2020 Renault TRAFIC SpaceClass – TEST PL muzyk jeździ
20 sierpnia 2020Rozbite Bugatti Chiron i Nowy najszybszy sedan na Nordschleife – MotoNEWS #48 – [Video]
20 sierpnia 2020Kiedy mówimy o światłach pojazdu, niektórzy kierowcy używają określeń „tylne światła” oraz „światła hamowania” zamiennie. Dla wielu osób może to być mylące. Czy tylne światła i światła stop mają tę samą żarówkę? Odpowiedź brzmi: nie. Stosowanie tych nazw zamiennie jest błędem. Są to różne światła, pełniące indywidualne funkcje. Znajomość różnic między światłem tylnym a światłem hamowania jest ważna.
Oba rodzaje świateł znajdują się w tylnej części pojazdu. Aby zrozumieć, czym się różnią, musimy zacząć od funkcji i ról, które pełnią w zapewnianiu bezpieczeństwa samochodu.
Tylne światła vs. światła stop: różnice
Niekiedy możesz zauważyć, że tylne światła twojego pojazdu się świecą, a hamowania nie, lub odwrotnie. Taka sytuacja nie mogłaby mieć miejsca, gdyby podświetlała je jedna żarówka.
Światła hamowania/stop
Światła te zostają włączone, gdy aktywujemy układ hamulcowy pojazdu. Innymi słowy: włączają się, kiedy naciskasz na hamulec.
Dwoje działających świateł hamowania to rzecz niezbędna do bezpiecznego poruszania się po drogach. To dzięki nim jadący za tobą kierowcy otrzymują sygnał, świadczący o nagłym zmniejszeniu prędkości. Wyobraź sobie, jak wyglądałby jazda za pojazdem z zepsutymi światłami hamowania. Nie miałbyś pojęcia, kiedy zmniejszyć prędkość swojego auta, co mogłoby doprowadzić do poważnego wypadku.
Światła stop mogą nie działać poprawnie lub z opóźnieniem z kilku przyczyn. Przyciemnione żarówki, brudne reflektory i uszkodzone okablowanie to tylko niektóre z nich. Przeprowadzanie regularnej konserwacji to świetny sposób na uniknięcie tych problemów. Tak jak inne części samochodu, światła hamowania oraz inne podpięte do nich elementy wymagają od czasu do czasu naprawy lub wymiany. Regularne inspekcje pomogą ci wykryć ewentualne usterki, zanim przerodzą się one w poważniejsze problemy. Dodatkowo wcześniejsza interwencja może uchronić cię przed poważnym wypadkiem na drodze.
Trzecie światło hamowania.
Istnieje jeszcze inne światło stopu, znane jako środkowa lampa stopu, która zazwyczaj jest zamontowana w okolicach dachu. Ktoś mógłby zacząć się zastanawiać, dlaczego o nim wspominamy. Wielu kierowców nie wie, jaką funkcję pełni trzecie światło hamowania.
Umieszczone pomiędzy prawym i lewym światłem stopu, ale w wyższym punkcie, światło to jest niezawodne w przypadku, gdy dolne światła stopu nie są w ogóle widoczne. Ostrzega kierowców jadących za pojazdem o zmianie prędkości poruszania. Dzięki swojej lokalizacji jest ono również lepiej widoczne w normalnych warunkach.
Tylne światła
Włączenie przednich reflektorów aktywuje włączenie tylnych świateł. Gdy włączasz reflektory tylko w nocy lub w ciemności, czerwone światła tylne również pozostają nieaktywne w ciągu dnia. Nie świecą tak jasno, jak światła stop, ponieważ są zaprojektowane do działania w mglistych i ciemnych warunkach.
Funkcją tylnych świateł jest informowanie innych kierowców o obecności pojazdu w warunkach słabszej widoczności. Podobnie jak światła stop, działają nieprawidłowo z powodu pęknięć, przerwanego okablowania, wadliwych żarówek itp. Sprawdzaj regularnie ich stan. Światła te są tanie, a ich naprawa lub wymiana nie powinna zająć zbyt wiele czasu.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/tail-light-vs-brake-light/