Mercedes CLA i Klasa A Limuzyna – rodzeństwo? To skomplikowane
30 sierpnia 2019Mercedes EQC czy Audi e-tron? Na co się przesiąść z Leafa i elektrycznego Smarta?
30 sierpnia 2019BMW nie trzeba nikomu przedstawiać, to dobrze znana marka, z bardzo długim stażem na rynkach państw z całego świata. Ci, którzy cenią samochody za luksus, wykorzystanie najnowszej technologii i wydajność, zawsze sprawdzają ofertę BMW, ponieważ producent ten spełnia wszystkie z powyższych wymagań. Przez lata niemiecka firma ciągle wyznaczała nowe standardy dla wszystkich aspektów produkcji samochodów. W tym artykule przedstawimy 15 mało znanych ciekawostek o BMW, które musisz znać, jeśli jesteś fanem motoryzacji.
Zaczynajmy!
Ciekawostka nr 1: BMW to skrót od Bavarian Motor Works
BMW zostało założone w 1916 roku w Niemczech. Zadaniem firmy było produkowanie silników dla samolotów wykorzystywanych w I Wojnie Światowej. Podpisany w 1919 roku traktat o zawieszeniu broni w Wersalu zakazał spółce produkcji silników lotniczych. BMW rozpoczęło produkcję motocykli — aż do 1928 roku, kiedy to firma zaczęła produkować samochody. BMW radziło sobie całkiem nieźle w latach 50. XX wieku. Jej problemy finansowe zaczęły się w 1958 roku. Po spotkaniu akcjonariuszy firma zdecydowała się kontynuować produkcję aut, chociaż konieczne było znalezienie alternatywnego rynku zbytu o dużym zapotrzebowaniu na samochody. Zakupione prawa do produkcji włoskiej Isetty ISO doprowadziły do opracowania własnej wersji BMW, która była napędzana silnikami motocyklowymi. Sukces pojazdu, choć niewielki, pomógł marce odbudować zaplecze finansowe.
Ciekawostka nr 2: przyszłość marki nie malowała się w kolorowych barwach
BMW zostało prawie zamknięte w 1959 roku. Inny producent samochodów rozważał przejęcie BMW, które byłoby co najmniej legendarne. Daimler Benz, którego można uznać za firmę macierzystą Mercedesa, odważnie próbował wykupić BMW. Przejęcie prawie doszło do skutku, jednakże po wspomnianym powyżej spotkaniu akcjonariuszy zarząd BMW postanowił dać firmie ostatnią szansę.
Ciekawostka nr 3: EMW?
Czy słyszeliście kiedykolwiek o EMW? W Eisenach w Niemczech znajdowała się fabryka BMW, która po II Wojnie Światowej została przejęta przez Sowietów. Fabryka kontynuowała produkcję samochodów pod nazwą i logo BMW, aż do momentu, w którym ustawa zmieniła jej nazwę na EMW. Firma miała logo podobne do BMW — niebieski kolor zastąpiono czerwonym.
Ciekawostka nr 4: logo BMW to nie śmigło samolotu?
Jest to częsta i niczym nieuzasadniona pomyłka. W rzeczywistości logo to istniało, zanim firma zaczęła produkować silniki lotnicze, a niebiesko-biały schemat ma reprezentować flagę barbarzyńców. Firma chciała jednak powiązać swoje logo ze śmigłami samolotów, więc przekuli pogłoskę w prawdę, wykorzystując ten pomysł w swoich reklamach.
Ciekawostka nr 5: kuchenny zlew
Wiecie już, że początkowo BMW wytwarzała silniki samolotowe, jednakże firma otrzymała zakaz ich produkcji po I Wojnie Światowej. Podobne ograniczenia zostały nałożone na firmę również po II Wojnie Światowej. Tym razem zakazano jej produkowania wszelkiego rodzaju pojazdów. Siły Aliantów nałożyły liczne ograniczenia na wiele niemieckich firm po upadku III Rzeszy. Chcieli upewnić się, że niemiecka machina wojenna napędzana silną gospodarką zostanie zatrzymana raz na zawsze. BMW otrzymało pozwolenie na produkcję motocykli w 1947 roku oraz innych pojazdów w 1951 roku. Powstaje więc pytanie: co zapewniło przetrwanie marki? Ten słynny na całym świecie producent samochodowy przetrwanie zawdzięcza produkcji żeliwnych garnków i patelni.
