Audi S3 Stage 2 – bandyta drogowy – [Video]
22 kwietnia 202110 Najlepszych samochodów AMG w historii – [Video]
22 kwietnia 2021Wymiana oleju jest zdecydowanie jedną z najważniejszych czynności, o których nie powinien zapominać żaden kierowca. Jak każda inna maszyna, tak i samochód z czasem może ulec uszkodzeniu, które będzie wymagało interwencji mechanika. Pamiętaj więc, że wymiana oleju zgodnie z zaleceniami jego producenta, pomoże ci lepiej zadbać o swoje auto, dzięki czemu będzie ci ono służyć znacznie dłużej.
Dlaczego wymiana oleju jest taka ważna?
Każdy kierowca wie, że powinien wymienić olej samochodowy po przejechaniu od 10 do 15 tysięcy kilometrów, ale niewielu rozumie dlaczego. To właśnie dla tych osób został napisany ten artykuł!
#1 twój silnik będzie działał lepiej
Jednym z najczęstszych problemów związanych z poprawnym działaniem silnika jest zbyt duże ciepło generowane podczas jego pracy. Olej chłodzi silnik, a następnie odprowadza ciepło do miski olejowej.
#2 olej silnikowy oczyszcza silnik
Dzięki swoim właściwościom olej jest w stanie oczyścić silnik z zanieczyszczeń, powstałych zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Zanieczyszczenia te zostają w nim rozpuszczone i znajdują się tam do czasu jego wymiany. Stary i mocno zanieczyszczony olej spełnia tę rolę znacznie gorzej.
#3 olej działa jako lubrykant
Bez dobrej lubrykacji elementy silnika zaczną o siebie trzeć, produkując przy tym większą ilość ciepła oraz będą bardziej podatne na uszkodzenia. Z upływem czasu olej będzie stawał się coraz ciemniejszy i gęstszy, przez co będzie słabiej wspierał poprawną pracę twojego silnika. Zapytaj o możliwość wymiany oleju podczas następnej wizyty w warsztacie, jego pracownicy na pewno chętnie to za ciebie zrobią. Regularna wymiana oleju pomaga utrzymać zarówno dobrą kondycję silnika na dłużej, jak i oszczędzić dużo pieniędzy, które właściciel samochodu musiałby wydać na naprawy słabo chronionych elementów silnika.
Dlaczego wymiana oleju jest ważna?
Świeży olej chłodzi silnik znacznie lepiej niż stary. Niestety z czasem traci on swoje właściwości i zaczyna gęstnieć, spowalniając w ten sposób chłodzenie. Nawet z pomocą układu chłodzenia, zwlekanie z wymianą oleju może doprowadzić do przegrzania samochodu podczas jazdy.
Zapewnia on również odpowiednią lubrykację części ruchomych silnika, która jest podstawą jego poprawnej pracy. Olej silnikowy redukuje tarcie i chroni elementy przed uszkodzeniem.
Co się stanie, gdy zapomnimy o wymianie oleju?
Mulisty olej, pełen zanieczyszczeń, nie będzie w stanie w pełni pokryć ruchomych elementów silnika, które zaczną trzeć o metal. Temperatura silnika wzrośnie, a same elementy z czasem ulegną uszkodzeniu, którego naprawa będzie nas bardzo dużo kosztować. Jeżeli spod twojej maski zaczynają wydobywać się dziwne dźwięki (np. stukanie metalu o metal), to jak najszybciej zabierz swój samochód do warsztatu.
Usuwanie starego oleju
Podczas wymiany oleju na samym początku należy usunąć nie tylko stary olej silnikowy, ale również powstały w wyniku jego eksploatacji szlam lub nagar, który konsystencją przypomina smołę. W trakcie jazdy pył i kurz mogą dostać się do silnika, zmniejszając tym samym efektywność oleju silnikowego, który je usuwa. Sam olej również może być winny, zwłaszcza jeśli jest słabej jakości. Szlam gromadzący się na filtrze oleju może doprowadzić do zmniejszenia przepustowości całego układu, a co za tym idzie słabszej ochrony części silnika.
Regularna wymiana oleju silnikowego to przepis na dłuższe życie twojego silnika i zmniejszeniu kosztów jego napraw.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące wymiany oleju silnikowego
Skoro wiesz już, jak ważna jest wymiana oleju silnikowego, odpowiedzmy na kilka z najczęściej pojawiających się pytań!
Kiedy powinienem wymienić olej silnikowy?
Przy zakupie samochodu, w instrukcji dołączonej przez producenta otrzymasz informację o konieczności wymiany oleju silnikowego co 3 miesiące lub po przejechaniu 10000 kilometrów. Jednakże czas, po jakim należy dokonać wymiany, zależy w dużej mierze od rodzaju stosowanego oleju, modelu pojazdu oraz tego, jak często z niego korzystasz. Zaleca się skupienie uwagi na ilości przejechanych kilometrów i sprawdzaniu licznika. Mówiąc dokładniej, niektórym kierowcom może zająć pięć, a nawet sześć miesięcy, zanim będą w stanie przejechać 10000 kilometrów, podczas gdy innym pokonanie takiej trasy zajmie tylko kilka tygodni.
Jak długo mogę jeździć ze starym olejem silnikowym?
Wiesz już, że wymiana oleju to konieczność. Jednak nie musisz go wymieniać co 2000 kilometrów – byłoby to zwykłe marnotrawstwo. Stosuj się do zaleceń producenta, zarówno samochodu, jak i oleju silnikowego, a unikniesz zbędnych kosztów.
Skąd mam wiedzieć, że powinienem jak najszybciej wymienić olej silnikowy?
Istnieje 6 sytuacji które mogą wystąpić podczas jazdy, po których zauważeniu należy jak najszybciej udać się do mechanika na przegląd i ewentualną wymianę oleju:
Zbyt głośna praca silnika
Przy odpowiedniej lubrykacji części silnika spod maski nie powinny się wydobywać żadne dźwięki sugerujące tarcie metalu o metal. Jak wcześniej wspomnieliśmy, stary olej silnikowy nie jest w stanie odpowiednio pokryć całej powierzchni części ruchomych silnika, przez co zaczynają się one ścierać i przegrzewać.
Nadmierna produkcja spalin
Smuga dymu pojawiająca się za twoim samochodem w trakcie jazdy nie jest objawem problemu, który możesz ignorować. Większa ilość dymu pojawia się, gdy olej silnikowy jest stary i wymaga wymiany. Poproś mechanika o sprawdzenie, czy żaden z elementów silnika nie uległ uszkodzeniu.
Dziwny wygląd oleju
Sprawdzenie koloru oleju silnikowego nie zawsze jest właściwą metodą, dzięki której można stwierdzić, czy należy go już wymienić. Niemniej jednak gdy podczas sprawdzania konsystencji oleju znajdziesz w nim duże zanieczyszczenia, konieczna będzie jego wymiana.
Niski poziom oleju
Sprawdzenie poziomu oleju można wykonać równocześnie ze sprawdzeniem jego konsystencji. Podczas wizyty w warsztacie samochodowym możesz również poprosić mechanika o sprawdzenie szczelności układu.
Mocne wibracje
Przy słabej lubrykacji części ruchomych silnika, tarcie powoduje powstanie wyczuwalnych wibracji. W takiej sytuacji również nie należy zwlekać z wymianą oleju.
Wciąż zapalająca się kontrolka „Check Engine”
Kontrolka ta może się podświetlić z wielu przyczyn, stary olej jest jedną z nich. Jak najszybciej udaj się do mechanika!
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/the-importance-of-oil-change/