Dlaczego synchronizacja sygnalizacji świetlnej nie rozwiązuje problemów związanych z ruchem ulicznym
20 lutego 2019Co zrobić, gdy samochód nie chce zapalić?
20 lutego 2019Każda zmiana w kolorze spalin wydobywających się z rury wydechowej, np. na kolor biały, oznacza, że z twoim ukochanym samochodem jest coś nie tak. W zależności od koloru dymu problem ten może być bardzo poważny lub nie. Może być spowodowany gromadzeniem się kondensatu i nie mieć żadnych widocznych implikacji. Jednakże jako kierowca musisz zrozumieć, co oznacza biały dym. W poniższym artykule, eksperci z Car From Japan wyjaśniają w zrozumiały sposób, co powoduje pojawienie się białego dymu oraz w jaki sposób naprawić ten niepokojący problem. Na samym końcu znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Zaczynajmy!
Co oznacza biały dym?
Biały dym wydobywający się z wydechu twojego samochodu może oznaczać, że pojazd ten nie działa prawidłowo. Wszystko zależy od gęstości białego gazu opuszczającego wydech — rzadki gaz = brak problemu; gęsty gaz = możliwe uszkodzenia. Biały dym może być rezultatem zwykłej kondensacji, która zachodzi wewnątrz systemu wydechowego. Jeśli więc dym jest rzadki, to nie ma czym się przejmować, ponieważ bardzo szybko zniknie. Jednakże gęstszy dym jest już powodem do niepokoju.
Gęsty dym jest zwykle spowodowany wyciekiem płynu chłodzącego do silnika, co może prowadzić do wielu poważnych problemów, takich jak uszkodzona głowica cylindra, uszkodzona uszczelka głowicy, pęknięty blok silnika. Naprawa powyższych awarii może sporo kosztować. Przy pojawieniu się wyżej wymienionych symptomów radzimy ich nie ignorować. Wyciek płynu chłodzącego, nawet niewielki, może prowadzić do poważnego uszkodzenia naszych drogich pojazdów.
Twój samochód próbuje ci coś powiedzieć
Zacznijmy od białego dymu, wyglądającego jak biała, cienka smuga. Tak wyglądający dym nie powinien być powodem do zmartwień. W ten sposób z wydechu wydobywa się zwykła para wodna.
Zepsuty wtrysk paliwa
Czy twój samochód napędza diesel? Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie brzmi „tak”, a po uruchomieniu silnika pojawia się dużo białego dymu, to oznacza to, że rozrząd wtrysku paliwa nie działa jak powinien.
Sprawdzenie wtrysku lub samodzielna jego wymiana nie jest zalecana, ponieważ czynności te wymagają sporych umiejętności, od których początkujący kierowcy nie powinni zaczynać. Zamiast tego zabierz swój samochód niezwłocznie do mechanika.
Wyciekający płyn chłodzący
Pojawienie się białego dymu może być spowodowane wyciekiem płynu chłodzącego. Jeśli biały gaz pojawia się dopiero podczas pracy silnika, zamiast przy jego rozruchu, to jest to prawdopodobnie spowodowane wyciekiem płynu chłodzącego.
Przyczyną tego rodzaju białego dymu jest spalanie płynu chłodzącego, który w jakiś sposób zmieszał się z paliwem. Do podobnej sytuacji może dojść, gdy płyn chłodzący się skończy — silnik zaczyna się wtedy przegrzewać, a z wydechu wydobywa się biały dym. Właśnie dlatego co jakiś czas należy sprawdzać temperaturę silnika. Regularnie sprawdzaj ilość płynu chłodzącego — jego mała ilość lub całkowity brak może doprowadzić do poważnego uszkodzenia samochodu.
Problemy spowodowane przez inne części samochodu
Często zdarza się, że podczas pracy samochodu z wydechu wydobywa się dużo białego dymu. Może on wskazywać na pojawienie się drogich i skomplikowanych w naprawie uszkodzeń. Biały dym będzie wydobywał się w ogromnych ilościach, jeśli uszkodzeniu uległa głowica jednego z cylindrów, uszczelka głowicy, filtr paliwa albo gdy silnik jest zatkany lub pęknięty.