Ciekawostka nr 6: zanim to było modne
Wielu producentów samochodów przekazuje co raz to więcej środków na rozwój architektury aut napędzanych prądem. BMW nie jest wyjątkiem od reguły. Może was jednakże zaskoczyć fakt, że marka ta zaprojektowała i wybudowała swój pierwszy samochód elektryczny w 1972 roku. Był to model 1602, który był zasilany 12 akumulatorami i miał zasięg 19 mil na jednym ładowaniu. Samochód ten nigdy nie miał być przeznaczony do masowej produkcji. Jednakże to właśnie dzięki niemu BMW pokazało światu, jak będzie wyglądała przyszłość motoryzacji, wyprzedzając jednocześnie całą swoją konkurencję.
Ciekawostka nr 7: małe przejęcie
Kolejną demonstracją wykalkulowanych taktyk BMW w świecie biznesu jest to, że w 1994 roku firma nabyła markę MINI i Rover Group od ich poprzedniego właściciela — British Aerospace. Zamiast działać tylko z modelami, które były wtedy dostępne w ramach przejęcia, BMW postanowiło utrzymać swoje standardy i przeprojektować samochody z oferty MINI, aby nadać im cechy marki BMW. Te same koncepcje, które zastosowano w kultowym obecnie samochodzie MINI Cooper, zostały następnie wykorzystane przez BMW do stworzenia luksusowej linii samochodów kompaktowych znanych jako BMW serii 1. Przejęcia te były w rzeczywistości częścią większego planu firmy — zakładał on pozyskanie wielu marek, które zyskały później na znaczeniu w Anglii. Następnym krokiem było przejęcie przez BMW kolejnej znanej marki — Land Rovera — przejęcie nie trwało jednak długo. BMW sprzedało markę Fordowi w 2006 roku.
Ciekawostka nr 8: teoria hybrydowa
Pominięcie teorii hybrydowej w tym artykule byłoby błędem. Jednym z najnowszych dodatków do rodziny BMW jest model i8, hybrydowy supersamochód. Nie licząc niesamowicie futurystycznego wyglądu pojazdu, auto to przykuwa uwagę z kilku innych powodów. Wytwarza niewiarygodny moment obrotowy o wartości 420 funtów na stopę na minutę, który zapewnia szaloną zdolność przyspieszania. Kierowcy opisywali moment przyspieszenia jako wgniatający w fotel od chwili naciśnięcia pedału gazu. Producent twierdzi, że prędkość maksymalna modelu i8 wynosi 150 mil na godzinę, choć jest to w rzeczywistości ograniczone przez elektroniczny system bezpieczeństwa, co pozwala zachować zgodność z przepisami dotyczącymi produkcji samochodów. Główną wadą samochodów elektrycznych był zawsze czas ładowania, który niekiedy zajmuje wiele godzin. Model i8 jest jednakże samochodem hybrydowym, dzięki czemu nie jesteśmy zdani jedynie na pojemność jego baterii. Czas ładowania, od 0% do 100%, rzeczonych baterii wynosi 90 minut, co czyni pojazd atrakcyjniejszym dla wielu konsumentów.
Ciekawostka nr 9: jazda ze stylem
BMW znane jest, z wysokiej klasy luksusowych pojazdów, jednakże firma ta jest również właścicielem innej eleganckiej marki. Rolls-Royce Motor Cars Limited to marka, która stała się spółką zależną BMW w 1998 roku. Produkcję samochodów rozpoczęto w 2003 roku, gdy Rolls-Royce był obecny na rynku od prawie 100 lat. W rzeczywistości pierwszy samochód Rolls-Royce’a został wyprodukowany w 1906 roku — chociaż pojazdy te nie są oficjalnie częścią rodziny BMW (ich jedyny wspólny element to nazwa).
Ciekawostka nr 10: przyszłość
BMW udowodniło, że poważnie traktuje rozwój nowych technologii, jednocześnie zadziwiając nas swoimi produktami częściej niż raz na dekadę. Obecnie firma bada i opracowuje kolejne linie samochodów zarówno dla rynków luksusowych, jak i konsumenckich. Niektóre z nich to między innymi model 328 Hommage, który w sposób oczywisty jest powrotem do epoki designu samochodowego w stylu Art Deco — będąc przy tym godnym jej przedstawicielem. Gina to samochód koncepcyjny, który może zmienić kształt, dopasowując się do warunków otoczenia pojazdu, w tym temperatury i prędkości. M9, natomiast, z wyglądu jest bardzo futurystyczny, co zdecydowanie pomoże mu znaleźć się w górnej części rynku samochodów luksusowych.
