Krótkie rękawice wybrać drogie czy tanie? Coś na upał od Seca & Richa – [Video]
27 sierpnia 2020Czy Lamborghini nadaje sie do miasta? – [Video]
27 sierpnia 2020Od czasu do czasu przednia szyba samochodu zaczyna pękać bez oczywistego powodu. Któregoś dnia może to spotkać każdego z nas. Nic nie dzieje się jednak tak po prostu. Uszkodzenia najczęściej powstają w wyniku uderzających o szybę podczas jazdy kamieni, gałęzi drzew itp.
Co powoduje powstawanie pęknięć w przedniej szybie samochodu?
Przednia szyba samochodu jest zbudowana z mocnego szkła, które nie powinno łatwo pękać. Za każdą rysą, pęknięciem, ułamanym kawałkiem lub strzaskaniem stoi jakiś powód. Najczęściej jest to prowadzenie samochodu zbyt blisko pojazdu znajdującego się przed nami. Spod kół może wylecieć kawałek kamienia, który uderzy w naszą szybę, powodując pęknięcie.
Jeżeli mamy jeszcze mniej szczęścia, to na nasz samochód może spaść gałąź, kiedy będziemy odpoczywać w cieniu jakiegoś drzewa. Te i podobne scenariusze mogą doprowadzić do uszkodzenia samochodu. Dlatego też należy być czujnym i unikać znalezienia się w podobnych sytuacjach.
Temperatura
Zbyt długie korzystanie z ogrzewania w samochodzie zaczyna zwiększać jego wewnętrzną temperaturę. W niektórych przypadkach szkło może ulec rozszerzeniu lub skurczeniu, co z kolei może spowodować powstanie niewielkich pęknięć. Podobna sytuacja może mieć miejsce podczas korzystania z odmgławiacza szyb. Pamiętaj, aby nie korzystać z ogrzewania ani odmgławiacza dłużej niż jest to konieczne.
Niepoprawna instalacja
Przednia szyba musi zostać zainstalowana w specyficzny sposób. Żaden z kroków nie może zostać pominięty czy też niedokładnie wykonany. Niestety, jednym z częstych powodów powstania pęknięć na szybie jest właśnie niepoprawna jej instalacja. W niektórych przypadkach guma amortyzująca może być źle zamontowana, co powoduje mocne wibracje szyby w czasie jazdy. Zbyt duży nacisk na rogi szyby prędzej czy później doprowadzi do jej pęknięcia lub rozbicia.
Uszkodzenie po uderzeniu przez zanieczyszczenia
Przednia szyba może ulec uszkodzeniu również na skutek uderzeń niewielkich elementów wylatujących spod jadącego przed nami pojazdu. Według ekspertów najlepiej jest zachować większy dystans od samochodu jadącego przed nami – to jedyny sposób. Jazda po drogach żwirowych również może powodować uszkodzenia, nie tylko przedniej szyby.
Bezpośrednio oddziałujące światło
Temperatura metalu oraz szkła wzrasta diametralnie, kiedy parkujesz samochód poza strefą cienia. W takiej sytuacji boki szyby ulegają rozszerzeniu. Jeżeli temperatura osiągnie zbyt wysoki poziom, to szyba zacznie po prostu pękać. Jedynie boki szkła ulegają rozszerzeniu, nie jego środek. To właśnie to zjawisko powoduje pęknięcia.
Słaba jakość wykonania
Szanse na pojawienie się pęknięć w szybie wzrastają w przypadku zainstalowania produktu słabej jakości. Nikt nie jest w stanie zagwarantować długiego cyklu życia uszkodzonej lub źle wykonanej szyby. To właśnie przez wzgląd na nie profesjonaliści polecają przeprowadzanie regularnych inspekcji. Pamiętaj, aby zawsze wybierać szyby lepszej jakości. Jest to ważne przede wszystkim dla bezpieczeństwa twojego i twoich pasażerów.
Szansa powstania pęknięć wzrasta, jeżeli nowa szyba jest słabej jakości
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na dręczące cię pytania. Pamiętaj, że każdy samochód wymaga regularnych inspekcji oraz konserwacji.