową: „Einser” („One-er”) dla serii 1, „Dreier” („Three-er”) dla serii 3, „Fünfer” („Five-er”) dla serii 5, „Sechser” („Six-er”) dla serii 6 i „Siebener” („Seven-er”) dla serii 7. Nie jest to slang, a normalny sposób wymawiania tych liter i cyfr w języku niemieckim.
1.5 Sport motorowy
BMW posiada długą historię uczestnictwa w sportach samochodowych, w tym w wyścigach
- Samochodów turystycznych, takich jak DTM, WTCC, ETCC i BTCC
- Formuła 1
- Wyścigi sprawdzające wytrzymałość pojazdów, takie jak 24 Hours Nürburgring, 24 Hours Le Mans, 24 Hours Daytona i Spa 24 Hours
- Wyścig motocyklowy Isle of Man TT
- Rajd Dakar
- Amerykańska seria Le Mans
- Formuła BMW — juniorska seria wyścigowa samochodów jednomiejscowych
- Formuła 2
1.6 Zaangażowanie w sztukę
Producenci zatrudniają projektantów samochodów. BMW dodatkowo podjęło wysiłki, by zdobyć uznanie za wyjątkowy wkład i wsparcie dla sztuki, w tym sztuki poza projektowaniem pojazdów silnikowych. Starania te zazwyczaj pokrywają się lub uzupełniają kampanie marketingowe i strategiczne BMW.
1.6.1 Art Cars
W 1975 roku Alexander Calder otrzymał zlecenie pomalowania prowadzonego przez Hervé’a Poulaina modelu 3.0CSL biorącego udział w 24 Hours Le Mans — samochód ten stał się pierwszym pojazdem w serii BMW Art Cars. Doprowadziło to do powstania większej ilość samochodów BMW Art Cars, które malowali artyści tacy jak Andy Warhol, Jenny Holzer, Roy Lichtenstein i inni. Samochody, obecnie 17, zostały pokazane w Luwrze, Muzeum Guggenheima w Bilbao, Muzeum Sztuki Hrabstwa Los Angeles i nowojorskim Grand Central Terminal.
1.6.2 Architektura
Siedziba BMW w Monachium reprezentuje głowicę cylindra z czterocylindrowego silnika. Została zaprojektowana przez Karla Schwanzera — jej budowę ukończono w 1972 roku. Budynek stał się europejską ikoną i został uznany za zabytkowy w 1999 roku. Główna wieża składa się z czterech pionowych cylindrów stojących obok siebie na planie kwadratu. Każdy cylinder jest podzielony poziomo w środku za pomocą formy w elewacji. Warto zauważyć, że cylindry te nie stoją na ziemi — są zawieszone na centralnej wieży nośnej.
Muzeum BMW to futurystyczny budynek w kształcie kotła, który również został zaprojektowany przez Karla Schwanzera. Otwarto je w 1972 roku. Wnętrze ma motyw spirali, a na dachu znajduje się logo BMW o średnicy 40 metrów.
Przestrzeń wystawowa BMW w Monachium, BMW Welt, została zaprojektowana przez Coopa Himmelb(l)au’a. Otwarto ją w 2007 roku. Obejmuje ona salon wystawowy i platformy podnośnikowe, gdzie nowy samochód klienta jest dla niego teatralnie odsłaniany.
Budynek centralny BMW w Lipsku został zaprojektowany przez Zaha Hadida.
1.6.3 Marka w produkcjach filmowych
W 2001 i 2002 roku BMW wyprodukowało serię 8 filmów krótkometrażowych zatytułowanych The Hire, w których skrajne fabuły Clive’a Owena krążyły wokół modeli marki. Reżyserami The Hire byli Guy Ritchie, John Woo, John Frankenheimer i Ang Lee. W 2016 roku ukazał się dziewiąty film z wyżej wymienionej serii.
„BMW Performance Series” z 2006 roku była wydarzeniem marketingowym, mającym na celu przyciągnięcie nabywców czarnych samochodów. Obejmowało ono „BMW Pop-Jazz Live Series” — trasę z udziałem muzyka jazzowego Mike’a Phillipsa — oraz „BMW Blackfilms.com Film Series”.
1.6.4 Dzieła wizualne
BMW było głównym sponsorem wystawy „The Art of the Motorcycle” w 1998 roku w Muzeum Solomona R. Guggenheima i innych muzeach Guggenheima, choć relacja finansowa między BMW i Guggenheimem była krytykowana w wielu kwartałach.
W 2012 roku BMW zaczęło sponsorować produkcję „Independent Collectors” w ramach BMW Art Guide, który jest pierwszym ogólnoświatowym przewodnikiem po prywatnych i publicznie dostępnych kolekcjach sztuki współczesnej na całym świecie. Edycja z 2016 roku zawiera spis 256 kolekcji z 43 krajów.
