Mini Countryman – sprawy się skomplikowały (test Kamila) – [Video]
11 marca 2021Stop Cham #598 – Niebezpieczne i chamskie sytuacje na drogach – [Video]
12 marca 2021Samochód to skomplikowana maszyna, która może mieć problemy z prawidłowym funkcjonowaniem w warunkach ekstremalnych. Zimy to często najtrudniejszy okres dla silników naszych aut. To właśnie wtedy pojawiają się kłopoty z odpaleniem pojazdu. Powstaje więc pytanie: „czy do listy potencjalnych problemów powinniśmy dopisać zamarznięcie benzyny?”
Spora liczba posiadaczy samochodów wierzy w ten mit. Większość z was usłyszała już przestrogi starszych kierowców mówiące o tym, że poziom paliwa w baku zimą nie powinien spaść poniżej połowy, bo inaczej zamarznie. Podczas najzimniejszej z czterech pór roku możesz napotkać wiele problemów z twoim samochodem, szanse na zamarznięcie benzyny są jednak bardzo znikome.
W jakiej temperaturze zamarza paliwo?
Większość produkowanych mieszanek benzyny zamarza w temperaturze około -70°C. Wartość ta może się nieznacznie różnić w zależności od składników zmieszanych z paliwem. Im większa liczba oktanowa, tym wyższa temperatura zamarzania paliwa. Należy pamiętać, że olej napędowy Diesla ma wyższą temperaturę zamarzania niż benzyna, a żelowanie i wytrącanie się parafiny może wystąpić, gdy temperatura spadnie poniżej 0°C – w przypadku odmiany tego paliwa sprzedawanej latem. Właśnie dlatego wiele firm produkujących olej napędowy sprzedaje mieszanki różniące się składem zależnie od pory roku. Zamarznięcie benzyny jest więc mało prawdopodobne, temperatura nie spada do -70°C w żadnym z zamieszkiwanych przez człowieka miejsc. Nie będziesz przecież prowadził samochodu na Antarktydzie.
Bardzo niska temperatura może mieć jednak negatywny wpływ na stan techniczny baku, przewodów paliwowych oraz silnika. Rozszczelnienie korka wlewu paliwa może doprowadzić do nagromadzenia się wilgoci w baku. Spowoduje to rozrzedzenie paliwa, a co za tym idzie zwiększenie temperatury zamarzania.
Problemy wynikające z niskiego poziomu benzyny lub oleju napędowego
Wiemy już, że szanse na zamarznięcie benzyny są bardzo niskie. Pamiętaj jednak, że jazda przy prawie pustym baku również nie jest zbyt dobra dla twojego samochodu. Ciągłe prowadzenie samochodu przy mniej niż 1/4 pojemności zbiornika paliwa może być przyczyną wystąpienia poniższych problemów:
- spowodowane kondensacją wilgoci uformowanie niewielkiej warstwy lodu w dolnej części zbiornika paliwa, która może doprowadzić do poważnych uszkodzeń mechanicznych silnika.
- ekstremalnie niskie temperatury mogą doprowadzić do wydzielenia niektórych składników paliwa, prowadząc do powstania kryształków. Przy ostrych mrozach, wytrącone elementy mogą doprowadzić do żelowania paliwa – zwłaszcza w przypadku paliw do silników Diesla – co niemożliwi przepływ paliwa przez przewody.
- ciągła jazda na niskim poziomie paliwa może prowadzić do szybszego uszkodzenia pompy paliwa. Pamiętaj, że wskaźnik poziomu paliwa na desce rozdzielczej może zawyżać jego ilość w zbiorniku – zwłaszcza w okresie zimowym. Regularne sprawdzanie poziomu benzyny w baku to najlepsze rozwiązanie.
Jak uniknąć tych problemów
Najprostszym rozwiązaniem jest utrzymywanie poziomu paliwa przynajmniej powyżej 50% pojemności baku. Wydaje się to dość trywialne, jednakże wiele osób tankuje dopiero wtedy, gdy na desce rozdzielczej zaczyna się świecić lampka informująca o prawie już pustym zbiorniku paliwa.
Aby uniknąć zamarznięcia przewodu paliwowego, upewnij się, że nie jest on w dobrym stanie. Każde pęknięcie i nieszczelność może doprowadzić do nagromadzenia się wilgoci, która zimą uformuje warstwę lodu w zbiorniku paliwa. Kolejnym środkiem ostrożności jest unikanie paliw z domieszką alkoholu, zwłaszcza podczas ostrych mrozów. Alkohol wciąga i zatrzymuje wilgoć, powodując zamarzanie paliwa w wyższej temperaturze.
Niestety, w niektórych przypadkach nie będziesz w stanie uniknąć gromadzenia się wilgoci. Pamiętaj wtedy o zabezpieczeniu przewodów paliwowych. Możesz również od czasu do czasu zastosować środków przeciwdziałającym żelowaniu paliwa.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/can-gas-freeze-in-your-car/