Rowerzyści na przejściu dla pieszych i pogawędka o przepisach … #602 Wasze Filmy – [Video]
15 kwietnia 2021Złomnik: Buick Park Avenue – kanapa z funkcją jazdy – [Video]
15 kwietnia 2021Środek nocy. Śpisz spokojnie w swoim łóżku, gdy nagle w samochodzie sąsiada włącza się alarm. Budzisz się poirytowany. Wiesz jednak, że za chwilę hałas uciśnie. Jednakże co w sytuacji, gdy sąsiad jakimś cudem nie usłyszy alarmu albo też uzna, że to na pewno nie jego auto obudziło pół osiedla? Jak dużo czasu minie, zanim alarm się wyłączy? Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Dowiesz się tego w tym artykule!
Jak działa alarm samochodowy?
Aby dowiedzieć się, jak długo alarm może być włączony, musisz najpierw zrozumieć, jak działa. Budowa alarmu samochodowego jest bardzo prosta. Składa się z komputera, odbiornika reagującego na kod twojego pilota, głośnika oraz różnego rodzaju czujników.
Zasada działania alarmu również nie jest zbyt skomplikowana. Rozbrzmiewa on, jeżeli po jego aktywacji, lub też „uzbrojeniu,” czujniki coś wykryją.
W zwykłych okolicznościach alarm samochodowy włączy się, jeśli połączone z nim czujniki wykryją zmianę w otoczeniu przekraczającą jakąś normę. Jest to możliwe dzięki czujnikom wstrząsów, które są częścią praktycznie każdego produkowanego obecnie systemu alarmowego. Alarm włączy się również podczas próby włamania do samochodu, co w większości przypadków wystarczy, aby wystraszyć złodzieja.
W podstawowych modelach alarmu najczęściej stosowanym czujnikiem jest czujnik napięcia. Uruchamia on krótki sygnał dźwiękowy i świetlny podczas dezaktywacji i uzbrojenia alarmu oraz gdy dochodzi do spadku woltażu. Jest to bardzo przydatna funkcja, która nie jednemu kierowcy pozwoliła na odnalezienie samochodu na parkingu.
Ile czasu minie, zanim alarm sam się wyłączy?
Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od miejsca, w którym żyjesz oraz modelu alarmu. Większość miast ma obecnie rozporządzenia, które wymagają, aby zarówno alarm samochodowy, jak i domowy, wyłączały się automatycznie po określonym czasie – na przykład po 5 lub 10 minut od momentu uruchomienia. W przypadku domów, jeżeli alarm nie wyłączy się po tym czasie, jego właściciel może otrzymać upomnienie lub nawet mandat.
Co z alarmami samochodowymi? Są one obecnie bardziej dopracowane niż kiedyś, a co za tym idzie, wyłączają się szybciej. W przeszłości, uruchomiony alarm samochodowy mógł działać nawet cały dzień lub dopiero do momentu wyłączenia go przez właściciela. Obecnie, z uwagi na dużą ilość samochodów na naszych drogach, zarówno starszych, jak i nowszych, średnia długość aktywnego działania alarmu to około 20 minut.
Nieprawidłowe działanie alarmu może spowodować jego częstszą aktywację, co zdecydowanie zmniejszy twoją popularność wśród sąsiadów. Pamiętaj więc o regularnym serwisowaniu alarmu w sprawdzonych i godnych zaufania warsztatach.
Co zrobić, gdy alarm w samochodzie sąsiada wyje już od 10 minut?
Wiesz już, że nie da się jednoznacznie stwierdzić, jak długo alarm samochodowy twojego sąsiada może działać. Może to być 10, 20, a nawet więcej niż 30 minut. Co więc możesz w takiej sytuacji zrobić?
Jeżeli dzwonisz do drzwi sąsiada, a ten nie odpowiada, to kolejnym krokiem jest kontakt z policją. Policja, jak i inne służby, posiada numer niealarmowy, służący właśnie przyjmowaniu tego typu zgłoszeń. Najłatwiejszym sposobem jest znalezienie w mapach Google lokalnego posterunku i zadzwonienie na podany tam numer. Dyspozytor poprosi cię o podanie adresu, numeru telefonu, pod którym najłatwiej się do ciebie dodzwonić, oraz numerów z tablicy rejestracyjnej auta. Policja skontaktuje się z właścicielem pojazdu i spróbuje rozwiązać sytuację.
W przypadku alarmu, który włącza się co jakiś czas, możesz również zostawić karteczkę za wycieraczką auta. Problem z alarmem samochodowym może być spowodowany zepsutym pilotem, złym uziemieniem, zwarciem oraz wieloma innymi czynnikami. Właściciel pojazdu może nie zdawać sobie nawet sprawy z tego, że jego alarm nie działa poprawnie. Wsuń więc karteczkę z informacją o problemie za wycieraczkę pojazdu.
Ostatnią rzeczą, jaką możesz sprawdzić, aby chronić również siebie, są rozporządzenia miasta dotyczące zanieczyszczenia hałasem. Niektóre miasta posiadają przepisy dotyczące między innymi działania alarmów. Podczas następnej wizyty w warsztacie upewnij się, że twój własny alarm nie przysporzy ci problemów.
Dlaczego alarm nie przestaje wyć?
Jak już wspominaliśmy w pierwszej części artykułu, ciężko przewidzieć jak długo alarm będzie aktywny. Jeżeli po 20 minutach sam się nie wyłączy, to może to oznaczać jedną z dwóch rzeczy:
- jest to alarm bardzo starego samochodu
- alarm uległ uszkodzeniu.
Najczęstsze przyczyny problemów z alarmami
1. Awaria pilota samochodowego
Jest to najczęstsza przyczyna niepoprawnie uruchamiającego się alarmu samochodowego. Pilot samochodowy to bardzo proste w obsłudze urządzenie, które posiada zazwyczaj dwa przyciski odpowiadające kolejno za aktywację oraz dezaktywację alarmu. W najnowszych samochodach piloty posiadają również opcję uruchomienia silnika.
W przypadku wystąpienia awarii pilot wysyła niepoprawne sygnały do komputera, nawet jeśli nie wciskasz żadnego ze znajdujących się na nim przycisków. Problem ten można rozwiązać poprzez wymianę baterii lub też reset pilota – jeżeli obie metody zawiodą, to skontaktuj się z warsztatem, który zajmuje się naprawą pilotów.
2. Rozładowany akumulator
Alarm może włączyć się, gdy poziom naładowania akumulatora sięgnie zera. Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy z tego, że alarmy samochodowe nie chronią jedynie pojazdów przed kradzieżą, mają też inne funkcje, informujące o niektórych problemach – między innymi o niskim poziomie naładowania akumulatora.
Stary akumulator, który zaczyna powoli dogorywać, również może być powodem włączającego się alarmu. Jego wymiana jest dość prosta. Nie należy ignorować problemów związanych z poprawnym działaniem akumulatora. Bez niego twój samochód może nie odpalić, gdy będziesz daleko od domu.
Podsumowanie
W nowoczesnym samochodzie alarm może działać bez przerwy przez 5 lub 20 minut. Jeżeli alarm w samochodzie twojego sąsiada uległ awarii, to nie wahaj się mu o tym powiedzieć. Gdy alarm włączy się w nocy, a ty nie jesteś w stanie skontaktować się z właścicielem pojazdu, to zadzwoń na policję. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, które pozwoli ci na szybsze pozbycie się problemu.
Nie zapominaj też o regularnej konserwacji i kontroli stanu układu alarmowego w twoim samochodzie!
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/how-long-do-car-alarms-go-off/