1.7 Produkcja
BMW produkuje kompletne samochody w swoich fabrykach w Niemczech (Monachium, Dingolfing, Regensburg i Lipsk), Stanach Zjednoczonych (Greer, Karolina Południowa), RPA (Rosslyn) i Chinach (Shenyang). Marka prowadzi również lokalną działalność montażową, gdzie używa systemu montażu CKD (ang. complete-knock-down) podzespołów w Tajlandii, Rosji, Egipcie, Indonezji, Malezji i Indiach (Chennai), dla 3, 5, 7 serii oraz modeli X3.
W 2006 roku grupa BMW (w tym Mini i Rolls-Royce) wyprodukowała 1 366 838 pojazdów czterokołowych (w pięciu krajach). W 2010 roku wyprodukowano 1 481 253 pojazdów czterokołowych i 112 271 motocykli (pod markami BMW i Husqvarna).
Motocykle BMW są produkowane w berlińskiej fabryce firmy, która wcześniej produkowała silniki lotnicze Siemensa.
Do roku 2011 około 56% produkowanych samochodów marki BMW napędzanych jest silnikami benzynowymi, a pozostałe 44% silnikami diesla. Z samochodów benzynowych około 27% to modele czterocylindrowe, a około 9% to modele ośmiocylindrowe. Średnio 9 000 pojazdów dziennie opuszcza fabryki BMW, a 63% jest transportowanych koleją.
Roczna produkcja od 2005 roku wygląda następująco:
Rok | BMW | MINI | Rolls-Royce | Motocykl* |
2005 | 1 122 308 | 200 119 | 692 | 92 013 |
2006 | 1 179 317 | 186 674 | 847 | 103 759 |
2007 | 1 302 774 | 237 700 | 1 029 | 104 396 |
2008 | 1 203 482 | 235 019 | 1 417 | 118 452 |
2009 | 1 043 829 | 213 670 | 918 | 93 243 |
2010 | 1 236 989 | 241 043 | 3 221 | 112 271 |
2011 | 1 440 315 | 294 120 | 3 725 | 110 360 |
2012 | 1 547 057 | 311 490 | 3 279 | 113 811 |
2013 | 1 699 835 | 303 177 | 3 354 | 110 127 |
2014 | 1 838 268 | 322 803 | 4 495 | 133 615 |
2015 | 1 933 647 | 342 008 | 3 848 | 151 004 |
1.8 Sprzedaż
Pojazdy sprzedawane na wszystkich rynkach zgodnie z rocznymi raportami BMW.
Rok | BMW | MINI | Rolls-Royce | Motocykl* |
2005 | 1 126 768 | 200 428 | 797 | 97 474 |
2006 | 1 185 089 | 188 077 | 805 | 100 064 |
2007 | 1 276 793 | 222 875 | 1 010 | 102 467 |
2008 | 1 202 239 | 232 425 | 1 212 | 115 196 |
2009 | 1 068 770 | 216 538 | 1 002 | 100 358 |
2010 | 1 224 280 | 234 175 | 2 711 | 110 113 |
2011 | 1 380 384 | 285 060 | 3 538 | 113 572 |
2012 | 1 540 085 | 301 525 | 3 575 | 117 109 |
2013 | 1 655 138 | 305 030 | 3 630 | 115 215** |
2014 | 1 811 719 | 302 183 | 4 063 | 123 495** |
2015 | 1 905 234 | 338 466 | 3 785 | 136 963** |
* Od 2008 roku produkcje motocykli i dane sprzedażowe obejmują modele Husqvarna.
** Z wyjątkiem Husqvarna, wielkość sprzedaży do 2013: 59 776 sztuk.
W Chinach BMW sprzedało 415 200 pojazdów w okresie od stycznia do listopada 2014 roku, poprzez sieć ponad 440 sklepów BMW i 100 sklepów Mini.
1.9 Współpraca przemysłowa
BMW współpracowało z innymi producentami samochodów przy następujących okazjach:
- McLaren Automotive: BMW zaprojektował i wyprodukował silnik V12, używany w McLaren F1.
- Peugeot i Citroën: wspólna produkcja czterocylindrowych silników benzynowych, począwszy od 2004 roku.
- Daimler Benz: spółka z kapitałem mieszanym produkująca hybrydowe elementy układu napędowego stosowane w ActiveHybrid 7.
- Toyota: trzyczęściowa umowa zawarta w 2013 roku. Miała na celu wspólne opracowanie technologii ogniw paliwowych, opracowanie wspólnej platformy dla samochodu sportowego (BMW Z szóstej generacji (G29 Z4; zaplanowanego na 2018 rok)/Toyoty Supra) i badania baterii litowo-powietrznych.
