OPONY CAŁOROCZNE – było gorąco! Michelin CrossClimate+ Bida VLOG
10 grudnia 2020Dlaczego nie ma towarowego A380? – [Video]
10 grudnia 2020Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że utrata panowania nad samochodem oznacza zagrożenie życia. Śliska nawierzchnia zmniejsza tarcie pomiędzy oponami a drogą – przy braku tarcia samochód wpada w poślizg. W przypadku suchej nawierzchni dużą rolę odgrywa jej jakość. Auto nie powinno się na niej ślizgać, jeśli nie wchodzimy w zakręty ze zbyt dużą prędkością, a sama droga jest w dobrym stanie. Co więc prowadzi do wpadnięcia w poślizg? Czy można temu jakoś zapobiec?
Zacznijmy od przedstawienia rodzajów poślizgu i wytłumaczenia, jak można im skutecznie zapobiec.
1. Zbyt duże przyspieszenie
Buksowanie kół – spowodowane przez nadmierne przyspieszenie. Przy bardzo szybkim i nagłym obrocie kół, opony nie są w stanie złapać tarcia, przez co obracają się wokół własnej osi, a samochód nadal stoi w miejscu.
2. Nagłe zatrzymanie koła
Zbyt ostre hamowanie może doprowadzić do nagłego zatrzymania lub też zakleszczenia koła. Przy większych prędkościach skutkuje to wpadnięciem w poślizg nawet na suchej nawierzchni.
3. Zbyt duże ciśnienie w oponach
Zbyt duże ciśnienie w oponach zmniejsza ich przyczepność oraz komfort jazdy. Opony, które zostały napompowane na tak zwany „kamień”, nie zapewniają odpowiedniej amortyzacji w trakcie jazdy.
Co zrobić, gdy już wpadłeś w poślizg?
1. Zwolnij
Staraj się zachować spokój – panika w niczym nie pomoże. Nie przyspieszaj. Dociśnięcie pedału gazu spowoduje tylko jeszcze większe zmniejszenie tarcia pomiędzy oponami a nawierzchnią.
2. Koryguj pozycję pojazdu kierownicą
Wiele osób w trakcie poślizgu wpada w panikę, puszcza lub też blokuje kierownicę w jednym kierunku. Jeżeli twój samochód jedzie bokiem w prawo, skręć kierownicę w prawo, jeżeli jedzie w lewo, skręć w lewo. Ustawienie kół w kierunku, w którym sunie twój samochód pozwoli im ponownie „złapać nawierzchnię”, a co za tym idzie wyjść z poślizgu. Podczas tego manewru cały czas musisz korygować ustawienia kół kierownicą.
3. Nie baw się przyspieszeniem
Zwiększanie prędkości nie jest rekomendowane. W większości przypadków należy zdjąć nogę z gazu. Rób to jednak powoli, w przeciwnym razie możesz całkowicie stracić kontrolę nad pojazdem.
Podsumowanie
Nieumiejętne kierowanie samochodem podczas poślizgu może doprowadzić do wypadku. Stale sprawdzaj warunki na drodze i dostosuj do nich prędkość swojego samochodu. W dzisiejszych czasach producenci samochodów dołączają do nich układy ABS (ang. anti-lock braking system), które zapobiegają blokowaniu się kół podczas hamowania, pomagając tym samym wyjść z opresji.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/what-makes-a-car-skid/