W obliczu tego problemu nie można się ociągać i odkładać sprawy na później. Wraz z upływem czasu sytuacja może ulec pogorszeniu, co oznacza, że koszty naprawy poszybują w górę. Regularna konserwacja pomaga najszybciej wyśledzić taki problem i zaoszczędzić cenne pieniądze.
Biały dym wydobywający się z wydechu — jak to naprawić?
Problem związany z białym dymem wydobywającym się z wydechu, poza oddaniem samochodu do warsztatu, można rozwiązać w następujący sposób:
Krok 1: sprawdź uszczelkę dolotową
Wewnątrz pojazdu znajduje się uszczelka, która łączy kolektor z głowicą. Części te zajmują się dystrybucją mieszaniny spalinowej oraz płynu chłodzącego —przekierowują te substancje do oddzielnych portów wlotowych. Porty te znajdują się w głowicach cylindrów. Zapewne już zrozumiałeś, że jeśli część ta ulegnie uszkodzeniu, to płyn chłodzący dostanie się do komory spalania, tworząc biały dym podczas jazdy.
W celu naprawy usuń kolektor dolotowy i sprawdź uszczelkę wlotową. W przypadku wycieku lub powstania rdzy należy usunąć uszkodzenia. Jeśli wszystko jest w porządku, przejdź do kroku nr 2.
Krok 2: sprawdź uszczelkę głowicy
Pamiętaj, aby wykonywać ten krok tylko wtedy, gdy uszczelka wlotowa działa dobrze. Zajmijmy się więc uszczelką głowicy.
Jest to część samochodowa, która uszczelnia głowice cylindrów. Ma ona na celu zapobiegnięcie przedostania się płynu chłodzącego do cylindra. Każdy wyciek lub uszkodzenie tej części stwarza możliwość przedostania się płynu chłodzącego do komory. Krótko mówiąc: uszkodzenie tego elementu = biały dym z rury wydechowej. Jeśli wszystko jest w porządku, to przyszedł czas na sprawdzenia cylindra.
Krok 3: poszukaj pęknięć w głowicy cylindra
Głowica cylindra to część samochodowa wykonana z aluminium, która jest podatna na pękanie w wysokich temperaturach. Jest ona kluczowym elementem, ponieważ łączy się z blokiem cylindrów i uszczelką głowicy. Smutna wiadomość dla właścicieli samochodów: jeśli ta część jest pęknięta lub uszkodzona w jakikolwiek inny sposób, to należy ją wymienić.
Często zadawane pytania dotyczące białego dymu
Biały dym podczas uruchamiania auta — co go powoduje?
Zjawisko to może być spowodowane przez wiele czynników. Przyczyny pojawienia się białego dymu podczas uruchamiania samochodu są następujące:
- pęknięta lub wypaczona głowica cylindra
- uszkodzona uszczelka głowicy
- pęknięty blok cylindrów
Jedną z najczęstszych przyczyn jest pęknięcie bloku silnika. Może ono spowodować wyciek płynu chłodzącego do wnętrza komory spalania silnika i cylindrów. Jest to bardzo niebezpieczne i wymaga specjalistycznej naprawy.
Biały dym podczas przyspieszania — co go powoduje?
Odpowiedzią jest olej przekładniowy lub spalający się płyn chłodzący.
W przypadku problemu z olejem przekładniowym silnik zasysa płyn przez wąż próżniowy, co prowadzi do zabarwienia spalin na biało. Spaliny mogą wtedy śmierdzieć spalonym olejem. Jeśli biały dym jest spowodowany spalaniem płynu chłodzącego, twój samochód zdecydowanie ma pęknięcie w głowicy cylindra lub przeciekającą uszczelkę głowicy — w tym przypadku spaliny mogą mieć słodkawy zapach.
