Zima, zwłaszcza śnieżna i mroźna, jest trudną porą roku dla kierowców. Zimowe warunki atmosferyczne mogą bowiem skutecznie utrudnić prowadzenie samochodu. Paradoksalnie jednak, sezon ten ma liczne zalety z punktu widzenia odbycia kursu na prawo jazdy oraz zdawania egzaminu.
Niskie temperatury, zawieje i zamiecie, śnieg lub śnieg z deszczem, śliska nawierzchnia, gołoledź… Konieczność skrobania szyb, a niekiedy stosowania odmrażaczy do zamków. Ryzyko rozładowania akumulatora, jeśli przyjdzie silny mróz… Korki spowodowane złymi warunkami atmosferycznymi… To tylko niektóre z powodów, dla których wielu kierowców nie lubi zimy. Z drugiej strony, zdecydowanie warto rozważyć zapisanie się na kurs prawa jazdy właśnie o tej porze roku. Jest to kutemu kilka ważnych powodów.
Zachowanie w trudnych sytuacjach
Kurs prawa jazdy ma przygotować kandydata na kierowcę nie tylko do stosowania w praktyce przepisów ruchu drogowego i technik bezpiecznego prowadzenia pojazdu, ale też radzenia sobie w trudnych warunkach – w tym atmosferycznych – i nieprzewidzianych sytuacjach. Aby tak się stało, należy oczywiście skorzystać z oferty solidnej szkoły jazdy – takie jak https://poldek.pl/kursy/prawa-jazdy/kat-b/ – ale też odbyć kurs w okresie, który sam w sobie może stanowić lekcję dla kandydata na kierowcę lub nawet doświadczonego kierowcy.
Jest nim właśnie zimna, a także późna jesień czy wczesna wiosna, kiedy także panować mogą trudne warunki na drogach. W tym sezonie kursant nauczyć się może, jak radzić sobie z parkowaniem na zaśnieżonym parkingu, jak poruszać się w warunkach przeciętnej lub kiepskiej widoczności, jak pracować pedałami akceleratora i hamulca na śliskiej nawierzchni, jak wyjść z poślizgu, itd. Kurs w zimowych warunkach dostarczyć może też umiejętności w dziedzinie wygrzebywania pojazdu z zaspy, zabezpieczania samochodu (i akumulatora) przed mrozem czy innych przydatnych technik.
Koncentracja
Do bezpiecznego prowadzenia samochodu niezbędna jest koncentracja. Zimą jej wzmożeniu sprzyjają zarówno warunki atmosferyczne, jak i to, że samochodów brudzi się znacznie szybciej i łatwiej niż w innych sezonach, co przyczynia się chociażby d pogarszania widoczności. Jeśli więc zapiszesz się na kurs prawa jazdy
właśnie zimą, tym lepiej nauczysz się koncentrować na prowadzeniu auta. Podczas egzaminu, dzięki lepszej koncentracji, znacząco zmaleje ryzyko popełnienia błędu.
Radzenie sobie ze stresem
Prowadzenie samochodu – szczególnie u osób początkujących, odbywających kurs, a potem zdających egzamin – zawsze jest mniej lub bardziej stresujące. Co naturalne, poziom stresu rośnie w trudniejszych warunkach, takich właśnie jak zimowe. Paradoksalnie, warto to wykorzystać i zapisać się na kurs prawa jazdy zimą. Dzięki temu nie tylko zdobędziesz większy zakres umiejętności w dziedzinie prowadzenia samochodu w niesprzyjających warunkach, ale też nauczysz się radzić sobie ze stresem. Zdecydowanie przyda się to na egzaminie, kiedy zaś prawo jazdy kategorii B trafi w Twoje ręce, prowadzenie auta sprawi Ci prawdziwą przyjemność.
Więcej czasu na reakcję
W okresie zimowym zdecydowana większość kierowców jeździ wolniej. Oznacza to, że kursant – bądź osoba, która właśnie zimą zdaje egzamin – często ma więcej czasu na prawidłową reakcję. Podczas szkolenia, paradoksalnie, można zatem w sposób bezpieczniejszy i mniej stresujący wyrobić sobie pod okiem instruktora niezbędne nawyki oraz umiejętności, a tempo egzaminu również może okazać się nieco niższe. Przy odrobinie szczęścia można też trafić na mniejsze zagęszczenie ruchu – nie brakuje kierowców, którzy zimą w ogóle nie jeżdżą samochodami lub robią to bardzo rzadko.
Jest to również sezon, kiedy na drogach nie ma rowerzystów, a jeśli się ich spotyka, to sporadycznie. Pod wieloma względami zarówno kurs, jak i egzamin na prawo jazdy w okresie zimowym mogą się zatem okazać nawet łatwiejsze niż wiosną czy latem.
Samodzielna jazda
Pamiętaj, że po odbyciu kursu na prawo jazdy Twoja przygoda z samochodem najprawdopodobniej się nie skończy. Będziesz przecież jeździć samodzielnie: najpierw na egzaminie, pod okiem egzaminatora, a potem we własnym zakresie.
Jeśli więc już na kursie opanujesz techniki prowadzenia samochodu w trudnych warunkach, takich jak zimowe, samodzielna jazda będzie i łatwiejsza, i o wiele przyjemniejsza.
Powodzenia!
Artykuł sponsorowany.