Ciekawostka nr 11: stabilna perspektywa
BMW nie tylko pracuje nad niesamowitymi koncepcjami samochodów, ale jest również bardzo aktywne na rynku motocykli. BWM pracuje także nad kilkoma niesamowitymi i przełomowymi rozwiązaniami dla miłośników jednośladów. Z okazji 100. rocznicy w październiku 2016 roku, BMW zaprezentowało nowy motocykl koncepcyjny — nazwany „vision motorcycle”. Posiada elastyczną ramę i blok silnika, który stabilizuje żyroskop. Żyroskop pomaga w stabilizacji pozycji pionowej na niespotykanym dotąd poziomie nie tylko podczas jazdy, ale także w trakcie postoju, dzięki czemu motocykl ten nie będzie potrzebował nóżki.
Ciekawostka nr 12: prosto w nerkę
Większość ludzi myśli o kultowym niebiesko-białym logo, gdy słyszy nazwę BMW. Marka posiada jednakże inny projekt, z którym wolałaby być kojarzona. W 1933 roku niemiecki producent zadebiutował z modelem 303 z charakterystyczną przednią maską chłodnicy, która była tak popularna, że firma musiała ją zarejestrować jako znak towarowy. Prawie każdy samochód produkowany przez BMW posiada ten element — to tzw. kratka nerkowa.
Ciekawostka nr 13: elektryczna iskra
Ze względu na wzrost popytu na pojazdy przyjazne dla środowiska — spowodowany zmianami klimatycznymi i większą popularnością wśród konsumentów — BMW dokłada wszelkich starań w rozwijaniu technologii baterii elektrycznych dla samochodów. Pojazdy wydzielające minimalną ilość spalin do atmosfery mają stanowić 25% sprzedaży firmy do 2026 roku. Jest to dość duże przedsięwzięcie, biorąc pod uwagę fakt, że wiele z nich to samochody klasy konsumenckiej, a nie pojazdy luksusowe, z których produkcji firma ta słynie.
Ciekawostka nr 14: solidna budowa
BMW nie robi niczego na pół gwizdka, tyczy się to także budynków marki. Siedziba BMW, która znajduje się w Monachium w Niemczech, jest hołdem dla historii firmy. Budynek powstał w latach 1968–1972. Wysoka konstrukcja ma imitować silniki czterocylindrowe, które zapewniły firmie sukces. Przyległy budynek ma kształt komory spalania silnika gazowego. Budynki te są tak ważną częścią panoramy Monachium, że firma została poproszona o usunięcie napisu oraz BMW z ich budynków podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku, aby zapobiec nieumyślnemu lokowaniu produktu podczas transmisji telewizyjnej.
Ciekawostka nr 15: energia dla ludzi
Popularność samochodów elektrycznych rośnie z dnia na dzień. Powstaje jednak pytanie: co zrobić ze zużytymi bateriami? Baterie mają ograniczoną żywotność i zawierają niebezpieczne substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe, jeśli nie zostaną odpowiednio zneutralizowane. Wydaje się, że BMW ma na to rozwiązanie: należy zgromadzić jak największą liczbę baterii i utworzyć z nich elektrownię, która będzie miała realną szansę konkurencji z istniejącymi już zakładami. Firma ma koncepcję użycia baterii z około 100 samochodów i złączenia ich w łańcuchy z innymi nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi BMW — w tym właśnie celu powstał wielki magazyn do przechowywania baterii w Hamburgu, Niemcy. Zakład jest w stanie magazynować ogromne ilości energii — o mocy 2,8 megawata — i może dostarczyć znaczną część tej energii do domów i przedsiębiorstw. To tylko jedna z koncepcji firmy, która udowadnia, że innowacyjne myślenie może wiele zmienić.
Czy spodobał ci się ten artykuł? Jeśli masz jakieś pytania, zadaj je w komentarzu pod nim. Przeczytaj inne artykułu na naszej stronie, jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek i nowinek ze świata motoryzacji.
Źródło: https://carfromjapan.com/article/industry-knowledge/know-astonishing-bmw-facts/