W tej sytuacji można przeprowadzić test ciśnieniowy układu chłodzenia — może być to również spowodowane niskim poziomem płynu chłodzącego, zwłaszcza gdy silnik już wcześniej ulegał przegrzaniu. Jeśli tak nie jest, twój pojazd ma najprawdopodobniej przeciekającą uszczelkę. W celu naprawy wystarczy ją wymienić.
Jeśli problem ten powoduje olej przekładniowy, należy zastąpić zawór modulatora podciśnienia transmisji nowym. Zwróć też uwagę na jego poziom: jeśli jest niski, możesz po prostu dolać wymagany rodzaj płynu.
Biały dym wydobywający się z wydechu pachnie jak gaz — czemu?
Kierowcy muszą zrozumieć, czym tak naprawdę jest dym wydobywający się z samochodu. Zazwyczaj jest to po prostu para wodna, która dostała się wraz z powietrzem do układu wydechowego. To właśnie ona sprawia, że z wydechu czasami cieknie. Kierowcy mogą również zauważyć wodę w paliwie lub wyciek przy uszczelce głowicy.
Możesz pomyśleć, że to normalne. Niestety tak nie jest. Silnik wypycha w ten sposób surowe (niespalone) paliwo. W tym przypadku kierowcy mogą mieć trudności w prowadzeniu pojazdu oraz czuć zapach paliwa.
Aby to naprawić, po prostu sprawdź paliwo — w razie potrzeby należy je wymienić.
Biały dym wydobywający się z wydechu na biegu jałowym — co go powoduje?
Jeśli biały dym wydobywa się z układu wydechowego podczas zatrzymywania lub pracy na biegu jałowym pojazdu, to do komory spalania silnika może dostawać się olej, co powoduje spalenie spalin. Powoduje to pojawienie się białego dymu oraz problemy z biegiem jałowym. Jest to bardzo łatwe do rozpoznania, ponieważ istnieje spora różnica między wybuchem spalanej benzyny a wybuchem spalanego oleju.
Problem ten powinien zostać szybko rozwiązany — im dłużej olej pozostaje w środku, tym więcej szkód wyrządza świecom zapłonowym, które mogą później wymagać wymiany.
Biały dym wydobywający się z wydechu przy niskich temperaturach — co go powoduje?
W chłodne dni pojawienie się białego dymu może być całkiem normalne, jednakże nie we wszystkich przypadkach. Jednym z nich jest ciągłe występowanie tego zjawiska. Jeśli twój samochód napędzany jest dieslem, biały dym może być niespalonym paliwem lub płynem chłodzącym przechodzącym przez silnik. Jednakże najczęściej jest to niewłaściwe ustawienie wtrysku paliwa w cylindrach.
Na czym polega różnica pomiędzy białym dymem wydobywającym się z wydechu samochodów z silnikami Diesla, a białym dymem z wydechów samochodów z silnikami benzynowymi.
Biały dym z układu wydechowego i silnika benzynowego może być oznaką różnych problemów z samochodem. Sprawdźmy więc jego prawdopodobne przyczyny.
Silnik | Diagnoza | Najczęstsze przyczyny |
Silnik benzynowy | Niekompletna mieszanka
Powietrzno-paliwowa |
· Uszkodzony system wtrysku paliwa
· Uszkodzony rozrząd zaworowy · Przegrzanie silnika · Uszkodzona pompa paliwowa i/lub pompa wtryskowa |
Silnik Diesla | Wyciek płynu chłodzącego lub wody do komory spalania | · Zepsuta uszczelka głowicy cylindra
· Pęknięty blok lub głowica cylindra |
Podsumowanie
Nie należy lekceważyć pojawienia się białego dymu. Ma on wpływ na inne samochody oraz oznacza, że twój samochód potrzebuje szczególnej uwagi. Odkładanie naprawy na później może mieć poważne konsekwencje zarówno dla ciebie, jak i innych kierowców.
Najważniejsze jest zachowanie spokoju i dbanie o silnik swojego samochodu.