Jedź bezpiecznie odc. 829 – ostatni program – [Video]
31 grudnia 2020FIAT vs LANCIA: jak to się potoczyło? | Rajdowe Legendy SEZON 1975 – [Video]
31 grudnia 2020ABS to system hamowania znajdujący się praktycznie w każdym obecnie produkowanym samochodzie. Uruchamia się on automatycznie, gdy tylko czujniki zarejestrują utratę przyczepności pojazdu na drodze. Wiele osób nadal ma pewne wątpliwości co do skuteczności tych systemów oraz zmniejszenia przez nie drogi hamowania. Omówmy więc ich działanie i cechy.
Czy ABS pomaga w zmniejszeniu drogi hamowania?
Układ ABS to zautomatyzowany system wspomagania hamowania wykorzystujący technikę hamowania impulsowego, które pozwala na utrzymanie współczynnika poślizgu na poziomie od 10 do 30 procent. Dzięki niemu kierowca może znacznie szybciej zapanować nad pojazdem.
1. Jak działa ABS?
Zainstalowane przy osiach czujniki przekazują do zautomatyzowanego systemu informacje o różnicach pomiędzy prędkościami obracających się kół. ABS uruchamia się, gdy wystąpi jedna z dwóch sytuacji:
– jedno lub więcej z kół gwałtownie przestało się kręcić
– jedno z kół zaczyna kręcić się wolniej niż pozostałe
W drugim przypadku ABS musi brać pod uwagę fakt, że podczas skręcania niektóre koła zaczynają kręcić się szybciej. ABS nie procesuje informacji takich jak położenie kierownicy, dlatego też różnice pomiędzy prędkościami obrotowymi kół muszą być znaczne, aby system uruchomił wspomaganie hamowania.
2. Czy ABS skraca drogę hamowania?
Jedno jest pewne: ogólna kontrola nad pojazdem wzrasta po włączeniu się ABS-u. Długość drogi hamowania może się zwiększyć lub też zmniejszyć w zależności od typu nawierzchni, po której jedziesz. Będzie ona krótsza na drodze suchej i śliskiej, natomiast na drodze żwirowej lub oblodzonej może się wydłużyć.
3. Co jeśli samochód nie ma układu ABS?
W takiej sytuacji odpowiedź jest prosta: jesteś zdany tylko na siebie. Wyprowadzenie auta z poślizgu jest całkowicie zależne od ciebie, musisz jednocześnie korygować pozycję kierownicy oraz stosować hamowanie pulsacyjne. Nawet doświadczony kierowca nie jest w stanie dorównać poziomowi hamowania ABS-u, który przetwarza duże ilości danych w krótkim czasie.
ABS to tylko wspomaganie, reszta zależy od ciebie
Podsumowanie
Sam system jest definitywnie przydatny, jednakże samo naciśnięcie hamulca i liczenia na to, że ABS zrobi za nas wszystko, jest niewskazane. Niedawno przeprowadzane badanie wykazało, że wiele osób jest bardziej skłonne do podejmowania większego ryzyka w trakcie jazdy. Nie zapominajmy, że na drodze nasze bezpieczeństwo jest przede wszystkim w naszych rękach. Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule niniejszego artykułu jest prosta: tak, ABS znacznie zmniejsza drogę hamowania i wspiera kierowcę po utracie panowania nad pojazdem.