Jak wybrać pierwszy kask i kurtkę na motocykl? Vademecum Żółtodzioba – [Video]
13 maja 2021Czy samochód zahamuje sam?! Sprawdzam przy 65 km/h! – [Video]
13 maja 2021Niektórzy kierowcy mogą zauważyć, że ich kolektory wylotowe zmieniają kolor na czerwony częściej, niż powinny. Aby dotrzeć do sedna sprawy, odpowiemy na samym początku na dwa pytania:
- Czym są kolektory wylotowe?
- Na czym polega ich praca?
Czym są kolektory wylotowe?
Kolektory wylotowe to jedne z najprostszych, również w montażu, elementów znajdujących się pod maską, których można użyć do zwiększenia osiągów silnika. Ich główne zadanie polega na odprowadzaniu spalin.
Przyjmuje się, że dobrej jakości kolektory mogą zwiększyć moc silnika o nawet 10-20 koni mechanicznych. Dodatkowo przy oszczędnej jeździe bez nagłej zmiany prędkości zaoszczędzisz również na paliwie. Dzięki wymianie standardowych kolektorów wylotowych na ich wydajniejsze odpowiedniki, które o wiele lepiej będą odprowadzały spaliny oraz ciepło, praca twojego silnika będzie znacznie płynniejsza.
Czy wymiana kolektorów wylotowych może mieć negatywny wpływ na twój silnik?
Wszystko zależy od sposobu, w jaki dokonasz wymiany. W niektórych przypadkach konieczne będzie wykonanie modyfikacji w układzie części znajdujących się pod maską. W takim przypadku najlepiej zlecić je mechanikowi.
Jakie mogą być skutki jazdy z uszkodzonym kolektorem wylotowym?
W takiej sytuacji silnik może zacząć zasysać powietrze z zewnątrz po zamknięciu zaworu wydechu. Różnice w temperaturze powietrza mogą doprowadzić do pęknięcia układu wydechowego lub też do przyspieszenia zużycia jego części.
Dlaczego kolektor wylotowy ulega przegrzaniu?
Zależnie od sytuacji, nagrzewanie się kolektorów może być czymś normalnym lub świadczyć o poważnym problemie.
Na przykład po nagłym przyspieszeniu lub jeździe pod stromą górę, rozgrzanie kolektorów nie powinno nikogo dziwić. Podobne zachowanie byłoby oznaką problemów, jeżeli kolektory zaczęłyby się grzać podczas pracy silnika na biegu neutralnym. Tego rodzaju przegrzanie może zaistnieć z dwóch przyczyn:
- Poziom paliwa w twoim samochodzie jest bardzo niski – innymi słowy: zatankuj jak najszybciej!
- Opóźniony zapłon mieszanki powietrzno-paliwowej
Mała ilość paliwa w baku prowadzi do zwiększonej produkcji ciepła, które w trakcie spalania trafia do kolektorów, nagrzewając je znacznie bardziej niż w normalnych warunkach. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest odwiedzenie najbliższej stacji i uzupełnienie poziomu paliwa.
Opóźniony zapłon mieszanki powietrzno-paliwowej sprawia, że nawet na biegu jałowym lub też przy minimalnym przyspieszeniu kolektory zaczną świecić na czerwono. Podpalenie mieszanki powietrzno-paliwowej następuje zbyt późno, przez co część ciepła trafia bezpośrednio do kolektorów zaraz po otwarciu zaworu wydechowego. Najprostszym rozwiązaniem jest regulacja zapłonu. Udaj się do najbliższego mechanika, jeżeli nie jesteś pewien jak to zrobić na własną rękę.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/car-headers-get-red/