Nowy Ioniq 5, nowa C-Klasa, Ferrari Purosangue – #585 NaPoboczu – [Video]
25 lutego 2021Nissan Qashqai Mk3 prezentacja PL Pertyn Ględzi – [Video]
25 lutego 2021Korek wlewu paliwa to niewielka, ale niezbędna część twojego pojazdu, która chroni paliwo przed zanieczyszczeniami i pyłem. Utrzymuje on również odpowiednie ciśnienie w zbiorniku i zatrzymuje gazy ulatniające się z paliwa, dzięki czemu nie przedostają się do atmosfery. Niestety, jak wszystkie inne elementy naszego pojazdu, korek wlewu paliwa również może ulec zniszczeniu. W niniejszym artykule opisaliśmy 3 najczęstsze symptomy świadczące o zniszczeniu korka i potrzebie jego wymiany.
Brak możliwości dokładnego dokręcenia
Jest to najczęstsza, jak i najczęściej ignorowana, oznaka problemów z korkiem wlewu paliwa. Przy każdym tankowaniu odkręcamy, a następnie zakręcamy korek. Powoduje to ścieranie plastikowych pierścieni, co z czasem może doprowadzić do powstania pustej przestrzeni pomiędzy korkiem a pierścieniem uszczelniający. W niektórych przypadkach możesz też usłyszeć dźwięk podobny do pęknięcia plastiku, po czym korek znów będzie luźny.
Ulatniający się zapach paliwa
Wspomnieliśmy już wcześniej, że jednym z zadań korka jest zatrzymywanie ulatniającego się z paliwa gazu, dzięki czemu nie przedostaje się on do atmosfery. Jeżeli w trakcie jazdy jesteś w stanie wyczuć zapach benzyny, to koniecznie sprawdź stan korka.
Świecąca się kontrolka uszkodzenia silnika
Tak, kontrolka ta może się zapalić, jeżeli korek wlewu paliwa nie będzie zapewniał odpowiedniej szczelności zbiornika. Pamiętaj jednak, że jej podświetlenie równie dobrze może oznaczać szereg innych problemów.
Jak dokonać wymiany korka?
Wymiana korka wlewu paliwa jest dość prosta, jednakże sposób, w jaki należy jej dokonać, może różnić się w zależności od marki i modelu pojazdu. Zawsze możesz sięgnąć po instrukcję obsługi! W większości starszych modeli korek wystarczy wykręcić i zastąpić go nowym.
W nowszych samochodach korki są często przytwierdzone linką mocującą. Odkręć korek, po czym wypnij lub wykręć linkę, następnie przymocują nową i wkręć korek – proste, prawda? Jeżeli nie jesteś w stanie szczelnie dokręcić nawet nowego korka, to powinieneś udać się do warsztatu. Mechanik sprawdzi, czy wlew paliwa nie jest uszkodzony.
Podsumowanie
Wymiana korka wlewu paliwa nie jest skomplikowana. Jeśli jednak nie jesteś pewien czy podołasz temu zadaniu, to udaj się po prostu do mechanika. Choć element ten wygląda niepozornie, to właśnie on chroni twoje paliwo, utrzymując odpowiednie ciśnienie w baku i uniemożliwiając mu wyciek w razie wypadku.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/symptoms-of-failing-gas-cap/