Jedź bezpiecznie odc. 809 (Plaga przejazdów na czerwonym świetle) – [Video]
13 sierpnia 2020Stop Cham #485 – Niebezpieczne i chamskie sytuacje na drogach – [Video]
14 sierpnia 2020Kiedy mówimy o konserwacji pojazdów, rzadko kiedy pamiętamy o takich elementach, jak np. filtr kabinowy. Niektórzy kierowcy nie zdają sobie nawet sprawy z jego istnienia. Każdy doświadczony mechanik powie ci o istotnej roli filtra pyłkowego w zatrzymywaniu zanieczyszczeń z powietrza przed dostaniem się do kabiny pojazdu. Wielu kierowców nigdy nie dokonuje jego wymiany z bardzo błahego powodu – nie wiedzą, że powinni to zrobić.
Czym tak naprawdę jest kabinowy filtr powietrza?
Głównym zadaniem filtra jest zatrzymywanie różnego rodzaju substancji oraz drobin przed przedostawaniem się do kabiny. Powietrze przechodzące przez system filtrów pojazdu może zawierać różne elementy, takie jak opary, kurz, zarodniki pleśni i pyłki. Dzięki filtrom jedynie czyste powietrze przedostaje się do samochodu. Filtracji ulegają również większe elementy, takie jak kamyki, liście i odchody gryzoni.
Jeśli cierpisz na problemy z alergią i mieszkasz w obszarze pełnym drzew, działający filtr może ułatwić ci oddychanie, zapobiegając przedostawaniu się pyłków i zarodników do wnętrza samochodu. Filtry nie tylko poprawiają jakość wdychanego przez ciebie powietrza, ale także zapewniają płynne działanie klimatyzacji.
W większości modeli, wyprodukowanych po 2000 roku, filtr znajduje się za deską rozdzielczą, pod maską lub zaraz za schowkiem. Samochody posiadają zazwyczaj jeden filtr, jednakże w niektórych luksusowych autach może ich być nawet więcej niż 2.
Jak często powinno się wymieniać filtr kabinowy?
Wiele osób przejeżdża nawet 140 000 kilometrów bez zmiany filtra, co nie jest zbyt zdrowe. Sprawdź instrukcję dołączoną do samochodu, aby dowiedzieć się, kiedy najlepiej wymienić filtr. Jeżeli informacja ta nie jest podana, to z reguły najlepiej jest go wymieniać co 25 000 – 50 000 kilometrów. Obszary miejskie mogą mieć niską jakość powietrza z powodu zanieczyszczenia spowodowanego dużym ruchem. Częste poruszanie się po takim terenie może skutkować potrzebą corocznej wymiany filtra. Zasada ta dotyczy każdego obszaru z bardzo słabą jakością powietrza.
Skąd mam wiedzieć, kiedy zmienić filtr kabinowy?
Istnieje kilka zjawisk, na które należy zwracać uwagę. Utrzymujące się nieprzyjemne zapachy, zmniejszony przepływ powietrza, jak i hałas dobiegający z klimatyzacji mogą świadczyć o tym, że najwyższy czas wymienić filtr.
Filtr powinien być sprawdzany przynajmniej raz do roku, nawet jeżeli nie zauważasz żadnych symptomów jego zapchania. Zaniedbanie tego na pierwszy rzut oka niepozornego elementu pojazdu może prowadzić do przegrzania klimatyzacji, która będzie musiała pracować ze zdwojoną siłą, oraz do pogorszenia jakości wdychanego powietrza w czasie jazdy. Pierwszy problem może doprowadzić do kosztownych napraw, takich jak wymiana spalonego silnika w układzie klimatyzacji.
Pamiętaj o regularnej wymianie filtra
Wymiana filtra pyłkowego nie jest trudnym zadaniem. W niektórych modelach samochodów trzeba będzie wyjąć w tym celu schowek. Filtr jest zamontowany za pomocą kilku klipsów i pinów, a nieostrożne obchodzenie się z nim może doprowadzić do uszkodzenia tych delikatnych elementów.
Jeżeli nie wiesz jak wymienić filtr lub boisz się uszkodzenia delikatnych części, udaj się do mechanika. Pamiętaj jednak, że wymiana, łącznie z zakupem nowego filtra, może cię kosztować nieco ponad 150-200 PLN, w zależności od modelu filtra, który wybierzesz.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/change-cabin-air-filter/