Własna ładowarka do elektryków – instaluję wallboxa pod domem #1
17 września 2019JEEP Grand Cherokee SRT8 6.4 – legalny narkotyk TEST PL
17 września 2019Przekładnia (lub skrzynia biegów) to most łączący silnik z kołami napędowymi pojazdu. Przekształca moment obrotowy i moc na różne prędkości. To ona wysyła moc z silnika do kół, aby samochód mógł poruszać się do przodu lub do tyłu. Automatyczna wersja skrzyni biegów może sama zmieniać biegi podczas przyspieszenia pojazdu, kierowca musi wybrać jedynie tryb jej pracy. Nowoczesne pojazdy oferują kilka wersji automatycznych typów przekładni.
- Kanadyjski wynalazca Alfred Horner Munro jako pierwszy opatentował koncepcję automatycznej przekładni i wykorzystał sprężone powietrze do zmiany biegów.
- Amerykański wynalazca Oscar H. Banker opracował koncepcję i wynalazł pierwszą praktyczną automatyczną skrzynię biegów.
- W 1940 roku gigant motoryzacyjny General Motors przedstawił pierwszą nowoczesną i masowo produkowaną przekładnię samobieżną o nazwie Hydramatic.
Automatyczne skrzynie biegów są dostępne w kilku wersjach w zależności od marki i modelu pojazdu.
1 Tradycyjne automatyczne skrzynie biegów
Przekładnie hydrokinetyczne to standardowy typ automatycznej skrzyni biegów, który można znaleźć obecnie w większości samochodów. W przeciwieństwie do swojego ręcznego odpowiednika ta skrzynia nie wykorzystuje sprzęgła do zmiany biegów. W automatycznych skrzyniach biegów zmiana biegu jest wykonywana przez sprzęgło hydrokinetyczne. Łączy się ono z elektroniczną jednostką sterującą silnika i pozwala na precyzyjną kontrolę pojazdu.
Zmiana biegów w automatach nie zawsze zachodzi szybko. Przez to niektórzy nazywają je „slushbox”. Podejście konsumentów do „automatów” zmieniło się po wprowadzeniu na rynek niektórych genialnych modeli skrzyń biegów — np. model ZF 8-speed, który możemy znaleźć w wielu samochodach wyczynowych, od Jaguarów po BMW.
2 Półautomatyczna skrzynia biegów
SAT (Semi-Automatic Transmission) posiada wiele nazw. Ten typ półautomatycznej skrzyni biegów wykorzystuje regularną konfigurację sprzęgła i przekładni. Automatyzacja zachodzi dzięki zastosowaniu czujników, siłowników, procesorów i pneumatyki.
Samochody z tą przekładnią zapewniają lepsze osiągi na autostradach. Prowadzenie pojazdów z półautomatyczną skrzynią biegów po mieście nie jest zalecane, ponieważ ich silniki nie pracują poprawnie przy gwałtownych przyspieszeniach.
3 Wariatory (CVT- Continuously Variable Transmission)
Do zmiany biegów skrzynie te wykorzystują koła pasowe, zamiast stalowych kół zębatych, które można znaleźć w tradycyjnych automatycznych skrzyniach biegów. Pozwala to na płynną zmianę biegów z wieloma zakresami przełożeń i ułatwia pracę silnika przy maksymalnej prędkości obrotowej (RPM).
2 typy przekładni CVT Hydrostatycznych:
- CVT wykorzystujące napędy hydrostatyczne i pompy o zmiennej wydajności do przenoszenia mocy do silnika.
- Toroidalne przekładnie CVT wykorzystują do tego celu tarcze i wałki napędowe.
Przekładnia pozwala silnikowi pracować z maksymalną wydajnością i płynnym przyspieszeniem. Ma to dobry wpływ na oszczędność paliwa, a naprawa i konserwacja skrzyni nie są drogie. Największą wadą tego rozwiązania jest ilość hałasu wytwarzana przez silnik w czasie przyspieszenia lub przy dużym obciążeniu. Skrzynię tę możemy znaleźć w wielu modelach samochodów, również w tych popularnych jak np. Chevrolet Spark, Ford C-Max, Nissan Sentra i wiele innych.
