2020 SEAT Leon Sportstourer Xcellence | 4K – [Video]
2 lipca 2020Nowy Dodge Challenger SRT Super Stock, Suzuki Across, Audi e-tron S – #469 NaPoboczu – [Video]
3 lipca 2020Wynalezienie samochodu w 1885 roku zrewolucjonizowało wiele aspektów naszego życia. Podróżowanie, to jeden z nich. Łatwość podróży zachęca ludzi do odkrywania odległych, oddalonych od cywilizacji miejsc, do których ich przodkowie nigdy nie mogliby się udać. Pojazdy silnikowe zwiększyły ilość podróży jednodniowych, dłuższych wycieczek samochodowych, jak i turnusów. W dzisiejszych czasach wskoczenie do swojego auta i wyruszenie w podróż na drugi koniec kraju nie jest niczym niezwykłym. W głowach niektórych może zrodzić się pytanie: czy jestem w stanie okrążyć świat w samochodzie?
Zaplanowanie podróży dookoła świata brzmi ambitnie. Jednakże ludzie od zarania dziejów próbują dokonać rzeczy trudnych czy też na pierwszy rzut oka niemożliwych. Próby odbycia podróży dookoła świata w samochodzie zdarzają się częściej niż mogłoby się nam wydawać.
Czy podróż w samochodzie dookoła świata jest możliwa?
Samo to pytanie rodzi kilka kolejnych. Jest to niemożliwe, jeżeli chcesz korzystać jedynie z pojazdów zasilanych przez silniki. Istnieją miejsca, przez które żaden pojazd nie przejedzie. Tworzy to potrzebę poruszania się innym rodzajem transportu.
Podróż dookoła świata może odbyć się na dwa sposoby. Możesz kupować/sprzedawać lub chociaż wypożyczać po drodze różne pojazdy. Pozwoli to na bezproblemową przeprawę przez oceany i ominięcie burzliwych rejonów poprzez przelot nad nimi. W niektórych miejscach będziesz musiał skorzystać z innego środka lokomocji
Drugi sposób to jazda w tym samym samochodzie przez cały czas. Nawet jeśli nie chcesz korzystać z samolotów, to przekroczenie Pacyfiku czy Atlantyku będzie wymagało dostania się na jakiś okręt.
Ile może zająć podróż dookoła świata?
Nikt nie jest w stanie udzielić konkretnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ długość podróży zależy od wielu czynników.
W swoim najszerszym miejscu ziemia ma obwód około 40233 kilometrów. Jeżeli wyobrazisz sobie autostradę, która biegłaby prosto dookoła świata, to podróż z prędkością 80 km/h na tym dystansie, bez żadnej przerwy, zajęłaby ci 21 dni (a dokładnie 500 godzin).
Są to jednakże tylko hipotetyczne obliczenia. Taka podróż mogłaby zająć 3, 4 lub więcej miesięcy. Trzeba wziąć pod uwagę przekraczanie granic, załatwianie wiz oraz innych dokumentów, walkę ze złą pogodą, zakup paliwa oraz pożywienia, znalezienie miejsca do spania i wypoczynku oraz wiele innych czynników.
Wiele rzeczy może pójść nie tak. Ekstremalna pogoda, tragiczny stan dróg, usterki silnika, brak paliwa, wszystko to, jak i wiele innych problemów, może przeszkodzić ci w podróży. Może to spowodować kilkugodzinne lub kilkudniowe opóźnienia.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, podróż dookoła świata nie jest wytworem współczesności. Wiele książek, jak np. klasyczna już powieść Joulesa Verne’a „W osiemdziesiąt dni dookoła świata,” udowadnia, że ludzie myśleli o tym już od bardzo dawna.
Próby dokonania tego czynu w samochodzie zaczęły się już na początku XX wieku. W 1907 roku odbył się wyścig samochodowy z Pekinu do Paryża. Dwóch mężczyzn z Pragi okrążyło świat w samochodzie w 1936 roku – zajęło im to 97 dni.
Droga dookoła świata
Udając się w tak ambitną podróż, plan twojej trasy musi uwzględniać sposób na przekroczenie większych zbiorników wodnych, takich jak rzeki, morza czy oceany.
Najlepszymi przykładami są Południowa i Północna Ameryka. Żaden z tych kontynentów nie posiada lądowych granic z Europą czy też Azją. Jeżeli zaczniesz podróż w Hiszpanii, to, podróżując przez Europę, bez problemu dotrzesz do Rosji. Przejeżdżając przez ten kraj, zbliżysz się do Alaski, jednakże nadal będziesz musiał przekroczyć morze, by się do niej dostać. Następnie wyruszysz w podróż przez Kanadę aż do wybrzeża Atlantyku. Ostatnim krokiem będzie przekroczenie Oceanu Atlantyckiego i powrót do Europy.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/industry-knowledge/can-you-drive-around-the-world/