Nowy Opel Manta EV, Volkswagen Taigo, BMW M8 CSL – #627 NaPoboczu – [Video]
20 maja 20212021 Mercedes GLB 7/5 Test PL muzyk jeździ – [Video]
20 maja 2021Większość kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielkim obciążeniem dla poprawnego działania samochodu są wysokie temperatury. W celu zabezpieczenia swojego pojazdu należy podjąć odpowiednie kroki jeszcze przed pojawieniem się pierwszych usterek. W tym artykule dowiesz się, z jakimi problemami spotyka się latem większość posiadaczy samochodów oraz jak się przed nimi zabezpieczyć.
Najczęstsze usterki
Ilu z nas odkłada rzeczy na później? Zazwyczaj są to małe zadania, których w danym momencie nie chce nam się zbytnio wykonać. Jednakże w przypadku samochodów nawet drobne usterki mogą z czasem przerodzić się w poważne i kosztowne uszkodzenia. Nie należy lekceważyć korzyści, które płyną z regularnych przeglądów i konserwacji pojazdu.
1. Przegrzewający się silnik
Nie tylko ty gotujesz się w samochodzie, gdy za oknem zaczyna się sezon wysokich temperatur. Twoje auto może zacząć nagrzewać się podczas postoju, a co dopiero w trakcie jazdy. Każdy pojazd jest wyposażony w układ chłodzenia, dzięki któremu twój silnik jest w stanie swobodnie pracować. Jednakże wyższe temperatury oznaczają, że płyn chłodzący będzie miał o wiele trudniejsze zadanie do wykonania. Nawet najmniejszy słaby punkt w układzie, jak na przykład zepsuta uszczelka, może doprowadzić do poważnych problemów.
Częstym błędem popełnianym przez właścicieli samochodów jest niesprawdzanie poziomu płynu chłodzącego w samochodzie. Czynność tę należy wykonywać regularnie, gdyż w przypadku wycieku silnik samochodu jest znacznie bardziej podatny na uszkodzenia. Zbyt duża temperatura silnika sprzyja powstawaniu pęknięć oraz innych usterek, których naprawa może być kosztowna.
2. Zużyte sprzęgło
Latem sprzęgło w twoim samochodzie zużywa się znacznie szybciej. Pierwszą oznaką możliwych problemów, jest charakterystyczny zapach spalenizny. Wysoka temperatura wraz z częstą zmianą biegów w korku przyspiesza eksploatację tego elementu.
Ciepło wytworzone podczas zmiany biegów może doprowadzić do przypalenia lub spalenia sprzęgła. Na co więc powinieneś uważać? Najczęstszymi objawami, świadczącymi o pojawieniu się problemu, są drżenie pedału podczas zmiany biegu i towarzyszące tej czynności dźwięki trącego o siebie metalu oraz zapach spalenizny. W tym przypadku najlepiej jest udać się do specjalisty.
3. Opony
Latem wraz z rodzinami często udajemy się na wycieczki lub pikniki. Zazwyczaj oznacza to, że pokonywane przez nas trasy znacznie się wydłużają. Jednym z najczęstszych problemów z oponami latem, są powstające w nich pęknięcia oraz wybrzuszenia. Wysoka temperatura nie tworzy nowej usterki w oponie. Rozszerzające się w niej pod wpływem temperatury powietrze jedynie potęguje te uszkodzenia, które powstały wcześniej. Większe ciśnienie w oponie powoduje zwiększenie siły tarcia w trakcie jazdy, zwłaszcza po nagrzanej nawierzchni.
Pojawiające się na oponie pęknięcia oraz przetarcie bieżnika sygnalizują, że najwyższy czas ją wymienić. Zawsze sprawdzaj ciśnienie w oponach przed wyjazdem. Tylko w ten sposób możesz zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia problemu w trasie.
4. Wyciek paliwa
Przy wysokich temperaturach paliwo, które do tej pory pozostawało w stanie ciekłym, zaczyna parować. Uwięziona w zbiorniku paliwa para zwiększa ciśnienie, przez co może dojść do rozszczelnienia układu. Samochody są zaprojektowane tak, aby nadmiar ciśnienia mógł wydostać się przez system węży, w których para jest zatrzymywana, dopóki silnik samochodu nie będzie w stanie jej wykorzystać.
Wszelkiego rodzaju pęknięcia węży lub rozszczelnienia układu, mogą doprowadzić do wycieku. W takim przypadku jak najszybciej udaj się do mechanika. Zaoszczędzisz w ten sposób pieniądze, które musiałbyś wydać na dodatkowe tankowanie lub też większe koszty naprawy.
5. Uszkodzony akumulator
Wiele osób uważa, że najgorszym okresem dla akumulatorów jest zima, jednakże latem również nie mają one łatwego życia. Zamiast ogrzewać kabiny pasażerskie, muszą je chłodzić, przez co wytwarzają ciepło. Jakiekolwiek zaburzenie w pracy akumulatora lub uszkodzenie któregoś z elementów obniża jego wydajność.
Upewnij się, że żadne części nie blokują przepływu powietrza nad akumulatorem. Podobnie jak z innymi elementami samochodu, regularna konserwacja i przeglądy są kluczem do obniżenia wydatków na naprawy i zwiększenia twojego bezpieczeństwa na drodze.
Jak zapobiegać awariom?
Jedynym sposobem na zniwelowanie możliwości awarii samochodu latem jest częste przeprowadzanie prac konserwacyjnych lub przeglądów. Jak mawia stare przysłowie „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Nie każdej awarii można jednak uniknąć, zwłaszcza latem lub zimą. Warto jednak zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju znaki, które mogą wskazywać na pojawienie się usterki. Pamiętaj, aby jeszcze przed wyruszeniem w dłuższą podróż sprawdzić, czy twój samochód jest na nią gotowy.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/common-summer-car-breakdowns/