4 Dwusprzęgłowa skrzynia biegów (DTC- Dual-Clutch Transmission)
Jest to hybryda łącząca w sobie funkcje ręcznej oraz automatycznej skrzyni biegów. Skrzynie tego typu nie posiadają przekładni hydrokinetycznej. Do zmiany biegów wykorzystuje się dwa oddzielne wałki, jeden dla nieparzystych, a drugi dla parzystych biegów. Oba wałki posiadają swoje własne sprzęgło.
Możesz przełączyć się na wyższy lub niższy bieg w ułamku sekundy, a przejście z automatycznej na ręczną skrzynię biegów nie stwarza najmniejszego problemu. Jednakże właściciele samochodów, które posiadają DCT, skarżą się na hałaśliwe działanie sprzęgła, dźwięk drapania i nieprzyjemne przejścia między biegami.
5 Skrzynie biegów DSG (Direct Shift Gearbox)
Są one niemalże lustrzanym odbiciem skrzyń typu DCT — w skrzyniach DSG rozwiązano problemy z hałasem i sprzęgłem. Przekładnie te wykorzystują dwa sprzęgła zamiast przekładni hydrokinetycznej, a ich mechanizmy działają poprzez proste odłączenie jednego sprzęgła i przyłączenie drugiego do zmiany biegów. Skrzynia ta zapewnia szybszą i płynniejszą zmianę biegów niż tradycyjne modele.
Nowoczesne przekładnie DSG zapewniają nawet mniejsze zużycie paliwa niż manualne skrzynie biegów. DCT to sucha skrzynia biegów, która nie potrzebuje wymiany płynu. Z czasem powoduje to zmniejszenie jakości tarcia sprzęgła. Rezultatem są gwałtowne lub powolne reakcje na zmianę biegów oraz gwałtowne przejścia pomiędzy nimi. Natomiast DGS to przekładnia mokra, która utrzymuje smarowanie sprzęgieł. W efekcie wystarczy serwisować je raz na 10 lat. Regularnie należy wymieniać w nich jedynie płyn — co 40 000 km — co może być kosztowne.
Wielu producentów samochodów, takich jak Skoda, VW, Porsche i Audi, używa tego typu skrzyni biegów w swoich samochodach, różnią się one jedynie nazwą. Na przykład Porsche nazywa je skrzyniami biegów PDK, natomiast Audi, dla swoich modeli aut, DSG S-Tronic.
6 Skrzynia biegów typu Triptronic
Jest to jeden z typów automatycznych skrzyń biegów, który działa jak ich ręczne odpowiedniki. Skrzynie Triptronic używają pedału przekładni hydrokinetycznej zamiast pedału sprzęgła. Posiadają one opcję automatycznej zmiany biegów i nie pozwalają kierowcy na pełną kontrolę nad przejściami.
Najbardziej interesującym elementem tej przekładni jest możliwość zastąpienia trybu automatycznego. Oznacza to, że możesz prowadzić samochód jak każdy automat wraz z możliwością przełączenia się w tryb ręczny, gdy jest to wymagane, np. podczas jazdy pod górę lub strome zbocze.
Samochody korzystające z tego urządzenia mają wbudowaną funkcję bezpieczeństwa, dzięki czemu każdy błąd kierowcy nie powoduje uszkodzenia skrzyni biegów. Wielu producentów używa tego typu automatycznej skrzyni biegów. Po raz pierwszy pojawiła się ona w Porsche 911 (w 1990 roku), a następnie została przyjęta przez BMW i Chryslera.
Jaki rodzaj skrzyni biegów powinieneś wybrać? To zależy od marki, modelu i rodzaju wydajności, której szukasz. Dodatkowo powinieneś wziąć pod uwagę swój budżet. Niektóre przekładnie są droższe od pozostałych. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże ci w podjęciu decyzji!
Źródło: https://carfromjapan.com/article/industry-knowledge/automatic-transmission-type-explained/