SSC nas oszukało? *fejkowy rekord świata* – MotoNEWS #53 – [Video]
29 października 2020Niesamowite Bugatti Bolide, limitowany Ares S1, Renault Megane GrandCoupe – #532 NaPoboczu – [Video]
29 października 2020Czym jest zbiornik paliwa?
Zbiornik paliwa służy do przechowywania i zabezpieczenia łatwopalnego paliwa. Niektóre baki spawa się z tłoczonej aluminiowej lub stalowej blachy. Można je również wykonać z polietylenu – materiału o dużej gęstości, który ułatwia uzyskanie skomplikowanych kształtów, oszczędzając tym samym miejsce i poprawiając bezpieczeństwo na wypadek zderzenia.
1. Pojemność zbiornika
Każdy zbiornik paliwa jest w stanie pomieścić tylko określoną ilość paliwa. Wielkość każdego zbiornika zależy od rodzaju samochodu oraz marki. Bak przeciętnego samochodu rodzinnego ma pojemność od 45 do 65 litrów.
W przeszłości, kiedy stacje paliw nie wyrastały jedna po drugiej jak grzyby po deszczu, niektórzy producenci samochodów umieszczali w swoich pojazdach dodatkowe, rezerwowe baki. Ich pojemność sięgała najczęściej około 15% pojemności głównego zbiornika. Rezerwowe zbiorniki z czasem zostały połączone przez projektantów z głównym bakiem, aby zapewnić tym samym większą wygodę kierowcom.
W większości przypadków pojemność głównego i rezerwowego zbiornika paliwa nie jest podawana oddzielnie. Jeśli w instrukcji jest napisane, że bak ma pojemność 60 litrów, to jest to łączna pojemność obu zbiorników. Paliwo będzie pobierane z rezerwowego baku, jeżeli w trakcie jazdy zaświeci się kontrolka informująca o jego niskim poziomie.
2. Rodzaje paliwa
Obecnie stosuje się sześć różnych paliw.
Benzyna
Jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj paliwa używany w większości samochodów. Pozwala na szybki start, przyspieszenie, cichą pracę silnika oraz zapewnia łatwe spalanie. Dodatkowo benzyna jest łatwo dostępna, a jej historia sięga początku XX wieku. Typowa mieszanka benzyny zawiera około 150 różnych węglowodorów, w tym butan, pentan, izopentan i związki BTEX.
Diesel
Diesel to drugie najczęściej wykorzystywane paliwo. Jest on najczęściej stosowany do napędzania ciężarówek oraz samochodów dostawczych. Diesel emituje mniej dwutlenku węgla, jest również surowcem bardziej naturalnym, jednakże wydziela podtlenek azotu, który może powodować tworzenie się smogu.
Autogaz (gaz płynny)
Autogaz to po prostu propan-butan. Jest to bardzo czyste źródło energii, jednak ciężko je znaleźć. Autogaz był znany jako lotny składnik benzyny. Prawie 40% wszystkich samochodów osobowych w Turcji jest napędzanych autogazem – kilka punktów procentowych więcej niż benzyną. Dzięki temu Turcja jest drugim co do wielkości rynkiem samochodów napędzanych tym rodzajem paliwa.
Sprężony gaz ziemny (CNG)
Sprężony gaz ziemny to kolejna przyjazna środowisku alternatywa. Gaz ziemny jest lżejszy od powietrza, więc wyciek nie zbierze się w kałużach tak jak benzyna, ani nie opadnie blisko ziemi, jak propan. Stosowanie tego paliwa znacznie obniża koszty ponoszone przez właścicieli pojazdów i flot. Wrażenia podczas jazdy samochodem napędzanym przez CNG są dokładnie takie same jak przy prowadzeniu pojazdu z silnikiem wysokoprężnym czy benzynowym o tej samej mocy.
Etanol
Etanol pochodzi z trzciny cukrowej, kukurydzy i jęczmienia, a także z niezliczonych innych zasobów naturalnych – można go również znaleźć w alkoholu. Substancja ta jest bardzo bezpieczna. Wykorzystuje się ją jako biopaliwo w wielu samochodach. Pierwszym produkowanym samochodem napędzanym całkowicie etanolem był Fiat 147, wprowadzony w 1978 roku w Brazylii.
Paliwo etanolowe ma wartość „ekwiwalentu galonu benzyny” (EGB) równą 1.5, oznacza to, że aby zastąpić energię wytwarzaną przy spalaniu 1 litra benzyny, potrzeba 1.5 litra etanolu.
Biodiesel
Jak sama nazwa wskazuje, biodiesel jest wytwarzany z zasobów naturalnych, takich jak rzepak, olej palmowy oraz burak cukrowy, przez co można go produkować w wielu krajach. Biodiesel jest o wiele czystszym źródłem energii niż oleje napędowe wytwarzane z paliw kopalnych. Biodiesel służy również jako rozpuszczalnik. Paliwo to jest w stanie wyczyścić silnik do tego stopnia, że usunie nawet bardzo stare zabrudzenia, co może spowodować zatkanie filtrów – spokojnie, zatkany filtr można łatwo wyczyścić lub wymienić.
3. Ilość paliwa w baku nie powinna spadać poniżej 1/4 jego pojemności
Niektórzy z nas często zastanawiają się, jaka jest minimalna ilość paliwa, którą powinno się zawsze mieć w baku. Część ekspertów uważa, że wartość ta powinna odpowiadać przynajmniej ¼ pojemności zbiornika. Dlaczego właśnie tyle?
W przeszłości eksperci wydali takie zalecenie ze względu na tworzenie się osadu na dnie zbiornika paliwa. Niski poziom paliwa może spowodować problemy mechaniczne, zwiększoną konsumpcję paliwa, a nawet zagrażać bezpieczeństwu. Z biegiem lat producenci samochodów poprawili działanie zbiorników paliwa – benzyna lub diesel pomagają w utrzymaniu niskiej temperatury pompy paliwa, dzięki czemu zejście poniżej ¼ pojemności zbiornika jest mniej kłopotliwe.
Pamiętaj jednak, że jazda na prawie pustym baku może uszkodzić twój samochód. Starszy samochód, wyprodukowany przed 1990 rokiem, może nadal posiadać zbiornik paliwa wykonany z metalu, który z czasem rdzewieje. Zassanie zardzewiałych metalowych odłamków może doprowadzić do uszkodzenia pompy lub samego silnika.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/car-gas-tank/