Moto farciarz – oszukać przeznaczenie #595 Wasze Filmy – [Video]
1 kwietnia 2021Stop Cham #610 – Niebezpieczne i chamskie sytuacje na drogach – [Video]
2 kwietnia 2021Zima to najbardziej okrutna z czterech pór roku, zwłaszcza dla naszych samochodów. Ekstremalnie niskie temperatury mogą nieodwracalnie uszkodzić pojazdy pozostawione na dworze. Najlepszym rozwiązaniem jest zaparkowanie samochodu w garażu, na co nie każdy może sobie jednak pozwolić. Starsze samochody są jeszcze bardziej narażone na działanie silnych mrozów.
Niedoświadczeni kierowcy rzadko kiedy zdają sobie sprawę z tego, do jak poważnych uszkodzeń mogą doprowadzić niskie temperatury. Ryzyko zniszczenia części samochodu jest tym większe, im dłużej nie korzystamy z pojazdu pozostawionego na dworze. Przeanalizujmy więc krótko listę pięciu najczęściej występujących problemów.
1. Rozładowany akumulator
Siła i pojemność akumulatorów spada wraz z temperaturą. Starsze jednostki, nawet te działające bez żadnego problemu latem, są bardziej podatne na awarie. Jeżeli nie jesteś w stanie zaparkować samochodu w garażu, to regularnie sprawdzaj poziom naładowania akumulatora, aby upewnić się, że nie został uszkodzony przez mróz.
2. Zamarzanie płynów
Pod maską twojego samochodu znajduje się wiele gumowych rurek, przez które przepływają różne płyny. Krystalizacja znajdujących się w nich substancji, jak i całkowite ich zamarznięcie, może doprowadzić do powstania zatoru. Brak swobodnego przepływu np. oleju silnikowego może spowodować poważne uszkodzenia silnika. Sprawdzaj więc nie tylko szczelność wszystkich układów, ale również ich drożność.
3. Niższe ciśnienie w oponach
Większość nowych samochodów posiada wbudowane czujniki ciśnienia w oponach. Są one przydatne zwłaszcza z przyjściem zimy, kiedy niskie temperatury powodują zmniejszenie objętości powietrza w kołach. Kierowcy, których auta nie posiadają takich czujników, są zdani na samych siebie. Należy pamiętać, że zbyt duże ciśnienie może doprowadzić do wybuchu opony, natomiast zbyt małe do wypadku spowodowanego przez zmniejszoną przyczepność auta.
4. Uszkodzenie wycieraczek
Włączenie wycieraczek, gdy na przedniej szybie znajduje się kilkucentymetrowa warstwa śniegu, nie jest najlepszym pomysłem. Przed uruchomieniem auta należy zrzucić przynajmniej część śniegu oraz sprawdzić, czy wycieraczki nie przymarzły do szyby. Nocą, gdy temperatury są niższe, mieszanka roztopionego śniegu i płynu do spryskiwaczy może zamarzać i formować kryształy, rysując tym samym przednią szybę po uruchomieniu wycieraczek. Sprawdź stan wycieraczek przed ruszeniem w trasę!
5. Awaria świec zapłonowych
Najczęstszym problemem kierowców zimą jest brak możliwości uruchomienia samochodu. Świece zapłonowe należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta – zazwyczaj po przejechaniu 30-50 kilometrów. Jeżeli chcesz mieć pewność, że działają one prawidłowo, to odwiedź swojego mechanika. Pamiętaj, że częsta konserwacja części pojazdu oraz przeglądy, to najlepsza broń przeciwko trudnym warunkom pogodowym, które serwuje nam zima.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/leaving-car-outside-in-cold-weather/