- Audi i Mercedes: wspólny zakup „Here WeGo” Nokii (dawniej „Here Maps”) w 2015 roku.
1.10 Sponsoring
BMW sponsoruje klub piłkarski Bundesligi — Eintracht Frankfurt.
Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku sponsoring BMW obejmował dostarczenie 4000 pojazdów BMW i Mini. BMW podpisało również sześcioletni kontrakt sponsorski z Komitetem Olimpijskim Stanów Zjednoczonych (USOC) w lipcu 2010 roku.
Marka sponsorowała różne wydarzenia związane z golfem, w tym Mistrzostwa PGA, BMW Italian Open, BMW Masters w Chinach i BMW International Open w Niemczech.
W latach 2011-2015 BMW sponsorowało drużynę rugby z RPA.
1.11 Rekord środowiskowy
BMW jest członkiem Amerykańskiej Agencji ds. Ochrony Środowiska (EPA), która docenia przedsiębiorstwa za ich wkład w ochronę środowiska przy zachowaniu wydajności. Firma ta jest także członkiem Programu Doskonałości Środowiska w Południowej Karolinie.
W 1999 roku BMW zostało uznane przez Dow Jones Sustainability Index za najbardziej stabilną firmę motoryzacyjną na świecie. BMW Group jest jedną z trzech firm motoryzacyjnych, które pojawiają się w rocznym zestawieniu wyżej wymienionej firmy. W 2001 roku BMW Group wzięło udział w United Nations Environment Programme — deklaracja dotycząca procesów produkcyjnych, które są bardziej przyjazne środowisku. To także pierwsza firma w branży motoryzacyjnej, która zatrudniła oficera ochrony środowiska (w 1973 roku). BMW jest członkiem World Business Council for Sustainable Development.
W 2012 roku BMW znalazło się na szczycie listy Global 500 Carbon Disclosure Project, z wynikiem 99 na 100. Firma ta została uznana za najbardziej stabilną firmę DAX 30 przez Sustainalytics w 2012 roku.
W celu zmniejszenia emisji spalin BMW poprawia efektywność istniejących modeli napędzanych paliwami kopalnymi, jednocześnie badając moc elektryczną, moc hybrydową i silniki napędzane wodorem dla przyszłych modeli.
W pierwszym kwartale 2018 roku BMW sprzedało 26 858 pojazdów zelektryfikowanych (EV, PHEV, &Hybrids)
1.12 Rowery
Markowe rowery BMW są sprzedawane online i przez dealerów. Górski rower elektryczny BMW Turbo Levo FSR 6Fattie został wyprodukowany we współpracy ze Specialized. BMW Cruise e-Bike NBG III używa silnika i akumulatora Bosch.
1.13 Car-sharing
DriveNow to wspólne przedsięwzięcie BMW i Sixt, które zostało uruchomione w Monachium w czerwcu 2011 roku. Obecnie działa w trzynastu miastach w całej Europie. Od grudnia 2012 roku DriveNow obsługuje ponad 1 000 pojazdów, które są dostępne w pięciu miastach na całym świecie dla ponad 60 000 klientów.
W Stanach Zjednoczonych firma BMW uruchomiła program wspólnego użytkowania samochodów (ReachNow) w Seattle w kwietniu 2016 roku. Z programu ReachNow można skorzystać w Seattle, Portland i Brooklynie.
1.14 Zagraniczne spółki zależne
1.14.1 Brazylia
9 października 2014 roku w nowym zakładzie BMW w Ameryce Południowej w Araquari, Santa Catarina, zmontowano pierwszy samochód — F30 Serii 3. Samochody produkowane w Araquari to F20 serii 1, F30 serii 3, F48 X1, F25 X3 i Mini Countryman. Samochody są składane w systemie montażu CKD (complete knock-down).
1.14.2 Kanada
Pierwszy salon dealerski BMW w Kanadzie, zlokalizowany w Ottawie, został otwarty w 1969 roku. W 1986 roku BMW założyło główną siedzibę w Kanadzie.
BMW sprzedało 28 149 samochodów w Kanadzie w 2008 roku.
1.14.3 Chiny
W 2003 roku podpisano umowę na produkcję sedanów w Chinach. W maju 2004 roku otwarto fabrykę w północno-wschodnim mieście Shenyang, gdzie Brilliance Auto produkuje samochody BMW w ramach spółki z niemiecką firmą.
1.14.4 Egipt
Bavarian Auto Group stała się jedynym importerem marek BMW i Mini w 2003 roku.
W zakładzie BMW w Madinat as-Sadis min Uktubar produkowane są modele serii 3, 5 i 7 oraz X1 i X3 w systemie montażu CKD.
1.14.5 Indie
BMW India powstało w 2006 roku jako spółka handlowa w Gurugram.
W 2007 roku otwarto zakład montażowy BMW w Chennai. Do produkowanych tam modeli należą te z serii 3, 5, 7, X1, X3, X5, Mini Countryman oraz niektóre modele motocykli. Montaż odbywa się w systemie CKD.
1.14.6 Japonia
BMW Japan Corp, spółka w 100% zależna, importuje i dystrybuuje pojazdy BMW w Japonii.
1.14.7 Meksyk
W lipcu 2014 roku BMW ogłosiło, że planuje otworzyć zakład w Meksyku, w mieście i stanie San Luis Potosi — wiąże się to z inwestycją 1 miliarda dolarów. Zakład ma zatrudniać 1 500 osób i produkować 150 000 samochodów rocznie, począwszy od 2019 roku.
1.14.8 Afryka Południowa
BMW były montowane w Afryce Południowej od 1968 roku, kiedy to zakład Praetora Monteerdersa został otwarty w Rosslyn, niedaleko Pretorii. BMW początkowo kupowało udziały w firmie aż do jej całkowitego nabycia w 1975 roku; w ten sposób firma stała się BMW RPA, pierwszą spółką zależną BMW, która została założona poza Niemcami. W przeciwieństwie do amerykańskich producentów, takich jak Ford i GM, które w latach 80. opuściły ten region, BMW zachowało pełną własność swojej działalności w RPA.
Po zakończeniu teorii Apartheidu w 1994 roku i obniżeniu ceł importowych, BMW South Africa zakończyło lokalną produkcję serii 5 i 7, aby skoncentrować się na produkcji serii 3 na rynek eksportowy. Południowoafrykańskie BMW są obecnie eksportowane do krajów z ruchem lewostronnym, w tym do Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Indonezji, Malezji, Singapuru i Hongkongu, a także do Afryki Subsaharyjskiej. Od 1997 roku BMW South Africa produkuje pojazdy przystosowane do ruchu prawostronnego na eksport do Tajwanu, Stanów Zjednoczonych i Iranu, a także do Ameryki Południowej.
Trzy wyjątkowe modele stworzone przez BMW Motorsport na rynek południowoafrykański to E23 M745i (1983), który wykorzystał silnik M88 z BMW M1, BMW 333i (1986), który dodał sześciocylindrowy silnik M30 o pojemności 3,2 L do modelu E30 i BMW E30 325is (1989), które było napędzane przez pochodną silnika Alpina o pojemności 2,7 L.
BMW z numerem VIN zaczynającym się od „NC0” są produkowane w Południowej Afryce.
1.14.9 Stany Zjednoczone
Samochody BMW były oficjalnie sprzedawane w Stanach Zjednoczonych od 1956 roku, a ich lokalna produkcja rozpoczęła się w 1994 roku. Pierwszy salon samochodowy BMW w Stanach Zjednoczonych został otwarty w 1975 roku. W 2016 roku BMW było dwunastą najlepiej sprzedającą się marką w Stanach Zjednoczonych.
Zakład produkcyjny w Greer w Południowej Karolinie posiada najwyższy wynik produkowanych samochodów wśród zakładów BMW na świecie — obecnie produkuje około 1400 pojazdów dziennie. Modele produkowane w fabryce w Spartanburgu to: X3, X4, X5, X6 i X7 SUV.
Oprócz zakładu produkcyjnego w Karolinie Południowej północnoamerykańskie oddziały BMW zajmują się również sprzedażą, marketingiem, projektowaniem i świadczeniem usług finansowych w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Kanadzie i Ameryce Łacińskiej.
1.14.10 Węgry
31 lipca 2018 roku BMW ogłosiło, że zbuduje fabrykę samochodów wartą 1 miliard euro na Węgrzech. Nowy zakład, który ma powstać niedaleko miasta Debrecen, około 230 kilometrów na wschód od Budapesztu, będzie miał zdolność produkcyjną 150 000 samochodów rocznie.
1.15 Marketing
1.15.1 Slogan
Hasło „The Ultimate Driving Machine” zostało po raz pierwszy użyte w Ameryce Północnej w kampanii promocyjnej w 1974 roku. W 2010 roku została ona w większości zastąpiona kampanią mającą na celu uczynienie marki bardziej dostępną i atrakcyjniejszą dla kobiet — „Joy”. Do 2012 roku BMW powróciło do sloganu „The Ultimate Driving Machine”.
1.15.2 Prima Aprilis
BMW zdobyło popularność w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich lat dzięki swoim primaaprilisowym żartom, które drukowane są w prasie każdego roku. W 2010 roku marka zleciła reklamę w The Guardian, ogłaszając, że klienci będą mogli zamówić BMW z różnokolorowym krążkiem (logo na samochodzie), aby pokazać ich powiązanie z partią polityczną, którą poparli.